İran’da ‘Başörtü ve İffet Yasası’ bugünden itibaren uygulanacak
İran’da parlamento seçimlerinin ardından 'Başörtü ve İffet Yasası'nın, henüz Koruma Konseyi tarafından onaylanmamasına rağmen bugünden itibaren uygulamaya alınacağı ifade edildi.

İran’da parlamento seçimlerinin ardından "Başörtü ve İffet Yasası"nın henüz Koruma Konseyi tarafından onaylanmamasına rağmen bugünden itibaren uygulamaya alınacağı ifade ediliyor.

10 Nisan Çarşamba günü Tahran polis şefi Abbas Ali Mohammadian, 13 Nisan’dan itibaren Başörtüsü ve İffet Yasası'nı ihlal edenlere karşı yasal işlem başlatacağını duyurmuştu.

Başörtüsü ve İffet Yasası'na göre, İran’da kadınların, başörtüsü takmamaları veya kurallara göre takmamaları koşulunda ceza ödemesi gerekiyor. Bu yasa tasarısında dikkat çeken nokta, hükümetin cezaları doğrudan kişilerin banka hesabından çekme yetkisinin olmasıydı. 

İbrahim Reisi Hükümetinin "Başörtü ve İffet Yasası” yasa tasarısı, başörtüsü takmayan kadınlara yönelik çok sayıda maddi ve farklı türde cezaları öngörüyor.

İran’da başörtüsünü düzgün takmadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından öldürülen Mahsa Amini’nin ardından başlayan hareket, hâlâ canlılığını koruyor. İran'da pek çok kadın sokaklarda ve kamusal alanlarda, bütün baskılara rağmen zorunlu başörtüsünü ve örtünmeyi reddediyor. 

Fotoğraf: Sarkhat

İlgili haberler
Afganistan'da kadınların radyo ve televizyon progr...

Afganistan’ın Host vilayetinde kadınların radyo ve televizyon programlarına telefonla katılması da y...

İran’da İslam devriminin ardından eğitimin dincile...

İran’da İslam devrimin ardında eğitim sistemi de değişti. Eğitimin dincileşmesi ve çocuklar üzerinde...

İran’da idamlara tepki: 61 siyasi tutsak kadın açl...

İran’da Mahsa Amini eylemlerinde tutuklanan Mohammad Ghobadlou ve kürt tutsak Ferhad Salimi’nin idam...