İran’da zorunlu başörtüsüne karşı mücadele sürüyor
Anne-kız başkent sokaklarında başörtülerini çıkararak çektikleri videolarla tanınan kadın aktivistler Saba Kord Afshari ve Raheleh Ahmadi cezaevinde. 2018'den bu yana en az 32 kadın tutuklandı.

20 yaşındaki İranlı kadın aktivist Saba Kord Afshari zorunlu tesettürün kaldırılmasına ilişkin yaptığı protestolar sebebiyle geçtiğimiz hafta tutuklandı. Afshari, ‘devlete karşı propaganda yapma, başörtüsünü çıkarıp yolsuzluk ve fuhuşu yayma’ gibi gerekçelerle suçlanarak 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezası “sayısız suçlama ve önceki sabıka kayıtları” gerekçe gösterilerek yarı yarıya artırıldı.

İstihbarat Bakanlığı Afshari’nin üzerinde daha fazla baskı kurabilmek adına annesi Raheleh Ahmadi’yi de tutukladı. Afshari’nin daha önce işlediği suçlar ise “protesto gösterileri yapmak ve gözaltına alındığında cep telefonu aracılığıyla yardım istemek.” Anne-kız birlikte başkent sokaklarında başörtülerini çıkararak çektikleri videolarla tanınıyor.

2018’in ocak ayından bu yana başörtüsü zorunluluğunu protesto ettikleri için tutuklananların sayısı 32’yi aştı. 10’u kadın 12 kişiye ise 6 aydan 33 yıla kadar hapis cezası verildi.

İranlı Öğrenci Araştırma Derneği tarafından 2006 ve 2014 yıllarında yapılan ve 2018’de yayımlanan anket sonuçları, İran halkının yüzde 49.2’sinin başörtüsü zorunluluğuna karşı olduğunu ortaya koyuyor. 2018’de yayımlanan Parlamento Araştırma Merkezinin raporu da bu oranın her yıl arttığını, hükümetin bu zorunluluğu gözden geçirmesi gerektiğini söylüyor. Ancak hiçbir değişiklik yapılmadığı gibi protestolar da her türlü baskı yöntemiyle bastırılmaya çalışılıyor.

İlgili haberler
İranlı Yönetmen Banietemad: Güçlü kadınları film k...

İranlı Yönetmen Rakhshan Banietemad çektiği filmleri, kadına bakış açısını ve verdiği mücadeleyi anl...

İran’dan İstiklal Caddesi’ne uzanan sokak müziği:...

İran’dan İstiklal Caddesi’ne gelerek sokak müziği yapan ZartoshtBand solisti Maryam, Ekmek ve Gül’e...

Tayvan’da kadın işçiler ‘cinsel ilişki’ye zorlanıy...

Tayvan’da o çok bilinen büyük Amerikan markaları için kot pantolon üreten kadınların, iş güvencesi v...