Adalet Bakanlığı

Çocuğa istismar suçunda artış: Bir yılda 28 bin 360 dava

Adalet Bakanlığının 2019 yılına ilişkin adli istatistik verilerine göre çocuk istismarı suçu 4 yılda yüzde 50 arttı.

GÜNÜN DİKKATİ: Genelge gerçek ihtiyaçlara cevap vermiyor

Adalet Bakanlığı’nın 6284 sayılı kanunun uygulanmasındaki eksiklere dikkat çekmek için yayınladığı genelgeye kadın örgütlerinin tepkisi sürüyor. Mor Çatı genelgenin eksiklerine dikkat çekti.

Adalet Bakanı’na: Bildiklerinizi görmezden gelmeyin!

Adalet Bakanı kendi yarattığı sisteme dönüp bakmalı acilen. Mesele birkaç sorumlu bulup, onlara ceza vereceğiz işte diye açıklanabilecek bir mesele değil.

Bakanlığın kadına şiddette uzlaştırma talimatı ortaya çıktı

Adalet Bakanının “Kadına karşı şiddete toleransımız olamaz” dediği gün Bakanlığın Eskişehir’deki bir başka kadına yönelik şiddet dosyasına gönderdiği yazıda ‘uzlaştırma’ talimatı verdiği ortaya çıktı.

Adalet Bakanlığı savcılıklara ‘cinsel istismar’ genelgesi gönderdi

Adalet Bakanlığının savcılıklara gönderdiği genelgeyi Avukat Selin Nakıpoğlu değerlendirdi: ‘Hâlâ bu kadar geri bir noktada olmak üzücü.’

Mor Çatı: Adalet Bakanlığı gündem değiştirmesin

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı yaptığı açıklamayla cinsel suçlara karşı hadımı ve idamı önerenlere tepki göstererek çözümün bu suçlara karşı güçlü politikalar oluşturmak olduğunu söyledi.

Boşanmalarda ‘ara bulucu’ dönemi: HADİ, EŞİTMİŞ GİBİ UZLAŞIN BAKİİİMM

“İsteseniz de istemeseniz de bu yasa geçecek” diyenler “İsteseniz de istemeseniz de bu evlilik devam edecek” noktasına hızla vardı. Daha neler olacağını tahmin etmek de ne yazık ki zor değil!

GÜNÜN RAKAMI: Cinsel suçlar artıyor, cezalar azalıyor

Cinsel suçlarda yıllar geçtikçe azalma olması beklenirken Adalet Bakanlığı rakamları bunun tersinin gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Cinsel suçlar artmasına rağmen verilen cezalar azalıyor.