Adalet Bakanlığı

Aile temelli ara buluculuk tezgahı:  Boşanmaya engel, şiddete müsaade

Aile arabuluculuğu kadın örgütleri ve barolar tarafından tepkiyle karşılansa da Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, HEGEM Vakfı “Aile Temelli Arabuluculuk ve Danışma Merkezleri” kurmayı hedefliyor.

263 bin 927 çocuk suça sürüklendi

Adalet Bakanlığının 2023 için açıkladığı verilere göre Cumhuriyet başsavcılıklarında suça sürüklenen çocuklar hakkında 249 bin 230 dosya açıldı, dosyalarda sanık sıfatı olan çocuk sayısı 262 bin 927.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği: 'Adalet Bakanı istifa etsin'

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Kurulu Toplantısındaki ifadelerine dair Bodrum Kadın Dayanışma Derneği bir açıklama yayınladı.

Arabuluculuk kadın için dayatma ve şiddet demek

Adalet Bakanlığının düzenlediği Medeni Kanun Çalıştayında arabuluculuk başta olmak üzere yürütülen tartışmaları İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Merkez Sözcüsü Birsen Baş Topaloğlu değerlendirdi.

Arabuluculuk kadınların medeni haklarını gasbedecek

İktidarın, Medeni Kanun Çalıştayı'nda üzerinde durduğu aile arabuluculuğu, kadınları faillerle yüz yüze getirecek; tazminat, nafaka ve velayet gibi konularda hak gasplarına neden olacak.

Adalet Bakanlığı Medeni Kanun Çalıştayı gerçekleştirecek

Adalet Bakanlığının düzenlediği Türkiye Yüzyılında Türk Medeni Kanunu Çalıştayı, Medeni Kanun’daki temel düzenlemeleri konu alarak 4-5 Ocak'ta gerçekleşecek.

Kadınların hakikatine kör yaklaşmak: Medeni Kanun ve nafaka tartışması

Medeni Kanun'da değişiklik, başta Adalet Bakanı olmak üzere iktidarın gündeminde. Avukat Hatice Demir, bu gündemin kadınların hakikatine kör ve kadınların yararına olmadığını söylüyor.

Aile Hukuku Sempozyumu bize ne söyledi?

Adalet Bakanlığının 1-3 Kasım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirdiği Uluslararası Aile Hukuku Sempozyumunda boşanmalarda arabuluculuk ve nafakaya mevzuat değişikliği gündemdeydi.

Aile Hukuku Sempozyumunda aile arabuluculuğu ve nafaka için mevzuat değişiklikleri tartışılacak

Adalet Bakanlığının 3 gün sürecek Uluslararası Aile Hukuku Sempozyumunda boşanmalarda arabuluculuk, nafakaya mevzuat değişikliği gündemde.

Adalet Bakanlığından yeni kadına yönelik şiddet genelgesi şiddete karşı etkin olur mu?

Genelgeye göre Cumhuriyet başsavcılıklarına doğrudan yapılan şikayetlerde şiddet mağduru kadınların beyanın cumhuriyet savcıları alacak, tekrarlanan şiddet olaylarında tedbir talep edilecek.

Av. Yolaşan: ‘Adalet Bakanlığının tutumu LGBTİ’lere hak ihlallerinin önünü açıyor’

Adalet Bakanlığının AYM'ye verdiği cevapta, eşcinselliğin İslam'a göre haram olduğunu belirterek tutuklamaların kanuna uygunluğunu savunmasını Av. Çağla Yolaşan değerlendirdi.

Avukat Selin Nakıpoğlu: Yasaların uygulanmamasını kadınlar canlarıyla ödüyor

Dünya Ekonomik Forumunun 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporunda Türkiye’nin notunun ‘en kötü’. Av. Selin Nakıpoğlu, iktidarın şiddetle mücadele ediyor‘muş’ gibi yapmaktan öteye gitmesi gerektiğini söyledi.

Bakanlığın kadına yönelik suçlara ilişkin verileri ne kadar gerçekçi?

Adalet Hizmetlerinde 2020 yılı verileri kadına yönelik suçlara karşı devletin etkin korumasının arttığını ve kadın cinayetlerinin azaldığını söylüyor. Peki Bakanlık verileri ne kadar gerçekçi?

Adalet Bakanı, çocuğa istismar suçundan 12 bin hükümlü, 2 bin tutuklu olduğunu söyledi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, çocuğa yönelik istismar suçundan 12 bin 942 hükümlü ve 2 bin 550 tutuklunun olduğunu açıkladı.

‘Acı Reçete’: Ekonomik Seferberlik’in kadınlara faturası

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2021 bütçesinde ne var ne yok, 'aile arabuluculuğu' neden yeniden gündeme getirildi, istihdam paketinde iki maddenin çekilmesi ne anlama geliyor?

Avukat İlke Işık: Yeni önlemler ‘Gereğini yapmıyoruz’un bir itirafı

Adalet Bakanlığı, kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele için yeni önlemler yayımladı. Önlemleri değerlendiren Av. İlke Işık, Bakanlığın ‘Gereğini yapmıyoruz’ itirafında bulunduğunu vurguladı.

Çocuğa istismar suçunda artış: Bir yılda 28 bin 360 dava

Adalet Bakanlığının 2019 yılına ilişkin adli istatistik verilerine göre çocuk istismarı suçu 4 yılda yüzde 50 arttı.

GÜNÜN DİKKATİ: Genelge gerçek ihtiyaçlara cevap vermiyor

Adalet Bakanlığı’nın 6284 sayılı kanunun uygulanmasındaki eksiklere dikkat çekmek için yayınladığı genelgeye kadın örgütlerinin tepkisi sürüyor. Mor Çatı genelgenin eksiklerine dikkat çekti.

Adalet Bakanı’na: Bildiklerinizi görmezden gelmeyin!

Adalet Bakanı kendi yarattığı sisteme dönüp bakmalı acilen. Mesele birkaç sorumlu bulup, onlara ceza vereceğiz işte diye açıklanabilecek bir mesele değil.

Bakanlığın kadına şiddette uzlaştırma talimatı ortaya çıktı

Adalet Bakanının “Kadına karşı şiddete toleransımız olamaz” dediği gün Bakanlığın Eskişehir’deki bir başka kadına yönelik şiddet dosyasına gönderdiği yazıda ‘uzlaştırma’ talimatı verdiği ortaya çıktı.