GÜNÜN VİDEOSU: Depresyonla Yaşamak
Depresyon kadınlarda iki kat daha fazladır. Yineleyici depresyonlar kadınlarda daha sıktır. Akut depresyon atağı geçirenlerin yüzde 15 kadarında depresyon süregenleşme eğilimi gösterir.

Hayatta herkes zaman zaman sıkıntılar yaşayabilir. Ancak, bazı kişilerde bu durum semptom halini alabilir ve çok daha azında bu bir hastalık belirtisi olabilir. Psikiyatride ‘depresyon’ diye bahsedilen durum tam olarak bu hastalık halidir.

Depresyon “çökkünlük” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz, anlık bir ruh hali, bir sendrom veya bir hastalık olarak karşımıza çıkabilir. Depresyonu izah eden tek bir model yoktur ancak genel olarak beyinde kimyasal iletimde rol alan maddelerle ilgili bir dengesizliğin olmasıdır. Bu dengesizlik çevresel nedenlerden etkilenmektedir. Depresyon tedavisi doğru tedavi ile mümkün olan iyileşen gerçek bir hastalıktır. Toplumda sanılanın aksine ruh zayıflığı değildir.

KADINLARDA DAHA YAYGIN

Toplumdaki sıklığına baktığımızda; bir yılda kadınların yüzde 13'ü, erkeklerin yüzde 8'inin depresyonda olduğunu göstermektedir. Türkiye Ruh Sağlığı Profili Çalışması’nda 12 aylık depresif nöbet yaygınlığı kadınlarda yüzde 5.4, erkeklerde yüzde 2.3, tüm nüfusta yüzde 4.0 olarak verilmektedir.
Görüldüğü gibi kadınlarda iki kat daha fazladır. Yineleyici depresyonlar kadınlarda daha sıktır. Akut depresyon atağı geçirenlerin yüzde 15 kadarında depresyon süregenleşme eğilimi gösterir.

DEPRESYON NEDEN KADINLARDA DAHA FAZLA?

Kadınlarda depresyonun erkeklere göre iki kat fazla olması erkeklerin belirtilerini, alkol ve madde kullanımı, değişik eyleme vurum davranışları şeklinde ifade etmesi (erkek arkadaşları ile balığa çıkması, kahvede amaçsızca oturup kağıt oynayıp etrafı seyretmesi vb), kadınların bu olanakları kullanamamaları, aynı stres etkeni karşısında daha yoğun belirtiler göstermesi biçiminde açıklanıyor.
Diğer önemli bir açıklama da hormonal nedenler ve geleneksel kadın rolü ile ilgilidir. Ayrıca kadınlarda gebelik, doğum, premenstrüel dönem gibi biyolojik ve psikolojik olarak depresyona yatkınlık yaratan ek özel dönemler vardır. Cinsel ve fiziksel istismar da kadınları daha çok etkilemekte ve depresyona yol açmaktadır.

TEDAVİSİ VAR!

Depresyon olgularının yüzde 85’den fazlası bilinen tedavi yöntemlerinden yararlanır. Tedavi edilmeyen olgular ise 6-24 ayda kendiliğinden düzelirler. Yüzde 5-10 kadar olguda ise iki yıldan fazla sürer. Uygun tedavi ile bu süre birkaç hafta ile birkaç aya indirilebilmektedir.
Davranışçı ve bilişsel psikoterapiler tedavide çok etkin ve iyi bir yere sahiptir.

İlgili haberler
GÜNÜN VİDEOSU: Krize, eşitsizliğe, şiddete karşı:...

8 Mart tarihini nereden alıyor, hangi taleplerle 8 Mart’a gidiyoruz? Bu 8 Mart videomuzla kısaca anl...

GÜNÜN VİDEOSU: Kahire sokaklarında balerin kadınla...

Kahire’de yaşayan kadınlar kendilerini güvende hissedebilsin diye balerinler Kahire sokaklarını kuşa...

GÜNÜN VİDEOSU: Şule Çet için Adalet!

Bir plazadan düşerek şüpheli şekilde yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Şule Çet için adalet iste...