Seçim 2023

KÜLTÜR SANAT

GÜNÜN KİTABI: Utanç

J. M. Coetzee’nin utanç eseri ile yapacağımız yolculuk Güney Afrika’da Apartheid rejiminde utancın her türüne. Biliriz ırkçılığın Güney Afrika’nın utanca bulanmış tarihiyle sınırlı olmadığını.

GÜNÜN KİTABI: Bir Kadın

Sibilla Aleramo’nun Bir Kadın kitabıyla kitap yolculuğumuz kendimize, sana, bana, ona, kız kardeşimize, içimizden birine.

Ressam Emel Keysan: Hiç bitmeyecek olan kadın mücadelesini yansıttım

Kadınların mücadelesini resmetmekten vazgeçmeyeceğini söyleyen Ressam Emel Keysan ile Yansımalar sergisi üzerine konuştuk.

Bir kitap: Yaşlı Adam ve Deniz

Ernest Hemingway, Yaşlı Adam ve Deniz’de umut, sabır, başarı, mücadele, emek, yalnızlık temalarını işler.

Bir kitap önerisi: Alman Proletaryanın Önderi Ernst Thaelmann

Hamburg ayaklanması yöneticisi, Almanya Komünist Partisi lideri Ernst Thaelmann’in yaşamı, mücadelesi, Nazi toplama kampında direnişi bugün de uluslararası işçi sınıfına rehberlik etmeye devam ediyor.

GÜNÜN BELGESELİ: 6284

Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği tarafından hazırlanan “Bu Kalabalığı Hatırla” belgesel serisinin ikinci bölümü “6284” yayında.

Bir kitap: İnsan Neyle Yaşar?

Tolstoy, İnsan Neyle Yaşar eserinde yüz yıllardır insanlığa öğütlenen sevgi, inanç, azla yetinme, şükretmeyi, boyun eğmeyi, Tanrı korkusunu mistik altı öykü aracılığı ile öğütler.

GÜNÜN KİTABI: Analar

‘Analar; kadının dünü, bugünü, doğadaki ve toplumlardaki yeri üzerine araştırma yapan bilim insanlarının sıkça başvurduğu bir kaynak.’

‘Normal’in ötesi: Kuru Kız

Tunç, bireyi toplumdan ayırmaz. Toplumun bireyi, bireyin de toplumu etkilediğini fark ettirir… Bireyler olaylara kendi bakış açısıyla bakarlar, ona göre yorumlarlar.

Mülteci kadın ve çocukların portreleri: Eğreti Hayatlar

Fotoğrafçı Elmas Çumcu ile Eğreti Hayatlar sergisini konuştuk…

Bir kitap: Dar Ağacında Üç Fidan

Darağacında Üç Fidan, memleketimizin kapanmayan, kanayan yürek yarası; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ın katledilmesi. O gece yaşananlar, öncesi ve sonrası karanlığa tutulan bir fener…

Bir kitap: Bitmeyen Kavga

Yazarın, mücadele, sömürü, emek, ölüm, dayanışma, dönüşüm, yoldaşlık temalarına da yer verdiği eser sınıflar var oldukça günceliğini koruyacaktır.

Bir kitap: Çizgili Pijamalı Çocuk

Biri ateşin orta yerinde, can havlinde; ötekisi ise babası ve askerlerinin zulmünden habersiz arkadaş arayışında. İkisi de çocuk, istekleri ortak; tel örgü onları ayırmadan aynı yerde beraber oynamak.

Bir kitap: Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev

Fransız yazar, hukukçu Etienne de La Boetie, Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev’de modern devleti masaya yatırır; eline neşteri alır, masanın etrafındaki gönüllü kullara ‘Buyurun korkunuzla yüzleşin’ der.

Aaahh Belinda Aaahh! Bu kez tüketilen sadece şampuan değil

İlki 1986 yılında çekilen ve 2023 yılında uyarlaması yapılan Aaahh Belinda filmlerini karşılaştırarak inceliyoruz.

Yürekten ve bilinçten damıtılmış şiirler: Başka Bir Gökyüzünün Altında

Derinlere kök salmış sorunlara el attığı gibi onlara karşı verilmiş mücadeleleri de yansıtır şiirine. Yazgıya boyun eğmek yerine başı dik tutmayı benimsemiştir, bu yüzden tok seslidir şiirlerinin çoğu

GÜNÜN KİTABI: Bir Kadın İşçinin Gençliği

Ömründe sadece üç yıl okula gitse de okumadan asla vazgeçmez; kendini geliştirir, dönüştürür, yorulmak bilmeden çalışır, sınıf bilincine ulaşır.

GÜNÜN KİTABI: Beni Asla Bırakma

Özgür yaşamak mı, kukla olmak mı? Kitap bittiğinde okuyucu bu insanların neden isyan etmediğini sorgular, masadan kalkar aynaya bakar; henüz geç değil der...

GÜNÜN KİTABI: Palto

Gogol, Palto’da sistemi palto metaforu ile eleştirir, hicivle Rus bürokrasisini tiye alır. Değişimi simgelerle anlatır. İroni ile dış görünümün, giyimin sosyal algıyı nasıl etkilediğine dikkat çeker.

GÜNÜN ÖNERİSİ: Dinozor Çocuk’tan Depremzede Çocuklar için ‘Yeni Bir Yuva’

Depremzede çocuklar için Işıl Şenol’un kaleme aldığı, Başak Taşkıran’ın resimlediği ‘Yeni Bir Yuva’ çocuk kitabı Dinozor Çocuk’tan yayımlandı.