portre

Suruç'un yolları dikenden

Ellerini nanelerin üstünde gezdirip kokusunu burnuna çektikten sonra sakince anlatmaya başlıyor...

Yaşamlarımız dört duvar arasında yitip gitmesin diye

Malatya’da eski, toprak evlerden birinde hayatın tüm yükünü henüz gencecikken omuzlarına almaya başlamış Zeliha var. Zeliha daha 19 yaşındayken evlenip yerleşiyor bu iki katlı toprak eve.

22 Ocak 1858 | İngiliz sosyalist Beatrice Webb doğdu

Londra Ekonomik ve Politik Bilimler Okulu'nu ve bugün hala var olan siyasi dergi The New Statesman'ı kurucusu, İngiliz sosyalist, sosyal reformcu Beatrice Webb 22 Ocak 1858'de doğdu.

GÜNÜN KADINI: Eşitlik ve adalet peşinde bir kadın işçi Adelheid Popp

‘Adalet ve Eşitlik’ talebi yıllardır kadınların talebi olmaktan çıkmadı. Binlerce kadın tarih boyunca gerçek adalet ve eşitlik sağlanana kadar bu talep için mücadele etti, ediyor. Adelheid Popp gibi..

Bir ömür süren özgürlük mücadelesinde Louise Otto

Kadınları yurttaşlığa eğitmek, toplumsal-siyasal yaşama sokmak, kadınların önündeki engelleri kaldırmak için bir ömür süren mücadelenin öyküsü; Louise Otto.

Geleneklere bağlı kalmadı, mücadele etti: Bertha Pappenheim

Bertha Pappenheim hak savunuculuğunu ‘hayırseverlik’ kapsamından çıkarıp ‘mücadele’ haline getirdi Yahudi toplumu ve için. Yaptığı çalışmalarla sistematik yöntemler ortaya koydu.

Arjantin’in kadın hakları savunucusu: López de Nelson

Arjantin’de ilk kez doktora yapan bir kadındı Ernestina A. López de Nelson, ayrıca ülkenin ilk kız lisesini de kurdu.

Modern Afrika edebiyatının ilk kadın yazarı ve yayıncısı: Flora Nwapa

Nijeryalı yazar Flora Nwapa, romanı Efuru ile bir Batı Afrikalı kadının uluslararası alanda tanınan ilk edebi eseri olarak tarihe geçti. Nwapa ilk Afrikalı kadın yayıncı olma unvanına da sahip oldu.

‘Özgür toprak’ın yerli savunucusu: Dolores

Ekvador’da Cayambe’li Kichwa yerlilerinin ve tüm halkın ‘Mama Doloreyuki’si olarak anılan, komünist bir kadın.

Elif kadınların desteğiyle güçleniyor

Karadeniz’in küçük bir kasabasında hasta annesi ve alkolik abisinin yükünü taşıyan 17 yaşındaki Elif’in dayanışma dolu yaşamı.

İçimizden biri: Pınar

Çok yoksulluk çekiyorum, bazen ekmek param bile olmuyor, eski kocamdan da hâlâ korkuyorum, bizi takip ediyor ama huzurum var, artık dayak yemiyorum. Şiddet, yoksulluk kaderimiz değilmiş bunu anladım.

GÜNÜN KADINI: Dolores Huerta

Dolores Huerta, ilkokul öğretmeni olarak çalışırken Latin Amerikalı tarım işçilerinin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için kendini mücadeleye adadı.

GÜNÜN KADINI: Nazilerin Sorb halkına yaptıkları zulmün sembolü Pauline Krautz

Nazilerin zulmüne uğrayanlardan biri olan Sorb halkı ve bu zulme karşı direnişi sembolü olan Pauline Krautz’un yaşamı...

GÜNÜN BELLEĞİ: Olympe de Gouges doğdu

1791 yılında Kadın ve Yurttaş Hakları Bildirgesiyle insanlık tarihindeki ilk kadın hakları bildirgesini yayımlayan Olympe de Gouges, 271 yaşında...

GÜNÜN PORTRESİ: Marie Taglioni

Balenin balerinler için belki ıstırap verici ama izleyenler için ve estetik olarak bir mucize olan balenin o meşhur duruşunu da, klasik kostümünü de ilk kez Marie Taglioni kullandı.

GÜNÜN KADINI: Bedia Muvahhit

200’ü aşkın oyunda sahne alan Bedia Muvahhit’in ilk sahneye çıkan iki kadından biri olduğunu biliyor muydunuz?

Şarkısını yeniden yazan kadın: Sakine

30 yaşına vardığında yaşadığı hayatı hak etmediğini fark eden Sakine, kocasına çocukluğundan beri bağlı iplerini kendi ellerine alır.

GÜNÜN KADINI: Theresa Kachindamoto

Yaşamını çocuk yaşta evliliği bitirmeye adamış bir kadını tanıyalım. Malavi lideri Theresa Kachindamoto, sahip olduğu yetkileri toplumundaki kadınların hayatlarını iyileştirmek için kullanıyor.

Ekim Devrimi’nin kadın portreleri

Emeği, özverisi, çalışkanlığı ve militanlığı hayranlık uyandıracak devrimin kadın karakterlerinden Krupskaya, Kollontay, Armand ve Ulyanovlar ailesinin kadınlarının yaşam öykülerini anlatıyoruz.

Kendi hikayesini değiştirdi, gazeteciliği de...

Rita, şiddet dolu bir evlilikten kurtulup, hayatını cinsiyetçilik ve ırkçılıkla mücadeleye adamış bir kadın gazeteciydi. ‘Sanayinin beyaz saçlı erkek baronları ve uşaklarına’ karşı hep gerçeği yazdı.