Arjantin’in kadın hakları savunucusu: López de Nelson
Arjantin’de ilk kez doktora yapan bir kadındı Ernestina A. López de Nelson, ayrıca ülkenin ilk kız lisesini de kurdu.

1879 yılında doğan Arjantinli bir eğitimci ve kadın hakları aktivistiydi Ernestina A. López de Nelson. 1928'de kuruluşundan 1940'lara kadar Amerika Kadın Komisyonu'nda Arjantin temsilcisi olarak hizmet etti. Arjantin'de doktora yapan ilk kadındı ve Arjantin Üniversite Kadınları Derneğinin kurucusuydu.

Ernestina A. López 20 Ocak 1879'da Buenos Aires'te doğdu. Öğretmenlik kariyerine de burada başladı ve Sarmiento Model Okulu Müdürü oldu. 1890'da Liceo Nacional de Señoritas/Ulusal Kız Lisesi'ni kurdu ve daha sonra rektörlüğünü yaptı. 1901'de Arjantin'in ilk doktora derecesini kazanan kadını oldu. Onu 31 kadın izledi.

Arjantin Ünivesite Kadınları Derneği'ni kurarak kadınlara ve kadın üniversite mezunlarına karşı istihdam önyargılarına karşı mücadele ettiler. Grup, kadınların yasal, sivil ve eğitim haklarını elde etmek için aktif olarak çalıştı.

1904'te López, St. Louis Dünya Fuarı'na Arjantin Ulusal Eğitim Konseyi delegesi olarak katıldı. 18-23 Mayıs 1910 tarihleri arasında yapılan Birinci Uluslararası Arjantin Feminist Kongresi'ni düzenledi. López sadece bir katılımcı değildi, aynı zamanda 1000 kadının katıldığı kongrenin açılış sunumunu yaptı. López'in belirttiği gibi, Kongre'nin amaçları sınıf ve ideoloji bağlamında bir kadın ağı oluşturmak, kadınların okuryazarlığını ve eğitimini desteklemek, önyargıları ortadan kaldırmak, kadınların özgürleşmesi için çalışmak ve kadınları toplumsal ve ekonomik bağımlılıklardan kurtarmaktı.

1918'de önde gelen kadın sosyalistlerle birlikte, okulların müfredatlarının feminist sorunları kapsaması için çaba harcadı. Özellikle, hijyen, seks eğitimi, vatandaşlık, oy hakkı ile ilgili dersleri savundu. Öğretmenliğine ek olarak ders müfredatı tasarladı ve yaygın olarak kullanılan ders kitapları yayınladı. 1930'larda en aktif Arjantinli kadın örgütlerinden biri olan Club de Madres'e katkı sundu ve yıllarca başkanlığını yaptı.

Pan Amerikan Birliği'nin 1928'de Havana'da düzenlediği konferansta Amerikan Kadın Komisyonu kurulması ve Amerikan kıtasının yedi değişik ülkesinden kadının bir araya gelerek bir sonraki Pan Amerikan Konferansı'na bölgedeki kadınların eşit siyasi ve toplumsal hakları konusunda rapor sunması kararlaştırıldı. Görevlendirilen yedi kadın arasında Ernestina A. López de Nelson da yer aldı.

Lopez de Nelson 1965 yılında hayata gözlerini yumarak ardında kadınlar için büyüttüğü bir mücadele bırakmış oldu.

İlgili haberler
GÜNÜN İLKİ: Maç yöneten ilk kadın hakem

Hertha Berlin-Werder Bremen maçını yöneten Bibiana Steinhaus Almanya Birinci Futbol Ligi'nde ilk kez...

GÜNÜN KADINI: NASA’nın ‘bilgisayar kadını’ Katheri...

“Her şeyi saydım. Yoldaki basamakları, kiliseye çıkan basamakları, yıkadığım bulaşık ve gümüş eşyala...

GÜNÜN KADINI: Malala Yousafzai

Küçük yaşına rağmen büyük bir cesaret örneği Malala Yousafzai’nin yaşamı ve mücadelesi. O Pakistan’d...