GÜNÜN KADINI: Malala Yousafzai
Küçük yaşına rağmen büyük bir cesaret örneği Malala Yousafzai’nin yaşamı ve mücadelesi. O Pakistan’da kız çocuklarının eğitim alması için elinden geleni yaptı.

1997 yılında Pakistan’ın bir kasabasında dünyaya gelen Malala Yousafzai, 12 yaşından itibaren kız çocuklarının eğitimden günlük hayata kadar yaşadıkları tüm sıkıntıları gizlice anlatmaya başladı. ‘Gul Makai’ takma adıyla bir blogda yazmaya başlayan Malala, yazılarını önce bir kağıda yazıyor, sonra da muhabirlere ulaştırıp yayımlanmasını sağlıyordu. Ve bu haberlerden sonra tüm dünya Malala’nın kim olduğunu öğrenecekti.

New York Times’ın bir belgeselinde deşifre olan Malala, gösterdiği cesaret ile birçok gazete ve televizyon kanalında röportaj vererek çeşitli barış ödüllerine de aday gösterildi. 14 yaşına girdiğinde Pakistan’ın ilk Gençlik Barış Ödülü sahibi oldu.

BAŞINDAN VURULDU, AMA VAZGEÇMEDİ
Taliban’ın bölgedeki baskısı sürüyor, babasına da mücadelesini verdiği şeylerden dolayı ölüm tehditleri yağıyordu. Malala, her ne kadar mücadele etmekten vazgeçmese de Taliban’ın çıkardığı ölüm emri ile 9 Ekim 2012 yılında okuldan evine dönerken başından vuruldu. Malala’nın durumu oldukça kritikti ve 4 ay boyunca ciddiyetini korudu. Ancak bu olay yalnızca Taliban’ın kınanmasıyla sınırlı kalmadı ve 2 milyon kişinin imzaıyla Pakistan’da ilk zorunlu eğitim kanun tasarısının onaylandı! Malala’nın başına gelen bu kötü olay Pakistanlı kız çocukları için çok büyük bir adımın atılmasına neden oldu. Birleşmiş Milletler tarafından doğum günü olan 12 Temmuz günü artık ‘Malala Günü’ ilan edilmişti. Kendisi ‘Bu benim günüm değil, kendi hakları için sesini yükseltmiş her kadının, erkeğin ve kız çocuklarının günüdür’ diyerek bir kez daha mücadelesine olan bağlılığını gösterdi.

2014 yılının Ekim ayında Londra’daki Girl Summit’e katılan Malala, Dünya Çocuk Ödülü’nün sahibi oldu ve Gazze’ye 65 okul yapılması için 50 bin dolar bağışta bulundu. Malala, 2014 yılında Nobel Ödülü’nü kazanan en genç insan olarak tarihe geçti ve 1.1 milyon dolarlık ödülü Pakistan’da bir okul yapılması için bağışladı. Genç yaşına rağmen kocaman işlere imza atan Malala Yousafzai dün olduğu gibi bugün de kız çocuklarının eğitimi için mücadele etmeye devam ediyor...

İlgili haberler
GÜNÜN BAŞARISI: Çocuk işçiliğinden hak savunuculuğ...

Tanzanyalı Angel, daha kendisi küçük bir çocukken ev işçisi oldu ve iki çocuk bakmaya başladı. İşver...

GÜNÜN KADINI: Nwanyeruwa

Nijeryalı Nwanyeruwa insanlardan vergi alınmak istenmesine karşı 25 bin kadını ayaklandırmış dönemin...

GÜNÜN KADINI: NASA’nın ‘bilgisayar kadını’ Katheri...

“Her şeyi saydım. Yoldaki basamakları, kiliseye çıkan basamakları, yıkadığım bulaşık ve gümüş eşyala...