kadın mücadelesi

1917 Şubat’ında bir kırılma noktası: ‘Ekmek ve barış’

Çarlık’ın ve Rus burjuvazisinin barbarlığı altında ezilen işçi kadınların ekmek ve barış için örgütlenmesi, eşit ve sömürüsüz bir dünya için mücadelenin fitilini ateşledi.

4 yıldır süren Las Tesis davasında kadınlara beraat

2019'da Alsancak'ta yüzlerce kadının katıldığı Las Tesis eyleminden bir gün sonra, eyleme katılan 24 kadın evlerinden gözaltına alınmıştı. 4 yıl süren davanın sonunda kadınlar beraat etti.

Tekstil işçisi Ayşe: Birbirimizden başka çaremiz yok

Ayşe eskiye oranla kadınların daha çok haklarını arayıp bir araya geldiğini söylüyor bunun sebebini de baskının artmasına bağlıyor.

2024’ün mottosu: Saldırılara karşı dayanışmayı ve mücadeleyi büyütmeliyiz

Yeni bir yıla girerken 2023 yılında yaşadıklarımız, kaybettiklerimiz, mücadelemiz kazanımlarımız; yeni bir yılda söyleyecek sözümüz için hem bir hafıza hem de mücadele için bir umut ve güç olsun...

Boğaziçili kadınlar ve LGBTİ'ler 'şiddete karşı kadın zinciri'ne çağrıyor

'25 Kasım haftasında şiddete, yoksulluğa savaşa karşı yan yana gelmeye devam ediyoruz. 20 Kasım saat 17.00'de Kuzey Kampüs'te şiddete karşı kadın zincirinde buluşalım, el ele, sırt sırta verelim'

Denizli Ekmek ve Gül Grubu, film gösteriminde buluşuyor!

Denizli Ekmek ve Gül Grubu, 25 Kasım'a giderken Kutsal Direniş filmini izleyip, kadına yönelik şiddeti tartışacak.

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu, 'savaşa, şiddete, yoksulluğa karşı' kadınları sokağa çağrıyor!

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu 25 Kasım günü, "savaşa, şiddete, yoksulluğa karşı kadın mücadelesini büyütüyoruz." sloganıyla sokakta olacak.

Tebrikler kız kardeşim Merve Dizdar

Türkiyeli kadınları onurlandıran gurur verici sözler RTÜK tarafından ‘kendi ülkesine saygısızlık’ olarak görüldü. Ve bu ülkenin vatandaşlarından, aldığı ödül için tebrik beklememesi gerektiği söylendi

Özgür Kadın Hareketi üyesi 15 kadın gözaltında

Ankara merkezli TJA’ya yönelik yürütülen soruşturmada, birçok kentte yapılan ev baskınlarında 15 kadın gözaltına alındı. Kadınların gaözaltına alınması Van’da protesto edildi.

Unutulunca ölür sevdiklerimiz

‘Uçurtmayı Vurmasınlar’ filmi bana o kadar tanıdık gelir ki, içinde Naime’yi görürüm. Feride Çiçek, Naime’nin cezaevi arkadaşıydı. Meşhur cezaevi pastasını tahliye olduktan sonra da yapmıştı.

Medusa’dan Mahsa’ya: Saçlarında direniş olan kadınlar

Bu yazımı İranlı kadınlara adayarak kadının en eski, en düşsel durumlarından söz edeceğim. Düşsel derken söylencede kalan ama insanlığın bilinçaltını ortaya çıkaran mitolojiden.

Dünyayı temizleyeceğiz bu parazitlerden

Özel bir ‘namus bekçim’ olduğunu öğrenmiş oldum. Aslında bana kimse bakmıyor, sanırım kendisi oturup, izleyip, kafasında kuruyor. Din adına. Dini kullanarak… Çok üzgünüm ve kızgınım.

Mesele yalnızca kendi hayatımız değil

Öfkemiz büyürken bunu birleştirmenin zorunlu olduğu zamanlardayız. Genç kadınlar şiddetin tam ortasında ancak buraya sıkışmak, mahkûm olmak zorunda değiliz.

Neco Usta’dan Sisa’ya, çalışabilmek için kadın olduklarını saklayan kadınlar

Masterchef yarışmasında hikayesini öğrendiğimiz Neco Usta gibi, var olabilmek için kadın olduğunu gizlemek zorunda kalan kadınların hikayelerine bakalım…

Çanakkale’de ‘Kadın Hakları Mücadelesi Örnekleri’ söyleşisi

Kepez Özgür Kadın Dayanışmasının düzenlediği ‘Yerelde kadın hakları mücadelesinden örnekler’in konuşulacağı etkinlik 11 Haziran Cumartesi günü gerçekleşecek.

KCDP’ye kapatma davası: Kadınların mücadelesi durdurulamaz!

KCDP neden kapatılmak isteniyor? Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Temsilcisi Nurşen İnal ile konuşuyoruz.

Kadın mücadelesine operasyon, Diyarbakır Newroz’u, bölgede kadın yoksulluğu

Kadın mücadelesine operasyon, Diyarbakır Newroz’u, bölgede kadın yoksulluğu… Tüm bu konuları Rosa Kadın derneği Yöneticisi, Avukat Elif Tirenç İpek ile konuşuyoruz…

Kutuplaşmayı kırmak için aynılar aynı yere, mücadeleye!

Aynı sorunları yaşayan aynı dertlere sahip akşama pişirecek aş bulmakta zorlanan kadınların söz konusu siyaset olunca birbirlerine kinle bakmalarının nedenini okumaya buyurun.

Eskişehir’de ‘Kadın Mücadelesinin Köşe Taşları’ paneli: Kadına yönelik şiddet bir sınıf meselesi

Eskişehir’de emek ve meslek örgütlerinin düzenlediği panelde bir araya gelenler, 25 Kasım’a giderken kadına yönelik şiddetin nedenlerini ve şiddete karşı mücadele yöntemlerini konuştu.

5. yargı paketinde kadınlar için neler var?

Tek adamın kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi sonrası kadınların haklarına yönelik saldırılar 5. Yargı Paketiyle devam edecek. Peki sırada neler var. İlke Işık yazdı…