Meclise sesleniyoruz: Annelerin mağduriyetini giderin!
Pandemi nedeniyle ücretsiz izin veya kısa çalışmada olan ve primi ödenmeyen hamile kadın işçiler analık ödeneği alamıyor. Meclisi yasada değişiklik yapmaya çağırıyoruz!
Okurumuzun Sorusu:

Merhabalar. 2020 mayıs ayından beri kısa çalışma ödeneği almaktayım. 2021 nisan ayının sonunda doğum yapacağım için izne ayrılacağım. Kısa çalışma ödeneği aldığım için analık parası, rapor parası alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle okurumuza rahat, sağlıklı ve mutlu bir hamilelik süreci dileyelim ve okurumuzu şimdiden tebrik edelim.

Kısa çalışma ödeneği alıyor olmak analık ödeneğine engel teşkil etmiyor. İlgili mevzuat gereği kısa çalışma ödeneği alan kadın işçinin analık iznine ayrıldığı tarihte kısa çalışma ödeneğinin kesilmesi ve yasal koşulları sağlıyorsa kadın işçiye analık ödeneğinin bağlanması gerekiyor.

Yani kısa çalışmada olmak, kısa çalışma ödeneği alıyor olmak veya ücretsiz izinde olmak ve nakdi ücret desteği alıyor olmak analık ödeneği almaya engel değildir.

Ancak analık ödeneği alabilmek için doğumdan önceki son 1 yıl içinde 90 gün prim gerekiyor. Okurumuz 2020 Mayıs ayından beri kısa çalışmada ve primleri ödenmiyor. Dolayısıyla okurumuz 90 gün prim koşulunu yerine getirmiyor. Bu nedenle de analık ödeneği alamayacak.

Bu sorunu köşemizde defalarca işledik ve sorunu çözmek için yasa değişikliği gerektiğine dikkat çektik: Acil düzenleme yapılmazsa analık ödeneği alınamayacak 

Köşemizde paylaştığımız yasa teklifi milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Sera Kadıgil tarafından Meclise sunuldu: CHP’li Kadıgil, Ekmek ve Gül’ün analık ödeneği önerisini kanun teklifi olarak sundu 

Eğer gerekli yasa değişikliği yapılırsa, okurumuz ve benzer durumda olan kadın işçiler 90 gün prim koşuluna takılmaksızın analık ödeneği alabilecek.

Sonuç olarak bu mağduriyetin giderilmesi için bir kez daha Türkiye Büyük Millet Meclisine sesleniyoruz. Pandeminin faturası kadın işçilere kesilemez. Kısa çalışma ya da ücretsiz izin nedeniyle primi yatmayan anne işçilerin analık ödeneği hakkı gasp edilemez. İlgili yasa teklifi en kısa sürede gündeme alınmalı ve yasalaşmalı, bu mağduriyet giderilmelidir!

Not: Bu sorunu Haber Türk Gazetesindeki köşesine taşıyan ve yasa değişikliği gerektiğine dikkat çeken Ahmet Kıvanç’a teşekkürlerimi sunmak isterim: Anne adayları acil yasa değişikliği bekliyor


İlgili haberler
Gıda-İş Sendikası: Prim şartı aranmaksızın analık...

Gıda İş Sendikası yaptığı açıklamada Meclise seslenerek, hamile işçilerin analık ödeneği alması için...

İİSŞP: Pandemi, analık ödeneğinin gasbına gerekçe...

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, 90 gün prim koşulunu sağlayamayan kadın işçilere analık...

Analık ödeneği hakkı için herkes elini taşın altın...

Analık ödeneği hakkının gasbına karşı esas olarak sendikaların konuyu gündeme getirmesi, bu hakkın g...

Analık ödeneği hakkı için yasada değişiklik istiyo...

Kısa çalışma nedeniyle primi yatmayan, bu nedenle 90 gün prim koşulunu sağlayamayan kadın işçilere a...

CHP’li Kadıgil, Ekmek ve Gül’ün analık ödeneği öne...

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm’den sonra CHP Milletvekili Sera Kadıgil de Uzmanımız Onur Bakır’ın ça...

Züleyha Gülüm: Hamile işçilerin analık ödeneği mağ...

Uzmanımız Onur Bakır'ın Haklarımız Var bölümünde dikkat çektiği, hamile işçilerin analık ödenekleri...