Van

Van’da bir uzman çavuş iki çocuğu istismara maruz bıraktı

Van’da görev yapan uzman çavuş Talip K., lise öğrencisi iki çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan tutuklandı.

Selin vurduğu Esenyamaç’ta kadın olmak…

Geleneksel toplum yaşam biçiminin daha yoğun olduğu Esenyamaç mahallesinde, toplumsal cinsiyet rollerinin de etkisiyle yaşanan sel felaketi kadın ve çocukta daha derinden etkisini gösteriyor.

Başkale’de evi yıkılan kadın yaşadıklarına ağıt yaktı

Van Başkale ilçesinde etkili olan sağanak yağış sonucu meydana gelen selde evi yıkılan bir kadın yaşananlara ağıt yaktı. Sele kapılan bir kadın da vatandaşlar tarafından kurtarıldı.

Tandır çukurunda sönen ciğerler…

Ekmek için zahmeti, eziyeti, çilesi bitmez bir uğraş, ama aynı zamanda kendini attığın döşeğe tok girmenin dayanağı tandır çukurları kadınları sağlığından ediyor…

Van Büyükşehir Belediyesi İstanbul Sözleşmesi afişlerini kaldırttı

Van Kadın Platformunun kentin çeşitli yerlerindeki bilboardlara astığı İstanbul Sözleşmesi afişleri Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldı!

Başkaldıran kadınlara: Bir sevda iki yürek, Behice Dinçer…

Yazmak zordu Behice için, ancak o engelleri aşıp yazmaya karar verdi: 35 yıl sakladığım şeylerin bugün acısını çıkarıyorum ve kadınlar yazabiliyor demek istiyorum.’

Star Kadın Derneği: Türkiye’de sığınma evleri ve kapasiteleri yetersiz

Türkiye’de sadece 145 kadın sığınma evi bulunuyor. Star Kadın Derneği üyesi Meryem Aslan, kapasitesi 3 bin 482 ile sınırlı evlerin yetersiz ve sorunlu olduğunu belirtti.

Van Tekstilkent’te emek veren kim?

Pandemi döneminde artan hijyen ihtiyacı nedeniyle dünya çapında yıldızının parladığı söylenen Van Tekstilkent’te işçiler için parlayan hiçbir şey yok!

İranlı Z.N.’ye tecavüz eden faillerin davası ertelendi

Kurubaş Geri Gönderme Merkezinde İranlı Z.N.’ye tecavüz eden güvenlik görevlileri hakkında açılan dava duruşması, mütalaa verilmek üzere 13 Nisan’a ertelendi.

Star Kadın Derneği: 2020 yılında 24 başvuru aldık

2020 yılı faaliyet raporunu açıklayan Van Star Kadın Derneği, bir yıl içerisinde kendilerine 24 kadının başvurduğunu, 55 kişi ile görüşmelerin sağlandığını aktardı.

Van’da cinsel saldırı davası ertelendi

Van’da bindiği otobüste cinsel saldırıya uğrayan Berrin P. Ç.'nin şikayeti üzerine açılan dava 11 Mart 2021 tarihine ertelendi.

Van’dan esnaf kadınlar: Ayrımcılığa uğruyoruz!

Van’dan butik çalışanı Saliha ve Eczane çalışanı Berna yaşadıkları ayrımcılıkları anlattı: ‘Sözümün bir hükmü yok çoğu zaman hissedebiliyorum. Bana bunu hissettirenler de genelde erkekler oluyor.’

2021 yılı sağlık emekçilerinin yılı olacakmış, peki alkıştan ötesi olacak mı?

SES Van Şubesi Eş Başkanı Figen Çolakoğlu yazdı: ‘Önümüzdeki yıl sağlık emekçilerine atfedilecekmiş, bu sağlıkçıların alkışla birçok hak ve talebinin gölgelenmesinden öteye gitmeyecek!’

Keda jinan helale*

Van’ın en işlek caddesinde mor zemin üstüne beyaz harflerle Kadın Emeği yazılı bir tabela göze çarpıyor. Burası iki kadının emeği, dayanışması ve gücünün dört duvarı!

Şehriban’ı katleden Esat Dinç’in yeniden yargılandığı dava ekimde görülecek

Şehriban Dinç’i katleden Esat Dinç’in yargılandığı dava Erzurum İstinaf Mahkemesi tarafından bozuldu. Mahkeme, failin ailesi hakkında devam eden dava ile failin yargılandığı davayı birleştirdi.

Köylüler istismarcı imamı savundu: Böyle bir şey yok, konuyu kapatın

Van, Aladüz Köyünde bir çocuk imamın istismarına maruz kaldı. Köylüler istismarcı imama sahip çıkarak, ‘gözümüzden zarar gördük meladan (imam) zarar görmedik, böyle bir şey yok, konuyu kapatın’ dedi.

‘Emeğimizin karşılığı 15 lira olmamalı’

Gevaş’ta fasulye üretiminde yer alan kadınlar, emeklerinin karşılığını alamadıklarını söylüyor.

Van’da berivanları taşıyan araç kaza yaptı, bir kadın hayatını kaybetti

Gürpınar'da berivanları taşıyan aracın yaptığı kaza sonucu 1 kadın yaşamını yitirdi. Kazada 3'ü ağır 17 kişi yaralandı.

Van’da eşini bıçaklayan erkek yakalandı, bıçaklanan kadının tehdit aldığı iddia edildi

Pazar günü Van Dursun Odabaş Tıp Merkezine getirilen 27 yaşındaki Filiz Karagülle eşi tarafından bıçaklanmıştı, Karagülle'nin şikayetçi olmaması için eşinin ailesinden tehdit aldığı iddia ediliyor.

Çocuğu istismara maruz kalan mülteci aile: Savaştan kaç gel, burada da zulüm gör!

Geçtiğimiz kasım ayında istismara maruz kalan mülteci çocuğun annesi Ekmek ve Gül’e konuştu: Biz burada misafiriz, bize yapılan zulümdür. Bunu yapanın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz.