sincan

‘Tüm bu sıkıntılar temelden bir sistem değişikliğiyle geçer’

Sincan’da yaşayan iki kadın Figen ve Gülay, pandemi koşullarıyla birlikte geçim derdinin omuzlarındaki yükü nasıl artırdığını paylaştı.

İki ayrı mahalleden yoksulluk manzarası: Deli olsak, hiçbir şeyi umursamasak

Çocuğuna süt alamayan, yumurtanın bir kolisine parası yetmeyince yarısını alan, bu yoksulluğa karşı ‘Delirsek mi acaba!’ diye düşünen... Ankara’nın iki mahallesinden kadınların yoksullukla imtihanı.

Keşke bu sitedeki planlama, ülkede de olsaydı!

Ankara’da bu mahallede pandemi sürecinde örgütlenen dayanışma insanların sağlıklı bilgilendirilmesinden tutun da ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar bir sürü sorunu çözdü.

Yoksul aileler sınava hazırlanan çocuklarını kurstan alıyor

Genellikle yoksul, emekçi ailelerin yaşadığı bir ilçe olan Sincan’daki bir özel kursta son 1 haftada 19 öğrencinin ailesi ücretini ödeyemeyecekleri için çocuklarını kurstan aldı.

Eğitim emekçilerinin salgın günleri: Geçim, artan iş yükü ve öğrencilere özlem…

Salgın dolayısıyla okullar tatil edildi ancak eğitim emekçisi kadınların derdi bitti mi? Kendilerinden dinleyelim…

‘Patronların kâr hırsından bizi kim koruyacak?’

Temizlikçi, çaycı, yemekhane işçisi, okulda hizmetli, ev işçisi kadınlar… Çalışabilenlerin iş yükü kat kat arttı, işsiz kalanların geçim kaygısı arşa vardı. Kadınlar anlatıyor…

Sincan ve Batıkent’te kadınlar 8 Mart için buluştu

Ankara Sincan ve Batıkent’te kadınlar 8 Mart dolayısıyla bir araya geldi.

Eğitim Sen 4 No’lu şubeden 8 Mart etkinlikleri

Eğitim Sen 4 No’lu şube çağrısıyla 8 Mart’a doğru kadınlar bir dizi etkinlikle bir araya gelecek.

Ankara’nın bir çok ilçesinde kadınlar etkinliklerde buluştu

25 Kasım vesilesiyle Türkiye’nin her yerinde çeşitli etkinliklerde buluşan kadınlar sorunlarını ve en acil taleplerini konuşuyor.

Sincan’da kadınlar 25 Kasım’ı ve yaşadıklarını konuştu

Sincan’da kadınlar 25 Kasım öncesi bir araya geldi, kendileri de şiddete uğrayan ve kurtulmak için mücadele eden kadınlar, hem yaşamlarını anlattı hem de birlikte neler yapabileceklerini konuştu.

‘Silaha para harcamasınlar, ücretleri artırsınlar’

“Şu anda savaşla ekonomik krizi gölgelemeye çalışıyorlar. Savaşın ve ekonomik krizin yükünü bize yıkıyorlar. Tüm gelirler savaşa harcanıyor. Sonunda savaşın kazananı belli.”

Şiddet her yerde ama kadınlar da mücadele ve dayanışma içinde!

Ankara’daki bir gecekondu mahallesinde kadınlar yaşadıkları şiddeti ve kendi deneyimledikleri şiddete karşı kendi mücadelelerini anlatıyor...

‘Erkeklere indirim yapılırsa cinayetlerin nasıl önüne geçilecek?’

Emine Bulut’un ‘Ölmek istemiyorum’ sözleri, herkesi öfkeye boğarken, Sincan Organize Sanayide çalışan metal işçisi kadınlar da çalışırken, molada serviste her yerde bunu konuştu.

Kadınların ortak isyanı: Geçinemiyoruz!

Market, pazar uçmuş gidiyor. Elektriğe, suya zam. Doğalgaza ağustosun başında yetmedi, bir de sonunda zam. Zam üstüne zam... Kredi kartına dayandık bakalım, o da nereye kadar?

SİNCAN’DA KADINLARIN GEÇİM DERDİ: ‘Biz yoğurtlu, çocuklar kıymalı makarna yiyor’

Ankara Sincan’da şimdiden kırtasiye masrafları için para biriktiren, geçinebilmek için sigortasız yüksek binalarda can güvenliği olmadan temizlik yapan kadınlar geçimin ne denli zor olduğunu anlatıyor

‘Taşeronu kaldırdık’ deyince televizyonu kaldırıp atasım geliyor

Ayşe ve Emine iki komşular. Biri taşeron işçi diğeri ev kadını. Daha önce ek gelir olsun diye mantı ve kozmetik iş yapmışlar olmamış. ‘Ev işi bizim omzumuzda, çocuk bakımı bizim omzumuzda’ diyorlar.

Canımızı koruyamayacaksa ne işe yarıyor devlet?

İstanbul Küçükçekmece’de yaşanan istismar olayına tepki gösteren kadınlar; ‘Benim canımı, çocuğumu koruyamayacaksa bu devlet ne işe yarıyor!’

Fizik tedavi olmayan metal işçisi kadın yok

Adına meslek hastalığı denmeyen, ama aslında yaptığı iş nedeniyle hastalanan metal işçisi kadınlardan dinleyin yaşadıklarını.

Partileri farklı olsa da kadınların geçim derdi aynı

Seçim deyince içini döken de var sessiz kalan da, ama son dönem yaşanan ekonomik dalgalanmalar kadınları derinden sarsmış, ev ekonomisi derdine düşmüş kadınlar.

Bu zam 1 yıl önce çok şeydi ama şimdi hiçbir şey

2 bin 20 TL asgari ücret başta iyi gibi geliyor, ama doğalgaz faturası 280 TL gelince ya da çocukların yattığı oda dışındaki petekleri kapatarak yaşayınca o dolu dolu gelen para devede kulak kalıyor.