Keşke bu sitedeki planlama, ülkede de olsaydı!
Ankara’da bu mahallede pandemi sürecinde örgütlenen dayanışma insanların sağlıklı bilgilendirilmesinden tutun da ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar bir sürü sorunu çözdü.

Merhabalar, 

Salgın nedeniyle 16 Mart 2020 tarihi itibarıyla evlere kapandık. Oğuzlar Mahallesi’ndeki sitelerden birinin yönetim kurulu başkanı olarak üzerime büyük bir sorumluluk bindiğini düşündüm. Salgın sürecini site sakinleri olarak nasıl atlatacaktık? Almamız gereken önlemler nelerdi? Sitemizde işten atılanlar, ücretsiz izne çıkarılanlar vardı, onlarla nasıl bir dayanışma içinde olmalıydık? İşte bu sorulara site yönetim kurulu ve site sakinleri olarak yanıt aramaya başladık.

Öncelikle sitenin sterilize edilmesi için, site görevlimize destek olmak adına, site sakinlerinin her gün kendi katını, kapısını ve katındaki tırabzanları silmesi kararı aldık.

Sitemizde 65 yaş üstü ve kronik hastalıkları nedeniyle sokağa çıkması yasak olanların günlük ihtiyaçlarını site sakinleri olarak aramızda yaptığımız iş bölümü ile çözdük.

Sitemizde işten atılma veya ücretsiz izne çıkarılma nedeniyle ekonomik zorluk yaşayan aileler oldu. Onların site aidatlarını askıya aldık, kiracı olanların ev sahiplerini bilgilendirerek yardımcı olmaları talebinde bulunduk. Mahalle muhtarımız aracılığı ile durumlarını gerekli yerlere bildirdik. Ayrıca site içinde dayanışma ile maddi sorunlarını çözmeye çalıştık, yeri geldi yemeğimizi paylaştık, yeri geldi erzaklarımızı...

Kadınlar olarak günlük sohbetlerimizden vazgeçmedik, her türlü sorunumuzu paylaştık, dayanışma içinde olmaya gayret ettik. Yeri geldi balkondan balkona espriler yaparak, el sallayarak, laf atarak zor günleri birlikte atlattık.

Mahalle muhtarımız Sevgi Hanım da boş durmamıştı. Mahallemizdeki site yönetim kurulu başkanlarından oluşan bir whatsAap grubu kurarak, tüm mahalle sakinleriyle sağlıklı bir şekilde bilgi alışverişinde bulunduk. Semt pazarlarının hangi gün, hangi saatlerde açık olacağından tutun da tatlıcının hangi saatte hangi site önünde olacağına kadar her türlü bilgilendirme anında tüm mahalle sakinlerine duyuruldu. Marketlerde çalışanların test sonuçları, ilçe sağlık kurulunun açıklamalarını paylaştık.

Bugüne kadar aldığımız önlemler ve bilgilendirmelerle içimize kovid-19 virüsünü sokmadık. Önümüzdeki sürece ilişkin neler yaşayacağımız henüz net değil. Ama çıkardığımız derslerle ve dayanışmamızla daha bir hazırlıklıyız.


İlgili haberler
Koronavirüsün faturası annelere kesilemez!

Kovid-19 nedeniyle ücretsiz izne çıkarılan veya kısa çalışmaya geçirilen hamile ve doğum yapmış kadı...

Esnaf kadınların korona çilesi: ‘Dükkanlar kapandı...

Kocaeli’de esnaf kadınlar korona sürecinde yaşadıkları zorlukları anlattı. Dükkanını kapatmak zorund...

‘Koronaya inat yan yana gelmenin yollarını yaratıy...

Bu 1 Mayıs’ta alanlarda olamasak da taleplerimizle, sloganlarımızla biz kadınlar her yerdeyiz. Koron...