işsizlik

Keşke bu sitedeki planlama, ülkede de olsaydı!

Ankara’da bu mahallede pandemi sürecinde örgütlenen dayanışma insanların sağlıklı bilgilendirilmesinden tutun da ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar bir sürü sorunu çözdü.

GÜNÜN DİKKATİ: Kadın istihdamının yüzde 4.5’i pandemi nedeniyle risk altında

McKinsey’in yayımladığı son analize göre, dünyayı etkisi altına alan salgın ile birlikte milyonlarca kişi işini kaybederken, bu durumdan en çok kadınlar olumsuz etkilendi.

‘İşten çıkarma yasağının kaldırılması kadın işçileri daha çok etkileyebilir!’

DİSK-AR Araştırma Uzmanı Deniz Beyazbulut ile pandemi sürecindeki işsizlik tablosunu, kadın işsizliğinin pandemi sürecindeki durumunu ve gelecek süreçte kadın işçileri nelerin beklediğini konuştuk…

GÜNÜN DİKKATİ: Pandemide 10 milyon kişi işsiz kaldı, kadın işsizliği arttı!

(DİSK-AR) ‘işsizlik ve istihdamın görümümü raporu’nu yayımladı. Ekonomik krizin salgınla birleştiği aylarda 10.7 milyon emekçi işinden oldu. Rapora göre tahribattan en çok kadınlar etkilendi!

‘Çileği alabilelim de kurdu içinde kalsın’

Bir market servisinden notlar: ‘İki poşetten fazlasıyla çıkabilene bir dönüp bakıyoruz. Çileği bulsak kurdunu kafaya takmayacağız. Salgına karşı tek zırhımız yıka yıka kullan bir tanecik maskemiz...’

AKP’li yıllarda büyüyen genç kadınlar: Sorunları da büyüdü, bağımlılıkları da

Türkiye’de yaşamı muhafazakâr-cinsiyetçi politikalarla daha da sıkıştırılan genç kadınlar açısından nasıl bir tablo var, Altınbaş Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden Dr. Tuba Demirci ile konuştuk.

KEİG: Pandemi sürecinde kadınların iş yükü arttı, çalışma koşulları ağırlaştı

KEİG, ‘Korona Salgınının Yarattığı Kriz Kadın Emeği Açısından Ne İfade Ediyor?’ başlıklı açıklamasıyla kadınların artan krizle birlikte katlanan sorunlarına dikkat çekti.

En tehlikeli virüs eşitsiz, adaletsiz, hukuksuz düzen

‘5 yıldır işsizim ve sosyal yaşamım yok. Bu süre boyunca iş aramama rağmen işverene göre yaşlı, devlete göre gencim. Umutsuzluktan dolayı iş aramayı da bıraktım.’

Ev işçisi kadınlara reva görülen: Ya çalışıp hasta olmak ya aç kalmak

Geçimlerini günlük çalıştıkları evlerden aldıkları yevmiyeyle sağlayan ev işçisi kadınlar salgın sonrası işverenlerin ‘Artık gelme’ sözleriyle karşılaşır oldu. Peki ev işçisi kadınlar nasıl yaşayacak?

WhatsApp’ta gündem değişti: Sevgi sembollerinin yerini işsizlik, kaygı aldı

Grupta birbirleri ile şakalaşan, sevgi sembolleri gönderen kadınların, salgının ortaya çıkması ile paylaşımları da değişti. Sevgi sembollerinin yerini işsiz kalmanın getirdiği kaygı aldı...

İş yok, kredi çektim kiramı ve faturalarımı ödemek için

‘Koronavirüs mü, geçim derdi mi diye sorsalar, tabii ki geçim derdi demek zorundayım. Belki virüs bulaşsa iyileşirim.’

Eşleri işsiz kalan mülteci kadınlar soruyor: Nasıl yaşayacağız?

Koronavirüs salgını nedeniyle eşleri işsiz kalan yaşayan mülteci kadınlar soruyor: ‘Eşlerimiz işten çıkarıldı, faturalar, yemek, nasıl yaşayacağız?’

İşsizlik ödeneğinin yeniden bağlanması için başvuru gerekir

İşsizlik ödeneğini tam almadan işe giren ve bu işten ayrılan ya da çıkarılan işçi, kullanmadığı işsizlik ödeneğini alabilir. Ödenek kendiliğinden bağlanmaz, başvuru gerekir.

GÜNÜN DİKKATİ: Kadınlar işgücünde neredeyse yok!

Genel-İş Araştırma Dairesinin açıkladığı rapor Türkiye’de kadınların işgücüne katılımının oldukça düşük olduğuna dikkat çekti.

Ev eksenli çalışan Fatma Başer: Ne kadar uğraşsam da hep yetersiz hissediyorum

Ev eksenli çalışan Fatma gecesini gündüzüne katarak ampül duylarını vidalıyor ancak eline yine de ayda en fazla 500 lira geçiyor...

Beterin beteri, kadınların kaderi olsun isteniyor

Düşük ücretler, uzun çalışma saatleri, kriz, beterin beteri koşullar. 8 Mart yaklaşırken, Galatasaray Üniversitesinden Dr. Selin Pelek’le çalışma hayatının kadınlar açısından profilini ortaya koyduk.

Her taşın altından iktidarın kadın düşmanı politikaları çıkıyor

EMEP Ankara İl Örgütünün sürdürdüğü ‘Çocuk istismarını aklatmayacağız’ kampanyasına Şentepe’de kadınlar da imza verdi. Çocuk istismarıyla ilgili konuşan kadınların tek sorunu bu değildi.

TÜİK biraz alınmış, ‘kalbimizi kırdın’ diye mektup yazmış

Sevda Karaca’nın yazdığı ‘Ev işleriyle meşgul kadınların sayısı artarken…’ yazısına TÜİK ‘çok kırılmış!’ ‘Yakışıksız ve haksız eleştiri’ yapıldığını söyleyen TÜİK’in cevabında ise yeni itiraflar var.

Çocuk bakıcıları da emekliliği hak eder

Üniversite mezunu Esra, iş bulamadığı için çocuk bakıcılığı yapıyor. ‘Artık yapamaz hale geldiğimde bir emekli aylığım dahi olmayacak’ diye hayıflanıyor.

‘Çocuklarımı düşünmeyeni ben de düşünmem’

Ankara Onkoloji Hastanesinde çalışan kadın işçilerin gündemi asgari ücret. Hükümete öfkeli olan işçilerden Filiz, ‘Çocuklarımı düşünmeyeni ben de düşünmem’ diyor.