işsizlik

DİSK-AR: Her 3 genç kadından 1'i işsiz

DİSK-AR’ın açıkladığı rapor, TÜİK'in İŞKUR kanalını kullanan 73 bin 989 kadını verilerine yansıtmadığını ortaya koyuyor.

3 çocuk annesi Ayşen: 25 kuruş tasarruf için iki kilometre yürüyorum

Kocaeli’de yaşayan 3 çocuk annesi Ayşen verdiği geçim savaşını şöyle özetliyor: Ekmeği 25 kuruş ucuz alabilmek için iki kilometre yol yürüyorum. Bu sene çocuklarım meyve yemedi.

Yılın 6 ayı işsiz kalan Roza güvenceli bir iş istiyor

Roza İŞKUR üzerinden başvuru yapıp geçici işlerde çalışan bir kadın. Yılın 6 ayı işsiz kalıyor. ‘Genelde okul temizlik işleri çıkıyor. 6 ay çalışıyorum sonra 1 sene işsiz.

13 milyon daha az kadın istihdam edilecek

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 2021'de 2019'a göre 13 milyon daha az kadının istihdam edileceğini öngörüyor.

Kadın işsizliği artıyor!

TÜİK’in açıkladığı işgücü verilerine göre bir ayda kadın istihdamı 332 bin kişi azaldı. Mayıs 2021 itibarıyla kadınlarda geniş tanımlı işsiz sayısı 4 milyon 37 bin oldu.

DİSK Genel-İş Türkiye'de Genç İstihdam Raporu: Her 2 genç kadından 1'i işsiz

DİSK Genel-İş Türkiye'de Genç İstihdam Raporu'na göre genç kadınların istihdama katılımı genç erkeklerin yarısı kadar. Her iki genç kadından biri işsiz.

CHP’li Girgin: Toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı bir istihdam rejimine ihtiyaç var

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin verdiği araştırma önergesiyle, Türkiye’de işsizliğin kadınlar üzerindeki etkilerinin bütün boyutlarıyla araştırılmasını istedi.

SGK primlerini yatıramıyoruz

İŞKUR’dan işe girmek için bile AKP üyesi olmak gerekiyor bu zamanda. Ne diyeyim; ben de zamanında AKP’ye oy verdim. Vermez olaydım. Hakkımı falan da helal etmem.

DİSK-AR: İşsizlik salgının ilk aylarından daha kötü

DİSK-AR ‘İşsizlik ve istihdamın görünümü’ raporunu açıkladı: İşsizlik salgının ilk aylarından daha kötü. Her 100 kadından sadece 16'sı kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda.

Kızımın bursuyla evi geçindiriyorum

Yarım yıldır evdeyim ve işsizim. İşsizlik maaşını sadece 8 ay aldım. Benim üniversitede okuyan bir kızım var, kızıma verilen burs ve yardımlarla geçinmeye çalışıyorum.

Bakan ‘Memlekette yoksul yok’ diyor, gelip halimizi görsünler

Diyarbakır’da 4 çocuğuyla yıkık dökük bir evde yaşayan ve merdiven silerek kazandığı 600 TL ile geçinmeye çalışan Remziye Yel, iktidar yetkililerine tepki gösterdi.

Umutsuzluk salgınına karşı tek çare mücadele

Kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin, nakit ücret desteği işsizlik fonundan karşılanırken, iktidar ise Merkez Bankasının 128 milyar dolarlık rezervlerinin nereye gittiğinin hesabını veremez durumda.

Öfkeye yakışan umutsuzluk değil, örgütlü mücadele

Umutsuzluk ve öfke bir arada ne işe yarar? Öfke yakıp yıkabilir, evet ama ardında umutsuzluğun pusuda beklediği bir öfkeyle hayat yeniden kurulabilir mi?

Açlığa, yoksulluğa, yoksunluğa öfkemiz bilenirken…

Pandemiyle birlikte yoksulluğun da yoksulluğunu gören kadınlar… Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğine yardım başvuruları artarken, hükümet patates soğan da dağıtsa bu yoksulluğun üzerini örtemiyor artık.

Biz çokuz!

19 Nisan’da Evrensel Gazetesinde işsizliğin “bedellerini” anlatmıştı Nergis. Günübirlik işler yaparak kızına bakmaya çalışan Nergis’in şimdi güvenceli bir işi var. Nergis, duygularını anlatıyor.

Sınırların Ötesinde: Pandemiyle derinleşen kadın işsizliği ve yoksulluk sınır tanımıyor

Pandemi patronlar tarafından düşük ücrete, ağır koşullarda işçi çalıştırmak için kullanılırken özellikle kadınlar için hem çocuğun bakımı yükü hem işsizlik hem de yoksulluğu derinleştirdi.

Bizim de gözümüz kör değil!

Tabii kocaman saraylarda oturanlar açın halini bilmez. Benim evim kadar yemek masaları olanlar halimizi anlamaz. Bizim soframıza üç tabak zor sığarken o kocaman masalara ne koyarlar acaba…

Kadınların ekonomik kaybı 98 ülkenin milli gelirine eşit

Oxfam'ın araştırmasına göre kadınlar pandemi nedeniyle dünya çapında 800 milyar doların üzerinde gelir kaybetti.

Muşambadan bebek bezi, borçla bebek maması, bir bir satılan ev eşyaları...

Bir Facebook yardımlaşma sayfasına düşülen, “İhtiyaç sahibi küçük çocuğu olan birine 100 TL yardımda bulunmak istiyorum” notuna yüzlerce başvuru yapılıyor. Bunlardan ikisi Özlem ve Derya…

Adanalı emekçiler: Maddi destek olmadan kapanma olmaz

Adanalı emekçiler tam kapanmanın olması için fabrikaların da kapanması gerektiğini söylerken, devletin işçilere maddi destekte bulunması gerektiğine de dikkat çekiyor.