şiddet

5 yıldır eşinden boşanmak için mücadele veren Meryem Karalök gözaltına alındı

5 yıldır eşinden boşanamayan ve ‘Artık kurtulmak istiyorum’ diyen Meryem Karalök, bir duruşmada kendisine tahrikte bulunan eşine çantayla vurduğu gerekçesiyle gözlatına alındı, mahkemeye çıkarıldı.

Şiddet her yerde ama kadınlar da mücadele ve dayanışma içinde!

Ankara’daki bir gecekondu mahallesinde kadınlar yaşadıkları şiddeti ve kendi deneyimledikleri şiddete karşı kendi mücadelelerini anlatıyor...

Örgütsüz ve kuralsız çalışma işyerinde taciz ve şiddeti artırıyor

KEİG’in düzenlediği ‘İşyerleri kadınlar için ne kadar güvenli’ başlıklı panelde işçi kadınların işyerlerinde yaşadığı taciz, cinsel saldırı, şiddet ve mobbinge dikkat çekildi.

Kayyumun ‘suç makinaları’

Kayyum’un müdür yaptığı polis Ercan U’nun kadınları taciz edip, fuhşa zorlaması skandalının ardından, yardımcısının da kendisinden ayrılmak isteyen kadını darp edip, tehdit ettiği ortaya çıktı.

Şiddete çözüm bulunmuyor, işsizlik büyük sorun...

Kadınlardan aldığı destekle muhtar seçilen Sevgi Akyıldız mahallenin dertlerini anlattı; 'Kadınlar geliyor, dertlerini anlatıyorlar. O kadar farklı dertleri, sorunları var ki; aklınız hayaliniz almaz'

Yanında biri olunca güçleniyorsun, ama devlet yanında yok

Şiddet ve kadın cinayetlerine ilişkin yaptığımız anketin sonuçları hiç de şaşırtmadı. Kadınlar devletin ve yasaların kendilerini korumadığını, şiddetin ekonomik sorunlar nedeniyle arttığını düşünüyor.

Şiddetten kaçmanın bedeli çocukların geleceği mi?

Gülcan’a dayatılan kırk katır mı, kırk satır mı misali: Ya çocuklarını okula göndermeyecek ya da şiddet gördüğü yere geri dönecek!

Kadınlar hayatlarından vazgeçmesin

Erken yaşta evin yükünü sırtlayan Leyla, evliliğinde de şiddetin yükünü taşımış. Bugün kızı için ikinci evliliğini yapan Leyla kadınlara şöyle sesleniyor: Kadınlar kendilerini korumak için savaşmalı.

Fabrikada çalışma yükü, evde şiddet artıyor

Çorlu’da plastik fabrikasında çalışan bir grup kadın işçi krizin çalışma koşullarına yansımasını anlattı. Günde 2 ton yük sırtlar hale gelen kadınlar, evdeki şiddetin de arttığına vurgu yapıyor.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Öldürülmeye çalışılan kadının çocuklarından çağrı

23 yaşındaki Cennet Göztepe, babasının annesini öldürmeye teşebbüs ettiğini ve buna rağmen serbest bırakıldığını söyleyerek ‘sesimizi duyun’ çağrısı yaptı.

Şiddetin yalnızca suretine değil esasına karşı da mücadele

Saldırıları püskürtürken, yalnızca kâğıt üstündeki haklarımıza sahip çıkmakla kalmayıp, bu hakları kullanabilmemizin somut koşullarına ilişkin de taleplerde bulunmamız gerekir.

Bu yoksulluk ve şiddete karşı bi şey yapmalı!

Kadınlar krizle birlikte sadece daha da yoksullaşmıyor aynı zamanda şiddetin her türlüsüne daha fazla maruz kalır hale geliyor.

Yaşama sevincimize her gün nişan alınırken birbirimize omuz vermek...

Dokunduğumuz her kadını görerek, hayatın tüm zorluklarına karşı sıcak ve güvenli omzumuzu sunarak, yaşadığımız hiçbir şiddetle barışmadan dirseklerimizi çıkararak mücadele! İşte bunu yapabiliriz…

GÜNÜN TEPKİSİ: Güney Afrika’da kadınlar şiddete karşı meclise yürüdü

Güney Afrika’da günde resmi kayıtlara geçen 137 cinsel saldırı olayı yaşanıyor. Kadınlar buna tepki olarak ‘Vücudum senin suç mahallin değildir’ sloganları ile yürüdü.

Buca Belediyesi: Artık kadına şiddet uygulayanlar belediyede çalışmayacak

İzmir Buca Belediyesi Meclisi, artık kadına şiddet uygulayanların belediyede çalışmayacağını söyledi.

‘Merdivenden düştü’ denilen kadın korucu eşi tarafından darp edilmiş! Korucu serbest!

‘Merdivenden düştü’ denilerek hastaneye getirilen Saime A.'nın güvenlik korucusu eşi Medeni A. tarafından öldüresiye şiddet gördüğü ortaya çıktı. Gözaltına alınan Medeni A. mahkemece serbest bırakıldı

Emine Bulut cinayeti görüntülerinin ardından: Paylaşmak mı, paylaşmamak mı?

Psikoterapist Arzu Erkan Yüce, Emine Bulut cinayetinin ardından yayımlanan görüntüleri yorumladı: Şiddeti olağanlaştırır, izleyenlerin ikincil olarak travmatize olmasına sebep olur.

GÜNÜN İSYANI: Ölmek istememeyi ben bilirim!

Ölümün eşiğinden dönen Tuba Korkmaz’ın isyanı: ‘Kesilen boğazın hissini biliyorum ben ve ölmek istememeyi.’

Güngören’de bir kadın ölmemek için kocasını öldürmek zorunda kaldı

Güngören’de bir kadın şiddet gördüğü ve kendisini öldürmek isteyen kocasını ölmemek için öldürdü.

Kadınların ‘ölmek istemiyoruz’ isyanı

Kızının önünde öldürülen Emine Bulut’un, ‘Ölmek istemiyorum’ feryadı tüm Türkiye’yi derinden etkilerken kadınlar, kadın cinayetlerindeki vahim tablonun büyümesine öfkeli!