şiddet

Deniz Bulutsuz, Ozan Güven’den şiddet gördüğü gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu

Deniz Bulutsuz, şiddet gördüğü gerekçesiyle Ozan Güven’in ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘Hürriyetten yoksun bırakma’ ve ‘Hakaret’ suçlarından yargılanmasını istedi.

Bekçilerin yeni yetkileri şiddet ve tacize davetiye çıkarıyor!

Avukat Tennur Koyuncuoğlu, bekçilere verilen yeni yetkilerin kadınlara nasıl yansıyacağına dikkat çekti…

Kadını şiddete, çocuğunu istismara maruz bırakan emekli astsubay serbest!

Evli olduğu kadını şiddete maruz bırakan, çocuğunu istismar eden Y.D. serbest bırakıldı. Şiddete maruz kalan Makbule D. adalete güveninin kalmadığını söyledi.

Mor Çatı: Kötü uygulamalara karşı yaptırımın olmaması kadınların hayatını riske atıyor

Mor Çatı, Mayıs ayında kendilerine başvuran kadınların şiddetten kurtulmaya çalışırken devlet kurumları ve kolluk güçleri tarafından karşılaştığı engelleri ve yanlış yönlendirmeleri raporlaştırdı.

Şiddetten gözaltına alınıp serbest bırakılan erkek aynı kadına bıçakla saldırdı

Daha önce Ceylan G. adlı bir kadını şiddete maruz bırakan Nazir İ. serbest bırakıldıktan sonra Ceylan G’yi bıçakladı.

Şikayetlerim dikkate alınsaydı Ceylan yaşıyor olurdu

Rukiye Mat’ın anlattıkları toplum, yargı ve devlet eliyle bir kadının nasıl şiddet dolu bir evliliğe maruz bırakıldığını, kızı Ceylan’ın nasıl göz göre göre öldürüldüğünü ortaya seriyor.

GÜNÜN DİKKATİ: TKDF ihbar hattına 3 ayda 2 bin 125 kadın başvurdu

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), acil yardım hattını son 3 ayda 2 bin 125 kadın aradı. TKDF Başkanı Canan Güllü, salgınla birlikte kadına yönelik şiddetin arttığını söyledi.

Bakanın rakamlarıyla bizim gördüklerimiz aynı değil

Polis kayıtlarına geçemeyen yüzlerce şiddet vakası var. Çünkü, kadınların artık sisteme ve yasalarına güveni kalmadı. Son infaz yasasıyla da bu güvensizlik daha pekişmiş durumda.

Salgında artan şiddet, haklarımız ve taleplerimiz

Kadına yönelik her türden şiddetin artışına tanık olduğumuz salgın sürecinde, koşullar ne olursa olsun haklarımız olduğunu hatırlamak ve taleplerimizi yinelemek istedik.

Her seferinde yeniden doğrulup yürümeyi bilen Deniz

Hayatı elinden alınan bir kız çocuğu o. Oradan oraya sürüklenen hayatında yaşadığı tüm zorluklara rağmen ayağa kalkıp devam etmesini bilen bir kadın… Şimdi kadın dayanışmasının bir parçası…

Benim kurtulmam için cesaret verecek bir söz ve güven yeterliymiş

Yıllarca şiddet gördü, her seferinde elinde darp raporuyla eve geri döndü. Son dayakta böyle olmadı, çünkü ona cesaret veren kadınlar vardı. İşte bir kadının dayanışmayla değişen öyküsü…

İçişleri Bakanlığına göre kadına yönelik şiddet pandemide azaldı

Kadın örgütleri, pandemi sürecinde şiddete karşı önlem ve koruyucu mekanizmalara kadınların ulaşamadığını defalarca söylese de İçişleri Bakanlığı ‘şiddet azaldı’ dedi.

GÜNÜN DİZİSİ:Big little lies

Farklı kadınların dingin bir sahil kentinde kesişen yollarının hikayesini anlatan bu dizi çok ama çok izlenilesi.

Pandemi sürecinde kadınlar evlerinde kaderlerine terk edildi

“Kadınları ve çocukları kirli siyasetin hedef tahtalarından indirip hak ettikleri hayatı özgürce yaşamaları için durmadan çabalamaya devam etmekte kararlıyız.”

Erkekler ekmek yapmaya başlamadan çok evvel…

Karantina sürecinde gösterilen ve keyifli hale getirilmeye çalışılan yemek yapma ve ev işleri, kadınlar için hobi ya da eğlence değil; süregiden, ara verilemeyen bir zorunluluk.

GÜNÜN DİKKATİ: Korona günlerinde artan şiddete karşı söyleyecek sözümüz var!

Berlin Göçmen Kadınlar Derneği, korona sürecinde artan şiddete karşı tepkilerini ve taleplerini dile getirmek için bir video hazırlayarak “söyleyecek sözümüz var” dedi.

Boşanmak istediği eşi ve ailesi tarafından kaçırıldı, işkence gördü

Boşanmak istediği eşi ve ailesi tarafından kaçırılan C.Y. saatlerce işkence gördü. Eşi E.Y. ve bir kişi daha tutuklandı. Ancak şüphelilerden S.Y, A.Y. ve D.Y. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İsveç’te suçlarda azalma, kadına yönelik şiddette artış görülüyor

Suçluluğu Önleme Danışmanlığı’nın verileri, pandemi sürecinde İsveç’te suçluluğun azaldığını ancak kadına yönelik şiddet suçlarının ise yüzde 20 oranında arttığına işaret ediyor.

Salgın günlerinde kadınlara yönelik dijital şiddet arttı

Salgın günlerinde kadınlara yönelik fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddetin yanı sıra özellikle genç kadınlara dönük dijital şiddetin arttığı açıklandı.

Fransa’dan Güney Afrika’ya: Dünya‘da koronavirüs kadınları nasıl etkiledi?

Çin, Fransa, Almanya, Kolombiya, Güney Afrika, Finlandiya,İsrail… Dünya ülkelerinde kadınlar pandemi sürecinden nasıl etkilendi?