şiddet

Şiddet davasında sanık ve avukatı şiddete devam ediyor

Y.O.’yu sistematik şiddete maruz bırakan Ömer Faruk A.’nın yargılandığı dava Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Sanık ve sanık avukatının savunmaları tepki çekti. Dava 12 Şubat’a ertelendi.

‘Y.O.’yu yalnız bırakmayalım’

ÖHD, ÇHD ve İHD Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Komisyonları, Y.O.’yu sistematik şiddete maruz bırakan failin yargılandığı davanın yarın görülecek duruşması için Y.O. ile dayanışma çağrısında bulundu.

Erkek şiddetiyle gözünü kaybeden Elif Kesler: Benim gibi yüzlerce kadın var!

Eşi Mehmet Kesler’den gördüğü şiddet sonucu bir gözünü kaybeden Elif Kesler, ‘Sesimizi duysunlar, bu olayı sadece ben yaşamadım, benim gibi yüzlerce kadın var’ dedi.

2020’den dileğim endişelenmeden yaşamak

‘Son yıllarda kadına, çocuğa, hayvana yönelik şiddet işyerinde, sokakta, evde her yerde gittikçe arttı. Korkuyoruz, endişeliyiz. Çocukların ve kadınların ölüm haberlerini almak istemiyoruz artık.’

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi kadın öğrencilere tacizde bulundu

Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Girgin, öğrenci kadınlara hakaret ve cinsiyetçi söylemlerle beraber cinsel tacizde bulundu.

GÜNÜN DİKKATİ: Dünyada 64 milyondan fazla çocuk evlendiriliyor

BM’ye göre dünya çapında cinsel şiddetin neredeyse yüzde 50’si, 15 yaşından küçük kız çocuklarını hedef alıyor. Dünyada 64 milyondan fazla çocuk evlendiriliyor

Zeliha’ya ses verin!

Boşandığı erkek tarafından defalarca şikayetçi olmasına rağmen hala şiddet gören ve tehdit edilen Zeliha Erdemir’in avukatları: ‘Dosya açılması için bir kadının öldürülmesi lazım?’

Diyarbakır’da 5 ayda 838 kadın şiddete uğradı

Diyarbakır’da 5 ayda 838 kadın şiddet nedeniyle kurumlara başvurdu. Başvuran kadınların 720’si psikolojik, 422’si fiziksel, 392’si ekonomik, 321’i dijital, 198’i ise sosyal şiddete maruz kaldı.

Antalya’da 16 yaşındaki kız çocuğunu vuran şahıs tutuklandı

Antalya’da Çocuk Esirgeme Kurumunda kalan 16 yaşındaki kız çocuğunu ateşli silahla yaralayan şahıs tutuklandı. Antalya Kadın Platformu, olayı yarın protesto edecek.

GÜNÜN DİKKATİ: Şiddete karşı dans ettiler

Türkiye'deki ve dünyadaki kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla, lise öğrencisi kadınlar dans gösterisi gerçekleştirdi.

Ona bakınca umut görüyorum

Kız kardeşi üvey baba baskısıyla evden kaçtı, onu ruhen ve bedenen yaralanmış bir halde buldular. Çevrelerindeki kadınlarla el ele verdiler. Şimdi umudu büyütüyorlar…

Ben bu hayatta çok yol kat ettim!

Boşanmak istediği kişi mahkemede onu tahrik edince çantasını fırlatmış, hakim çantayı “silah” sayıp Meryem’i hapse atmıştı. Meryem, çantasını ve hayatını Ekmek ve Gül’e anlattı.

Katiller, tehditçiler, istismarcılar aramızda!

Mesele 25 Kasım’dan 25 Kasım’a süslü cümlelerle ‘özeleştiri’ vermek filan değil, var olan İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 sayılı Yasa’nın gereklerinin ‘ama’sız, ‘fakat’sız uygulanmasıdır.

‘Çocuklarını terk etti’ diye suçlanan kadın: 5 bin liraya satıldım, çocuklarım elimden alındı!

‘Kötü anne’ diye lanetlendi, borca karşılık ‘satıldığı’ ortaya çıktı! Medyada linç edilen Fatma K yaşadıklarını anlattı: ‘Beni değil alnıma yazılan kaderi lanetleyin.’

Katledilen Ayşe Tuba'nın cenazesini kadınlar taşıdı

Eskişehir’de koruma kararına rağmen eski eşinin satırlı saldırısına uğrayan ve 44 gündür yaşam mücadelesi veren Ayşe Tuba Arslan hayatını kaybetti. Arslan'ın cenazesine kadınlar omuz verdi.

İşyerinde Şiddet ve Taciz: Gelişmiş Gelişmemiş fark etmez, her ülkede!

Kadına şiddet öldürme olaylarıyla en üst boyutuna erişiyor, peki en düşük ücretli, en korunmasız işlerde yoksulluğa mahkum olarak, üstüne üstlük cinsel tacize uğrayarak çalışmak?

Şiddet her kıtada yürürlükte, Afrika hiç hariç değil!

Güney Afrika polis kayıtlarına göre geçtiğimiz yıl 2 bin 930 kadın cinayetinin işlenmiş. Bu her 3 saatte bir kadının öldürüldüğü anlamına geliyor.

Dijital şiddete en çok kadınlar maruz kalıyor

Dijital şiddetin ne olduğunu, Türkiye ve dünyada nasıl tartışıldığını, neler yapılabileceğini İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyon Başkanı Şebnem Ahi anlattı.

Saldırıya uğrayan işçi kadın: İşveren bu gücü nereden buluyor?

İşten tazminatsız çıkarıldığı için eylem yapan ve patron tarafından saldırıya uğrayan Meya Kara, ‘İşverenler; işçilerin, kadınların haklarının kısıtlı olduğunu biliyor, gücü buradan alıyor’ dedi.

GÜNÜN BİLGİSİ: Hemşirelerin de şiddete karşı görevleri var!

Bir hemşire şiddete dikkat şöyle dikkat çekiyor; ‘Biz hemşirelere kadına yönelik şiddetin farkedilmesi ve bu şiddete müdahale etmesi açısından ne gibi roller düşüyor?’