Semra Çelik

Kız çocuklarıyla ilgili 9 gerçek!

Dünyada kaç kız çocuğu var, kız çocukları sağlık ve eğitimden ne kadar yararlanabiliyor, kaç kız çocuğu erken yaşta evlendirildi ve doğum yaptı? Kız çocuklarının yaşadığı gerçeklere yakından bakalım.

GÜNÜN KADINI: Nazilerin toplama kampında yaşamını yitiren kadınlar…

Mücadelenin içinde iki kadın Ella Trebe-Beyer ve Luise Kautsky- Ronsperger… Bundan 75 yıl önce birer yıl arayla sürüldükleri toplama kampında hayatını kaybetti.

GÜNÜN KADINI: Ida Bell Wells

Birinci sınıf biletine rağmen siyah olduğu için trende kadın bölümüne oturulmasına izin verilmeyen, köleliğe ve ırkçılığa karşı mücadele eden bir kadın: Ida Bell Wells.

GÜNÜN KADINI: Faşizme ve savaşa karşı bir direnişçi Anna Pröll

Nazilere karşı mücadele eden bir direniş savaşçısıydı. Daha çocuk yaşta Augsburg Direnişi'nde aktifti ve 1934'te "vatan hainliğine hazırlanma" nedeniyle toplam 21 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Tunus’ta ‘Arap Baharının Sesi’ Lina Ben Mhenni için özel posta pulu çıkarıldı

Tunus'ta ‘Arap Baharının Sesi’ olarak tanınan cesur blogcu ve insan hakları aktivisti Lina Ben Mhenni'nin adına özel posta pulu çıkarıldı.

GÜNÜN KADINI: Olga Benario

Komintern’in en yetenekli devrimcilerinden Olga Benario oldukça ciddi görevler üstelendi, faşizme karşı mücadele eden Benario ne yazık ki faşizmin kurbanı oldu.

GÜNÜN KADINI: Annie Jump Cannon

En az 300 değişken yıldız keşfeden Annie Jump Cannon ile tanışın…

GÜNÜN KADINI: Helen Joseph

Güney Afrikalı Kadınlar Federasyonu'nun oluşumunda önemli bir rol oynadığı için vatana ihanetle suçlandı, ömrü aldığı tehditler ve cezalarla geçti. Suikastler onu yine de yıldırmadı.

Nazilere karşı mücadele eden Ütücü Katharina Fellendorf

Hayatını ütü yaparak kazanan Katharina Fellendorf, Nazilere karşı Almanya Komünist Partisi içinde mücadele etti. Fellendorf, 31 Mart 1944’te Naziler tarafından idam edildi.

GÜNÜN KADINI: Clara Ragaz

Kadın hakları ve barış için kararlı bir mücadele yürüten, ‘Barış ve Özgürlük için Uluslararası Kadın Ligi'nin Başkan Yardımcısı Clara Ragaz'ı tanıyalım mı?

GÜNÜN PORTRESİ: Erkek egemen sanat camiasında Rosa Bonheur

Rosa Bonheur toplumsal cinsiyet rollerini reddederek profesyonel ressamlık yapan natüralist ve gerçekçi ilk Fransız kadın ressamlarındandı.

Koronavirüs krizi neden kadınlara daha sert yansıyor?

Hastalık nedeniyle ölüm oranlarının erkeklerde daha yüksek olduğu açıklansa da tüm dünyaya yayılan koronavirüs krizi kadınları toplumsal hayatta çok boyutlu olarak daha fazla etkiliyor.

GÜNÜN PORTRESİ: Christa Wolf Kassandra

İki Almanya’nın da yazarı olmayı başaran, Anna Seghers’ten sonra DAC’nin dünya çapında tanınan ikinci kadın yazarı olan Christa Wolf’un yaşamı.

GÜNÜN DİKKATİ: Korona krizi neden özellikle kadınları ilgilendiriyor?

Karantina ya da yoğun önlem gerektiren günlerde evde artan hasta ve bakım işleri, ücretli bakım işleri, hemşirelik ve bakıcılık işleri kadınların omzundaki yükünü daha da artırıyor.

Kadın ve işçi mücadelesinde Emmy Freundlich

1900’lerin başında sürdürdüğü mücadele ve çalışmalar sonucu siyaset sahnesinde de aktif olarak yer almaya ve kadınların temsil etmeye başlayan Emmy Freundlich’in yaşamı…

Yaşamını ve servetini eşitlik mücadelesine adayan Lida Gustava Heymann

Alman burjuva kadın hareketinin radikal kanadından Lida Gustava Heymann ‘Mülkiyet ve varlıklarımız çalınmış olabilir, ancak özgürlük, adalet ve barış mücadelesindeki çalışmalarımız asla’ diyordu.

Bir ömür süren özgürlük mücadelesinde Louise Otto

Kadınları yurttaşlığa eğitmek, toplumsal-siyasal yaşama sokmak, kadınların önündeki engelleri kaldırmak için bir ömür süren mücadelenin öyküsü; Louise Otto.

Hanne Hiob’un sanat ve mücadele dolu yaşamı

‘Brecht gibi birinin kızı olma şansına sahiptim. Bu şansı, bir komünist olarak insanlığın daha güzel bir yaşam sürdürebilmesi için kullandım’ diyen Hanne Hiob’un sanat ve mücadele dolu yaşamı.

Ren’in Cesaret Anası Agnes Meyer

Faşizm dönemindeki yaptıkları nedeniyle ‘Ren’in Cesaret Anası’ veya ‘Lunapark Agnes’ olarak tanınan Agnes Meyer’in hayatı edebiyat dünyasında da yerini aldı.

Mücadele eden cesur bir kadın, Marianne Joachim

Faşizme karşı direnen Baum grubunda 18 Mayıs 1942’de komünizm karşıtı propaganda sergisi ‘Sovyet Cenneti’ne saldırı düzenlendiğinde tutuklanarak idam edilen Marianne Joachim’i tanıyalım.