4 Aralık 1899 | Ressam Elfriede Lohse Wächtler doğdu
Naziler tarafından yaşamaya layık görülmeyen bir kadın, resim yapmaya engellere rağmen tutunan bir sanatçı, Ressam Elfriede Lohse-Wächtler ile tanışın.

Ressam Elfriede Lohse-Wächtler, 4 Aralık 1899'da Dresden-Löbtau'da doğdu. 

31 Temmuz 1940'da, Pirna'daki Sonnenstein sanatoryumunda öldürüldü.

Bu büyük sanatçının hayatının trajedisini hayal etmek imkansız.

Sıkı bir orta sınıf ortamında doğdu, ebeveynleri kızının yaratıcılığı ve eksantrikliği karşısında yetersiz kaldılar, ressam olarak kariyer yapmasını engellemeye çalıştılar ama başarısız oldular. Elfriede, Dresden'deki sanat akademisine devam etti, on altı yaşındayken ailesinin evinden taşındı ve batik işi yaparak geçimini sağladı.

Sık sık Dresden bohem çevresini ziyaret etti, Dada'nın bir destekçisiydi, aynı zamanda Spartakusbund'un etkinliklerine katıldı ve Birinci Dünya Savaşı'nın zulmünden irkilen birçok hassas genç gibi kendini politik ve toplumsal olarak eğitti.

Arkadaşlarının büyük şaşkınlığına rağmen, ona yakışmayan, acımasız, savurgan, onunla parası için ilişki kuran sanatçı Kurt Lohse ile evlendi, eşi sık sık onu evden kovdu ve hayatı yoksulluk içinde geçti. .

Lohse Hamburg'a taşındı ve hastalandı. Elfriede Wächtler ona bakmak için yanına taşındı. Lohse başka bir kadınla yaşamaktaydı. Elfriede Wächtler Hamburg'da acınası duygusal ve mali koşullar altında yaşadı ve sinir krizi geçirinceye kadar çalıştı. Bir akıl hastanesinde dinlenmesi ve düzenli yemekler iyileşmesini sağladı. Kurumda geçirilen birkaç hafta boyunca, sanat eleştirmenleri tarafından coşkuyla övülen, hasta arkadaşlarının portreleri olan “Friedrichsberger Köpfe” portre serisi oluşturuldu. Elfriede Wächtler meşhur oldu ancak fakirliğini korudu.

Günlük endişeleri, duygusal yalnızlığı ve geçici evsizliğine rağmen, Elfriede Wächtler'in yarattığı eserler harikaydı. Resimlerinin ana konusu toplumun kıyısında yaşayan insanlar, kanun kaçakları ve azınlıklardı.

Hamburg'da sanatsal açıdan çok verimli, ancak insanca neredeyse yıkıcı yılların ardından, Dresden'deki ailesinin yanına döndü.

Babası onu bir akıl hastanesine yatırdı.

Artık Elfriede Wächtler'in kaderi belirlenmişti. “Şizofren” damgasını yedi. Lohse 1935'te “tedavi edilemez akıl hastalığı” nedeniyle ondan boşandı. Nihayetinde, Nasyonal Sosyalist “Kalıtsal Sağlık Yasası”, 1935'te zorunlu bir kısırlaştırılmasına yol açtı.

Bu insanlık dışı aşağılanmanın ardından, Elfriede Wächtler'in yaratıcı gücü neredeyse tamamen ortadan kalktı. Bundan önce, hayatta kalma ve sanatta yaratma iradesini koruyarak hala resim yapıp çizmişti. Elfriede Wächtler kırk birinci yaşında Nasyonal Sosyalist kitlesel imha programı "yaşamaya layık olmayan"lara yönelik "Aktion T 4" e kurban gitti.


İlgili haberler
10 Kasım 1885 | Ressam Lulu Lazard doğdu

Fransız-Alman modernizm sanat akımı temsilcilerinden ressam Lou Albert-Lasard ya da sanatçı lakabıyl...

29 Kasım 1888 | Faşizme ve savaşa karşı mücadele e...

Savaşa ve faşizme karşı mücadele eden gazeteci, politikacı Tony Sender 29 Kasım 1888'de doğdu, 26 Ha...

23 Kasım 1901 | Yeni nesnelliği temsil eden yazar...

Yeni nesnelliği* temsil eden Alman yazar Marieluise Fleisser 23 Kasım 1901’de Ingolstadt’ta doğdu, 2...