10 Kasım 1885 | Ressam Lulu Lazard doğdu
Fransız-Alman modernizm sanat akımı temsilcilerinden ressam Lou Albert-Lasard ya da sanatçı lakabıyla Lulu Lazard 10 Kasım 1885'te Almanya İmparatorluğu'nda doğdu, 21 Temmuz 1969'da Paris'te öldü.

Lou Lasard, 1885'te, o zamanlar Almanya'nın bir parçası olan Metz'de Yahudi bir bankacı ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1908'den 1914'e kadar güzel sanatlar okudu, önce kız kardeşi ressam Ilse Heller-Lazard ile birlikte Münih'te ve ardından Paris'te yaşadı. 1909'da kendisinden 26 yaş büyük Augsburg'lu kimyager ve mucit Eugen Albert ile ailesinin karşı çıkmasına rağmen evlendi. Kızı Ingo de Croux-Albert 1911'de doğdu. Evlilik kâğıt üzerindeydi, Lou Albert-Lasard 1916'ya kadar şair Rainer Maria Rilke ile birlikte yaşadı. Romain Rolland, Stefan Zweig, Paul Klee ve Oskar Kokoschka ile arkadaştı. İsviçre'de iki yıl kaldıktan sonra, Berlin'deki avangart sanatçılar derneği Novembergruppe'ye (Kasım Grubu) katıldı. O döneme ait çalışmaları çoğunlukla arkadaşlarının çizilmiş veya silgiyle yapılmış portrelerinden oluşuyordu. 1928'de Paris'e yerleşti ve Montparnasse bölgesindeki sanatçılar topluluğunun bir parçası oldu. Orada, diğer birçok sanatçı gibi, farklı sınıfların üyelerinin uğrak yeri olan Bal Bullier dans salonundan resimler yaptı. Henri Matisse, Alberto Giacometti ve Robert Delaunay ile arkadaşlıkları vardı. Lou Albert-Lasard, kızıyla birlikte Kuzey Afrika, Hindistan, Tibet ve diğer ülkelere seyahat etti. Bu gezilerden getirdiği çizimler ve suluboyalar 1939'da sergilendi.

Almanya batıda sefere başladığında, Lou Albert-Lasard ve kızı, Mayıs 1940'ta Frasızlar tarafından Gurs kampında gözaltına alındı. Orada mahkum arkadaşlarının kamp hayatından resimlerini veya portrelerini yaptı. Yazın sonuna doğru serbest bırakıldılar ve kamptan ayrıldılar.1950'lerde kızıyla, çoğunlukla bir karavanda, izlenimlerini sulu boya ve taş baskılarla yansıttığı gezilere çıktı.Temmuz 1969'da Paris'te öldü.


İlgili haberler
16 Ekim 1678| İsviçreli Ressam Anna Waser doğdu

İsviçreli ressam ve yüksek barok sanatının gravürcüsü Anna Waser tarihte adıyla bilinen ilk İsviçrel...

GÜNÜN RESSAMI: Gabriele Münter

Gabriel Münter 19 Mayıs 1962’de Murnau’daki evinde öldüğünde resim sanatına damgasını vuran önemli k...

GÜNÜN RESSAMI: Charlotte Salomon

Ressam Charlotte Salomon toplama kampında sona eren kısa yaşamına yüzlerce tablo sığdırmış, hayat il...