Savaş döneminde çocukların yaşamını anlatan yazar, Lisa Tetzner
1933’te Nazi faşizmi nedeniyle sürgüne giden Lisa Tetzner’ın en önemli eseri savaş döneminde çocukların yaşadıklarını gerçekçi şekilde anlattığı Çocuk Cehennemi-67 Numaranın Çocukları dizisidir.

Alman-İsviçreli çocuk kitapları yazarı ve masal anlatıcısı Lisa Tetzner 10 Kasım 1894’te Zittau’da doğdu; 2 Temmuz 1963’te Carona’da (İsviçre) öldü. 1933’te Nazi faşizmi nedeniyle sürgüne gitti. En önemli eseri faşizm ve savaş döneminde çocukların yaşadıklarını gerçekçi şekilde anlattığı Çocuk Cehennemi-67 Numaranın Çocukları dizisidir. 

Lisa Tetzner, 1894’te Zittau’da bir doktorun kızı olarak doğdu. On bir yaşında geçirdiği boğmacanın sonucu olarak, sol dizini sertleştiren diz iltihabı geçirdi. Birkaç yıl hareketsiz kaldıktan sonra tekrar yürümeye başladı. 19 yaşında babasının isteği dışında ve sağlık durumunun kötü olmasına rağmen polis asistanı olmak için Berlin’deki sosyal kadın okuluna gitti. Max Reinhardt’ın drama okulunda konuşma ve ses eğitimi kursları aldı ve orada konuşma sanatı hocası Emil Milan ile Berlin Üniversitesine kaydoldu. Emil Milan onun en büyük destekçisi oldu ve aynı zamanda halk masallarına olan eğilimini destekledi.

HAYATINI DERİNDEN ETKİLEYEN SAĞLIK SORUNLARI YAŞADI

Lisa Tetzner’ın 1917/18’de yayıncı Eugen Diederichs ile tanışması hayatının geri kalanının belirleyeni oldu. Lisa Tetzner, bir masal anlatıcısı olarak orta ve güney Almanya’nın köylerini dolaşmaya başladı. Eugen Diederichs sayesinde ilk kitabı Bulutlarda Masal Anlatmak’ı çıkardı.

1919’da Thüringen’deki gezileri sırasında Almanya Komünist Partisi KPD’li politikacı ve işçi yazarı Kurt Kläber ile tanıştı. 1921’de sağ kalça eklemindeki enfeksiyon nedeniyle tekrar yatalak oldu. İltihap iyileşti, ancak eklemlerde kalıcı sertleşmeye yol açtı. 1924’te Kurt Held takma adıyla Kızıl Zora ve Çetesi’ni yazan Kurt Kläber ile evlendi. 1927’de Berlin Radyosu’na çocuk saati müdürü olarak atandı ve 1932’den itibaren diğer radyo istasyonlarının çocuk programlarından da sorumlu oldu. Ayrıca geniş masal koleksiyonları yayımladı.

ÇOCUK KİTAPLARI YAZDI

1928’den itibaren kendi çocuk kitaplarını yazmaya başladı. 1933’te, siyasi görüşleri nedeniyle Nasyonal Sosyalistlerle çatışan eşiyle birlikte, Danimarka’ya gitmeden önce Bertol Brecht’in de onlarla birlikte bir süre kaldığı, arkadaşı Hermann Hesse’nin komşusu olduğu Carona’ya (İsviçre) göç etti. Tetzner’ın kitapları daha sonra Almanya’da yasaklandı. 1935’te SS gazetesi Das Schwarze Korps’a düzenlenen bir saldırının ardından Alman yayınevinden çıkarıldı. 1937’den 1955’e kadar Basel’deki kanton öğretmenleri için konuşma eğitimi görevlisi olarak çalıştı. 1938’de Alman vatandaşlığından çıkarıldı. 1948’de İsviçre vatandaşlığını aldı. Lisa Tetzner, 1950’lerde Almanya’da oldukça kuşkuyla karşılanan fantastik çocuk edebiyatının (özellikle Astrid Lindgren’in Uzun Çorap Pipi’sinin 1945) sponsoruydu. 1957’de C.S. Lewis’in ilk Narnia kitabını çevirdi. En önemli kitabı 1933’ten 1945’e kadarki faşizm ve savaş döneminde çocukların korkunç yaşamını anlattığı Çocuk Cehennemi-67 Numaranın Çocukları’dır. 2 Temmuz 1963’te İsviçre’de öldü.


İlgili haberler
Tarihte bugün: Jessie Daniel Ames

Jessie Daniel, kadın hakları ve sivil haklar lideriydi. Yer aldığı bazı örgütlerde beyaz kadınların...

Tarihte bugün: Nazilere karşı mücadele eden Annie...

Nazi rejimine karşı yönelen ve Rusya’daki komünist sisteme yakın olan yeraltı direniş grubu Kızıl Şa...

Tarihte bugün: Mathilde Adler doğdu

Alman sosyal demokrat politikacı, sosyal danışman, gazeteci Mathilde Wurm 30 eylül 1874'te Mathilde...