Tarihte bugün: Jessie Daniel Ames
Jessie Daniel, kadın hakları ve sivil haklar lideriydi. Yer aldığı bazı örgütlerde beyaz kadınların katılımını engelleyeceği düşüncesiyle siyahların örgütlenmesine karşı çıktı ve bu hiç unutulmadı.

Jessie Daniel Ames 2 Kasım 1883’te doğdu, 21 Şubat 1972’de öldü. Amerika’nın güneyinde linç karşıtı hareketin yaratılmasına yardım eden Teksas’tan bir kadın hakları ve sivil haklar lideriydi. Siyah erkek ve kadınlar için de vekaleten bazı şeyler yapılmasına çaba harcadı ama bazı örgütlerde, beyaz kadınların katılımını engelleyeceği düşüncesiyle siyahların örgütlenmesine karşı çıktı.    

Afro Amerikalıların linç edilmesine, beyaz erkeklerin kadınların “erdemi”ni korumak için işlediklerini iddia ettikleri cinayetlere karşı kamuoyuna seslenen ve bu anlamda çalışan ilk güneyli beyaz kadınlardan biriydi. Kişisel güvenliğine yönelik risklere rağmen Ames, bu erkeklere karşı koydu ve linçleri protesto etmek için beyaz kadınların örgütlü çabalarına öncülük etti. 1930’larda ve 1940’larda linç edilmeye karşı çıkmak için 40 bin güneyli kadının imzasını aldı, tutumların değiştirilmesine yardımcı oldu ve bu cinayetlerde azalmaya neden oldu. Ames, 2 Kasım 1883’te Filistin’de Jessie Harriet Daniel olarak doğdu. 1893’te aile Georgetown, Texas’a taşındı. Ames, 13 yaşında Southwestern Üniversitesi Kadınlar bölümüne kabul edildi ve 1902’de lisans derecesi ile mezun oldu. Mezun olduktan sonra ailesiyle birlikte Laredo, Teksas’a taşındı.

1905’te Ames, Küba’da Walter Reed ile sivrisineklerin sıtmaya neden olduğunu kanıtlamak için çalışan Amerika Birleşik Devletleri Ordusunda cerrah Roger Post Ames ile evlendi. Mutsuz evlilikleri süresince Roger Ames, Amerikan Konsolosu ve United Fruit Company’de doktor olarak çalıştığı Orta Amerika’da yaşadı ve 1914’te Guatemala’da karasu ateşinden öldü. Ames’in bir oğlu ve sonuncusu 1914’te kocasının ölümünden sonra doğan iki kızı oldu. Babasının 1911’de ölümünden sonra Ames, annesinin Georgetown’daki ailenin telefon şirketini yönetmesine yardım etti. Ayrıca birkaç Metodist (bir dini grup) kadın grubuna dahil oldu. Bu, kadınların oy hakkı hareketine katılımına yol açtı. 1916’da Georgetown Eşit Oy Hakkı Ligi’ni kurdu ve ilk başkanı oldu. Ayrıca Williamson County Sun gazetesinde “Kadın Oy Hakkı Notları” adlı haftalık makale yazdı. Ekim 1919’da, Texas Kadın Seçmenler Birliğini kurdu ve 1923’e kadar ilk başkanı olarak görev yaptı. 1923’te Pan Amerikan Kongresinde ulusal Kadın Seçmenler Birliği’ni temsil etti. Ayrıca 1920, 1924 ve 1928 Demokratik Ulusal Sözleşmelerinde delege olarak görev yaptı. Ames, Amerikan Üniversiteli Kadınlar Derneğinin Teksas şubesi, Teksas Hapishaneler ve Cezaevi Çalışma Komitesi ve Teksas Kadın Kulüpleri Federasyonu dahil olmak üzere diğer birçok organizasyonda görev yaptı. 1929’da CIC Kadın Komitesi’nin ulusal direktörü olmak için Atlanta’ya taşındı. Suçlu Afro-Amerikalı kızlar için bir ev ve eğitim okulu yaratma projesi, Teksaslı kadınlar arasında ırklar arası iş birliği gibi önemli başarılar elde etti. 1916 ve 1945 arasında Teksas Renkli Kadın Kulüpleri Federasyonu (TACWC), kurumun kurulması için kampanya yürüttü.

1930’da Ames, CIC’nin mali yardımı ile Atlanta’da Güneyli Kadın Kadınları Lynching’i Önleme Derneğini (ASWPL) kurdu. Örgüt, Afro-Amerikalı kadınları dışladı ve linç etmeyi durdurmaları için doğrudan güneyli beyaz kadınlara başvurdu. ASWPL, 40 bin güneyli kadının imzasını ‘Lynching’e Karşı Rehin’ ile güvence altına aldı. Düşmanca muhalefet ve şiddet tehditleriyle karşılaşmalarına rağmen, kadınlar linç edilmeye karşı çalışmak için Güney’de dilekçe gezileri, lobi faaliyetleri ve para toplama faaliyetleri yürüttüler. 1940’a gelindiğinde, linç karşıtı harekete 100’den fazla kadın örgütü katıldı. Ames, federal linç karşıtı yasaya karşı çıktı ve bunun yerine linç etmeyi yasaklayan bireysel eyalet yasalarını savundu. Jessie Daniel Ames, 21 Şubat 1972’de öldü. Yaptığı tüm iyi şeylere rağmen siyah kadınları kurduğu örgütlerden uzak tutması unutulmadı.


İlgili haberler
Tarihte bugün: Mathilde Adler doğdu

Alman sosyal demokrat politikacı, sosyal danışman, gazeteci Mathilde Wurm 30 eylül 1874'te Mathilde...

Tarihte bugün: Nazilere karşı mücadele eden Annie...

Nazi rejimine karşı yönelen ve Rusya’daki komünist sisteme yakın olan yeraltı direniş grubu Kızıl Şa...

GÜNÜN KADINI: Nazilerin toplama kampında yaşamını...

Mücadelenin içinde iki kadın Ella Trebe-Beyer ve Luise Kautsky- Ronsperger… Bundan 75 yıl önce birer...