23 Kasım 1901 | Yeni nesnelliği temsil eden yazar Marieluise Fleisser doğdu
Yeni nesnelliği* temsil eden Alman yazar Marieluise Fleisser 23 Kasım 1901’de Ingolstadt’ta doğdu, 2 Şubat 1974 öldü.

1901 yılında bir demirci, alet yapımcısı ve demir tüccarının kızı olarak Ingolstadt’ta doğan Marieluise Fleißer 1920’den itibaren Münih’te Arthur Kutscher ile tiyatro bilimi ve Alman edebiyatı okudu. Bu süre zarfında Lion Feuchtwanger ve onun aracılığıyla Bertolt Brecht ile tanıştı. Genç bir öğrenci olarak, ilk draması Die Fusswaschung/Ayak Yıkama’yı daha sonra Ingolstadt’ta Araf’ı yazdı. 1925’ten itibaren tekrar Ingolstadt’ta yaşadı.Ingolstadt’daki Araf’ın prömiyeri 1926’da Berlin’de yapıldı. Aynı yılın yazında, kendini Pionier oyununu yazmaya teşvik eden Brecht’i Augsburg’da defalarca ziyaret etti. Fleißer, Tuna Nehri’ne eğitim amacıyla gelen askerlerin şehri işgalinden bahsetmişti. 1928’de spor yüzücüsü Josef Haindl ile nişanlandı. Ingolstadt’daki Pioniere oyunu 1929’da Berlin’de sahnelendi.
Marieluise Fleißer, memleketi Ingolstadt’ta istenmeyen bir kişi oldu ve babası tarafından da reddedildi. Berlin’de serbest yazar olarak yaşamaya başladı. Josef Haindl ile olan ilişkisini kesti ve gazeteci Hellmut Draws-Tychsen ile son derece stresli bir ilişki olduğu ortaya çıkan bir ilişkiye girdi. Onunla İsveç’e (1929) ve Andorra’ya (1930) gitti. Ullstein Verlag ile Kiepenheuer yayınevi ile bir yıllık emeklilik sözleşmesi de sona erdikten sonra, 1932’de büyük mali sorunlar yaşadı ve bu durum intihar girişimine bile yol açtı.
Berlin’den Ingolstadt’a döndü ve üç yıl sonra Josef Haindl ile evlendi. Tütün dükkanında çalışması gerekiyordu ve ayrıca eşi yazmayı bırakmasını istedi. Nasyonal Sosyalistler romanlarını “zararlı ve istenmeyen edebiyat listesine” koydular. Durdurulan edebi faaliyetler, Nazilerin misillemeleri ve Josef Haindl ile problemli evliliği sonucu olarak, Fleißer 1938’de sinir krizi geçirdi. 1943’te vasıfsız bir işçi olarak savaşta ordu içinde görevlendirildi. Savaş yıllarında Karl Stuart dramasını yazmaya başladı. Savaşın son yıllarında, 1950’de Münih Kammerspiele’de prömiyeri yapılan popüler bir parça olan Der stark Stamm yaratıldı. Fleißer’in Brecht’in yanına Doğu Berlin’e taşınma planı başarısız oldu. 1958’de kocasının ölümünden sonra, Fleißer tütün dükkanını kapattı ve kendisini yazılarına adadı. Yeniden keşfi 1960’ların sonunda genç yazarlar Rainer Werner Fassbinder, Martin Sperr ve Franz Xaver Kroetz sayesinde oldu. 1971’de Walter Rüdel, Marieluise Fleißer’in olağanüstü hayatı filmini çekti. 1972’de toplu eserleri Suhrkamp Verlag tarafından yayımlandı. 2 Şubat 1974’te Ingolstadt’ta öldü.

* I. Dünya Savaşı sonrası Almanya'da George Grosz ve Otto Dix tarafından başlatılan ve 1930-40'lara kadar devam eden bir dışavurumcu akımdır. Gerçekçi bir tarz ile iğneliyici ve sosyal eleştiri niteliği taşıyan bir akım olarak karakterize edilir.

Fotoğraf: Chrisi1964/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

İlgili haberler
Tarihten iki kadın: Greta Kuckhoff, Lucretia Coffi...

Bugün tarihten iki kadının portresini tanıtıyoruz size. Biri Doğu almanya’da yaşamız, Nazi faşizmine...

Nüfus mu planlaması mı ?!

İnsanlık çocuk planlamasına ne zaman geçmiş, artan çocuk nüfusuna karşı ne zaman ‘Dur’ demişti? ‘Her...

4 Kasım 1954| Faşizme karşı direnişin aktif üyesi...

Almanya’da nazilere karşı mücadele veren, toplama kampına gönderilip işkencelere maruz kalsa da faşi...