29 Aralık 1914 | Caz sanatçısı ve saksafoncu Tipton doğdu
ABD'li caz sanatçısı ve saksafoncu Billy Lee Tipton 29 Aralık 1914'te Oklahoma'da doğdu, 21 Ocak 1989'da öldü.

Tipton, Dorothy Lucille Tipton olarak doğdu, ancak Billy Lee Tipton olarak başlangıçta meslek daha sonra da özel yaşamında erkek kimliğiyle yaşamaya başladı.

1933'te erkek olarak sahneye çıktı ve Kansas City'de bir gruba katıldı.

Büyük Buhran ve II.Dünya Savaşı sırasında değişik gruplarda saksafon çaldı. 1954'te Billy Tipton Trio'yu kurdu. 1957'de Tops Records'ta iki albüm çıkardılar ve on yıldan fazla bir süre birlikte çaldılar. Biyolojik cinsiyetini korumak için Reno'da (Nevada) uzun vadeli bir anlaşma ve 5 albümden oluşan bir albüm anlaşması tekliflerini geri çevirdi.

Tipton beş kez evlendi. Billy, eşlerine geçirdiği ağır bir trafik kazasının genital sakatlık ve kısırlığa neden olduğunu söyledi. Üç çocuğu evlatlık aldı. Billy'nin biyolojik yapısını sadece anne ve babası bilmekteydi.

1989 yılının başlarında kanayan ülserden acı çekti, ancak bir doktora görünmeyi reddetti. Tipton'un ölümünden sonra cenaze servisi Tipton'ın biyolojik cinsiyetini açıkladı. Eşleri, çocukları ve müzisyen arkadaşları Billy'nin fizyolojik olarak kadın olduğunu bilmediklerini söylediler.

Cinsiyete özgü davranışların nedenlerini asla açıklamadı. Başlangıçta "gerçek" bir erkek olarak görünmeye çalışmasa da, Billy'nin davranışları ve kıyafetleri sanatçı statüsünden dolayı en azından görünürde kabul edildi. Erkek rolünü üstlenmek ise Billy'ye o zamanlar kadınlar için neredeyse imkansız olan bir caz müzisyeni olarak çalışma ve oldukça başarılı olma fırsatı verdi.

İlgili haberler
29 Aralık 1879 | Norveçli kimyager, kadın hakları...

Lise yıllarında büyük başarı elde eden ancak bir kadın olduğu için üniversite sınavlarına girmekten...

24 Aralık 1908 | Nazi rejimine karşı direniş savaş...

Avusturyalı öğretmen ve Nazi rejimine karşı direniş savaşçısı Stefanie Kunke tutuklandı, sürüldü ve...

23 Aralık 1867| Afro Amerikalı Madam C.J. Walker

Amerika’nın ilk imparatorluk kuran, bariyerleri yıkan, kendi çabalarıyla milyoner olmuş, siyahi olma...