nafaka

Gündüz sekreter, gece hasta bakıcı

Bekar bir anne olan bu işçi kadın, depremde de evini kaybetti. Okul masraflarını ve okul kayıt ücretini ödeyebilmek için sekreter olarak çalıştığı kurumda bir de geceleri hasta bakmaya başladı.

Şiddetten kurtulduk, yoksulluktan kurtulamadık

‘Hayatımın özeti; geçim sıkıntısı ve iki çocuk’ diyor İzmir’de bir hastanede temizlik işçisi bir okurumuz. Kendi ayakları üzerinde durma çabasını ve yaşadıklarını anlatıyor.

Osmanlı’dan Angelina Jolie’ye: Nafaka

Yüzyıllardır artık içinde olmak istemediği bir durumdan kurtulmaya çalışan kadınlara ödetilen bir bedel var. Osmanlı Devleti’nde boşanmanın tarihine biraz bakalım…

Aile arabuluculuğu yine gündemde | Arabuluculuk kadınları nasıl etkileyecek?

İstanbul Sözleşmesi’ne aykırı olan arabuluculuk sistemi yine gündemde. Sisteme dair konuşan Adalet Bakanı çalışmalarda sona yaklaşıldığını söylerken, sistemle kadınlar şiddette mahkum edilecek.

CHP’li milletvekilleri: Bakanlık ekonomik şiddeti yasal mevzuata mı dönüştürüyor?

CHP’li 17 kadın milletvekili, Adalet Bakanlığının nafaka hakkının sınırlandırılmasına yönelik çalışma yürüttüğü iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Adalet Bakanlığı nafaka süresini 6 yılla sınırlama önerisi yaptı

Adalet Bakanlığı, nafaka süresini 6 yılla kısıtlayan bir öneri getirdi. Alt sınır da 2 yıl olarak ön görüldü. Öneri, AKP’li yetkililerden destek görmedi.

Adalet Bakanı kadınların nafaka hakkını hedef aldı

Nafaka hakkını hedef alan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ‘Nafakanın belli bir süreye bağlanması gerektiği kanaatindeyiz’ dedi.

Bakanlardan nafakanın sınırlandırılması açıklaması

Kadına şiddetin arttığı ve kadınların şiddet cenderesinden kurtulmasının çok tartışıldığı günlerde Adalet Bakanı ve Aile Bakanından bir de nafaka açıklaması geldi: Süresiz nafaka sürdürülebilir değil.

Kadının Ekonomideki Durumu ve Yoksulluk Nafakası paneli

Kadın Dayanışma Vakfı’nın düzenlediği, kadının ekonomik durumu ve yoksulluk nafakasının tartışılacağı panel yarın 14’te Taxim Hill Otel’de.

Nafaka hakkının gasbına karşı sözümüz var!

Kadınlar bir araya gelmeli, birbirine destek olmalı, birbirinden cesaret alarak haklarının gasp edecek yasal düzenlemelere karşı çıkmalı. Lehlerine olan yasaları uygulattırmalı.

Erkekler değil kadınlar nafaka mağduru

Nafaka konusundaki tartışmalara ışık tutan Kadın Dayanışma Vakfı’nın araştırmasında yer alan Avukat Huriye Karabacak, asıl olarak kadınların sorunların dikkate alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

Duyuruyorum; bu yazı nafaka üzerinedir!

Nafakayı sınırlamak, kadınları tamamen yoksulluğun kucağına bırakmaktan başka bir şey değildir. Nafakaya ilişkin yapmak isteneni kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Şimdi nereye şikayet ediyorsanız edin!

Kaderimse çekmem, değiştiririm

Yıllar boyu şiddetten mücadele ederek kurtulan Nurten Sönmez; ‘Tüm kadınlara şunu hatırlatmak istiyorum; mücadele edersek kazan biz kadınlar oluyoruz. Kaderimizi değiştirmek elimizde.’

Erkeklerin ödediği nafaka ortalama 370 lira

Kadın Dayanışma Vakfı, iki aydır çalışma yürüttüğü ‘Yoksulluk Nafakası Araştırması’ raporunu açıkladı. Raporda, kadınlara verilen nafakanın ortalamasının 370 lira olduğu belirtildi.

Çocuk istismarına evlilik affında bitmeyen ısrar

Bu yargı paketi kadınların hayatına ipotek koyma paketidir. Kızlar çocuk yaşta evlendirilecek, istismarcılar affedilecek, şiddetten uzaklaşmak için boşanmaya kalktıklarında da ‘Nafaka yok’ denecek!

Adana Kadın Platformu: Daha kaç kere hayır dememiz gerek!

25 Kasım öncesi sokağa çıkan Adana Kadın Platformu üyeleri, ikinci yargı paketinde yer alan hak gasplarına geçit vermeyeceklerini dile getirdi.

Kadın örgütlerinden ortak tepki: Kadın ve çocuk haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceğiz!

Kadın örgütlerinden ortak bildirge: Yargı reformu bahanesiyle kadın ve çocuk haklarının gasp edilmesine müsaade etmeyeceğiz!

Yargı paketinde ‘nafaka’ düzenlemesi!

‘Yoksulluk nafakasıyla ilgili tartışmaları sona erdirmeye yönelik düzenleme, ikinci pakette yer alacak’ diyen Erdoğan’a kadınlardan tepki: Haklarımızdan bir adım bile geri atmayacağız.

Kadınların ‘ölmek istemiyoruz’ isyanı

Kızının önünde öldürülen Emine Bulut’un, ‘Ölmek istemiyorum’ feryadı tüm Türkiye’yi derinden etkilerken kadınlar, kadın cinayetlerindeki vahim tablonun büyümesine öfkeli!

Çocuğum için bile nafaka talep etmedim ama şimdi altından kalkamıyorum

O yuva yıkıldıysa bunun çok büyük sebepleri vardır. Bu bedellerin hem erkek tarafından hem de kanunlarla kadına yaşatılması büyük haksızlık.