5 yıllık dava, 575 lira nafaka
'Polisi aradığımda kimi ekipler; çocukların babası, barışma çabasında olan bir eş gözüyle bakıyor. Çocukların çırpınışları, benim korkudan hızlanan kalp atışlarım çoğu kez görmezden geliniyor.'

Ben Papatya. 5 yıl önce öyle seslenmişti avukatım adımı. Masumluğu ve yeni başlangıçları ifade ettiği için...

Ama hala yeni başlangıçlara adımımızı atamadık. Yine bir yıl sonraya ertelendi 5 yıldır devam boşanma davamız. Çocukları korumak adına verilen bir karar biliyorum ama ben çok yoruldum. Çocuklarımla özgürlüğümüze kavuşmak istiyorum artık.

Resmi nikahın arkasına sığınıp bize yaşattığı kabusları hiç yaşatmamış gibi kapımıza dayanması, her yerde karşımıza çıkması, çocukları korkutması, hala benim üzerimde söz hakkı sahibi gibi davranmasından çok yoruldum. Beş yılda kaç uzaklaştırma kararı aldırdık bilmiyorum. Evet kadınları ve çocukları korumak için uygulamalar var ama bir yerden sonra yetersiz kalıyor. Polisi aradığımda kimi ekipler, “çocukların babası, barışma çabasında olan bir eş” gözüyle bakıyor. Çocukların çırpınışları, benim korkudan hızlanan kalp atışlarım çoğu kez görmezden geliniyor. Hep bir tedirginlik hep bir korku içindeyiz.

'NAFAKA ARTSIN DİYE TALEPTE BULUNAMIYORUZ'

Her ikimizde devlet memuruyuz. İlk duruşmada belirlenen nafaka tutarı her iki çocuk için toplam 575 lira. O zamanki hayat şartları ve çocuklarımın küçük olmasıyla o dönem bu tutar belirlenmişti. Ancak çocukların okula başlaması, ekonomik zorluklar, enflasyonun olağanüstü artması nafaka tutarının yetersizliğini gösteriyor. Bu süreçte çocuklarımın yaşadığı travmalar yüzünden kendilerini eksik hissetmelerini istemediğim, hayatımızı idame ettirmek, çocuklarıma iyi bir gelecek hazırlamak adına çok sayıda nöbet tutmak zorunda kalıyorum. Aynı zamanda da geleceğe iyi hazırlanmaları ve kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için onlarla daha çok zaman geçirmek, sosyal aktiviteler yapmak zorundayım. Bunlar maddi külfet haline gelen durumlar. Kadınları koruyan kanunlarındaki eksiklikler, burada da mevcut. Nafaka arttırma dilekçesi bile veremiyoruz çünkü tüm yaptıklarını yalanlamak için “Para için bana iftira attı” şeklinde beni karalamaya çalışıyor. Nafaka artsın diye talepte bulunsak kesin bunu da aleyhimize kullanmaya çalışacak. Zaten sürekli sosyal medyadan beni ve çocuklarımı ifşa ediyor, kendisi bir iftiraya kurban gitmiş gibi olayları anlatıyor ve kendini aklamaya çalışıyor.

Eminim ki benim gibi sıkıntılar yaşayan, çocukları için savaş veren birçok anne var.

Sesiniz sesimiz olsun.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Kadın dayanışması ile takipsizlikten tutuklamaya g...

İki çocuğunu istismar eden baba yargı tarafından defalarca ‘aklandı’ ancak kadın dayanışması erkeği...

Kadınların hakikatine kör yaklaşmak: Medeni Kanun...

Medeni Kanun'da değişiklik, başta Adalet Bakanı olmak üzere iktidarın gündeminde. Avukat Hatice Demi...

Şiddete uğradı, polise gitti, polis şikayetten vaz...

Manisa’da 13 yıllık evliliği boyunca uğradığı şiddete dayanamayıp, eşini şikayet etmek için karakola...