mevsimlik tarım işçisi

Tütün kıran çocuk ellerden mezuniyet bekleyen genç umutlara

Elif, 11 yaşından beri kayısıdan fındığa, pamuktan tütüne mevsimlik işçinin yolunun düştüğü her işte çalışmış. Bir tek yaz bile tatil yapmamış. Bu yıl farklı olmasını umuyor.

Tarım işçilerinin sorunu çok

İzmir’in Menderes ilçesine gelen mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı sorunlara ilişkin bir rapor hazırlandı.

Tarım işçisi kadınlar virüs, oruç demeden çalışıyor

Adana’da mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan Ebru: ‘Devlet memurlara sunduğu olanağı bize sunmuyor. Devletin tarlada çalışana, garibana bir faydası yok.’

Teker üstünde geçen mevsimlik hayatlar

Yaşadıkları kentlerden daha uzun zamanı çalıştıkları şehirlerde geçiren mevsimlik işçiler için hayat, kendi deyimleriyle ‘teker üzerinde’ geçiyor.

Mevsimlik tarım işçisi kadın iş cinayetinde yaşamını yitirdi

Urfa’dan Yozgat’a mevsimlik işçi olarak giden 20 yaşındaki genç kadın odun toplarken kanalizasyona düşerek can verdi.

Tarımda çalışan kadınların yüzde 90’ı kayıt dışı

Türkiye’de 2.5 milyon kadın çiftçinin yüzde 78’i ücretsiz aile işçisi olarak, yüzde 90’ı da kayıt dışı çalışıyor.

Mevsimlik işçiye su bile yok!

Nusaybin’den Salihli’ye gelerek tarlalarda çalışan mevsimlik işçiler, kötü çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyor. İşçiler, en büyük zorlukların kadınların omuzlarında olduğuna dikkat çekiyor.

Mevsimlik işçinin kurumlar arası nakil hakkı yok

Kamuda mevsimlik işçi olarak çalışan işçilerin kurumlar arası nakil hakkı yok. Basında yer alan aksi yöndeki haberler gerçeği yansıtmıyor.

GÜNÜN BELLEĞİ: İş cinayetlerinde yaşamını yitiren tarım işçisi kadınlar

Tarım işçilerinin en çok yaşamını yitirdiği mevsim. çok uzun saatlerde, sağlıksız ve güvencesiz koşullarda çalışma tarım işçilerinin ‘kaderi’ gibi görülüyor. Tüm bu çalışma koşulları değiştirilebilir.

Mevsimlik işçide 9 ay 29 gün için önce kurum talebi gerekli

Mevsimlik (geçici) işçilerin çalışma süresinin 9 ay 29 güne kadar çıkarılabilmesi için önce kurum talepte bulunmalı. Ancak son sözü Maliye Bakanlığı söyleyecek.

Tarım işçisi 15 bin çocuk okula geç başlayacak

Dünya Çocuk Gününde Türkiye tablosu: Urfa’da tarım işçiliğinde çalışan ailenin çocukları olan 15 bine yakın öğrenci, okula 2 ay geç başlayacak.

Traktör kasasında ölen Bahar’ın hayalleri...

Sakarya Hendek'te traktör kasasında ölen 15 yaşındaki Bahar okumak için çalışıyordu. TEOG'dan aldığı iyi puana rağmen gidememişti okula. Son 7 ayda ölen 190 tarım işçisi gibi hayalleri yarım kaldı...

İkisi çocuk 7 tarım işçisi traktör kasasında can verdi

Son 3 ay içinde tarlaya gidip gelirken yaşamını yitiren tarım işçisi sayısı 22’ye yükseldi! Başbakanlık'ın genelgesi tarlaya ulaşmadı. Cinayet devam ediyor...

Tarım işçisi kadınların tanıdık manzarası

Bu manzara tanıdık; 10 saat güneş altında çalışma, ihtiyaçlarını karşılamayan günlük yevmiye, dinlenmelerine yetmeyen mola, geçim sıkıntısı... Ama bir de ‘kadın dayanışması!’

77 yaşındaki tarım işçisi yaşamını yitirdi

Kastamonu’da sarımsak tarlasında çalışan kadınları taşıyan minibüs kaza yaptı. Kazada yaralanan 7 kişiden 77 yaşındaki Hamide Beygirlioğlu hayatını kaybetti.

Mevsimlik tarım işçisi kadınlar anlatıyor

Mevsimlik tarım işçisi kadınlar yaşamlarını, hayallerini, sorunlarını anlatıyor. Yıllardır sorunları çözülmeyen mevsimlik işçilerin isteği aslında çok basit: Herkes gibi yaşamak istiyorum!

Milyonlarca mevsimlik tarım işçisi yine unutuldu

Mevsimlik tarım işçisi kadınlar: Sabahın köründe tarlada başlayan, gece yarısına kadar bitmeyen mesai, sağlıksız koşullar... Başbakanlık bir genelge yayınladı ama genelge tarlaya ulaşamamış görünüyor!

Tarım işçisi kadınlar referandumdan çok sigortalı iş istiyor

Yazın ortasında, güneş tepende çalışmak kolay mıdır dersiniz. Değildir elbet. Ama geçinebilmek için ter döker tarlalarda tarım işçisi kadınlar. Üç kuruşa durmadan çalışır...