Mevsimlik işçinin kurumlar arası nakil hakkı yok
Kamuda mevsimlik işçi olarak çalışan işçilerin kurumlar arası nakil hakkı yok. Basında yer alan aksi yöndeki haberler gerçeği yansıtmıyor.
Okurumuzun sorusu:

Çay-Kur’da mevsimlik işçi olarak çalışmaktayım. Çay-Kur Tarım Bakanlığına bağlı fakat seçimlerden sonra Orman ve Tarım Bakanlıkları birleşti. Ben de mevsimlik olarak Orman Bakanlığındaki fidanlamalarda çalışmak istiyorum. Bu mümkün mü? Mümkünse nereye başvurmalıyım?

Öncelikle bir düzeltme ile başlayalım. Çay-Kur hiçbir zaman Tarım Bakanlığına bağlı olmadı. Çay-Kur, özel bütçesi olan bir KİT olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “ilgili kuruluşu” idi. Çay-Kur geçtiğimiz yıl Varlık Fonu’na devredildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının birleştirilmiş olması da herhangi bir sonuç doğurmadı. Çünkü bu birleşmeden önce Çay-Kur zaten Varlık Fonu’na devredilmişti.

Kaldı ki bu devir olmasaydı bile okurumuzun Çay-Kur’dan Orman Bakanlığındaki fidanlama işine geçmek gibi bir hakkı yoktu. Mevsimlik işçilerin bir kurumdan başka bir kuruma nakline ilişkin yasal düzenlemelerde tanımlanmış bir hak mevcut değil.

Basında yer alan haberlerin aksine kamuda taşerondan geçişi yapılan işçiler de dahil olmak üzere kadrolu ya da mevsimlik işçilerin kurumlar arası nakil hakkı söz konusu değil. Böyle bir hak olmadığı için bir başvuru yolu da mevcut değil.

İlgili haberler
Milyonlarca mevsimlik tarım işçisi yine unutuldu

Mevsimlik tarım işçisi kadınlar: Sabahın köründe tarlada başlayan, gece yarısına kadar bitmeyen mesa...

Mevsimlik tarım işçisi kadınlar anlatıyor

Mevsimlik tarım işçisi kadınlar yaşamlarını, hayallerini, sorunlarını anlatıyor. Yıllardır sorunları...

GÜNÜN TEPKİSİ: Çay işçisi kadınlar topladıkları ça...

Rize’de, bazı özel sektör kuruluşlarının açıkladığı 2,32 lira taban fiyatının altında yaş çay satın...