Arjantinli kadınlardan kürtaj hakkı için destek çağrısı
Arjantin’de kürtajı suç olmaktan çıkaran yasa tasarısı 8 Ağustos günü senato gündemine gelecek. Kürtaj hakkı eylemlerine devam eden kadınlar tüm ülkelerdeki kadınlardan da destek bekliyor.

Kürtajın yasal olmadığı Arjantin’de kadınların mücadelesi devam ediyor. 14 Haziran’da parlamento gündemine gelip 129 oyla kabul edilen yasa 8 Ağustos’ta da senatoda görüşülecek. Kürtajın yasal hale gelebilmesi için yasanın senato tarafından da onaylanması gerekiyor.

Yasa, gebeliğin 14 haftasına kadar kürtaj yaptırmanın yasal olmasını içeriyor. Kadınlar kürtajın yasadışı olmasının kadınların yaşamı ve sağlığı için ciddi tehlikeler barındırdığına dikkat çekiyor.

14 Haziran’daki oylama için aylarca kampanya düzenleyip eylemler yapan Arjantinli kadınlar parlamento görüşmesinin yapıldığı gün de 22 saat boyunca parlamento önünde eylem yapmıştı.

8 Ağustos’taki görüşme için de Arjantinli kadınlar sokakta olacak. İmza kampanyası da kadınlar Latin Amerika ülkeleri başta olmak üzere tüm ülkelerdeki kadınlardan da destek bekliyor.

“Senin için, arkadaşların, kız kardeşin, yoldaşın, annen, gelinin, kızın için, hepimiz için 8 Ağustosta ülkenin bütün meydanlarında buluşuyoruz. Milyonlarla meydanları dolduracağız! #abortolegalya” diyen kadınlar aşağıdaki metni imzaya açtı.

Senatörlere mektup: Hamileliğin İsteğe Bağlı Sonlandırılması Projesinin (Interrupción Voluntaria delEmbarazo - I.V.E.) onay talebi
Aşağıda imzası bulunan bizler, Senatörler Meclisinde Hamileliğin İsteğe Bağlı Sonlandırılması Projesini
(Interrupción Voluntaria del Embarazo - I.V.E.) desteklediğimizi belirtiriz.
Temsilciler meclisinde çoğunluk oyunu alan bu projenin, hiçbir değişikliğe tabi olmadan 8 Ağustostaki oylamada yasalaşmasını talep ediyoruz.
İsteğe bağlı kürtajın cezalandırılması en geniş haliyle insan haklarını ihlal eder, kadınların özlük haklarını sınırlandırır ve kadınları saldırıya açık hale getirir, bu saldırının en şiddetli sonucu ise ölümdür. Eğitime erişimin yetersiz olduğu, zor ekonomik koşullarda, enflasyondan işsizlikten ekonomik krizden bıkmış olan ve nihayetinde vücudunda embriyoyu taşıyıp onu büyütecek olan biz kadınlarız. Biz kadınlar, cinsel eğitimin yetersizliği ve doğum kontrol yöntemlerine erişimin bulunmaması dolayısıyla saldırıya daha açık hale gelerek ölüme itilmekteyiz.
Bağımsızlığımız ve özgürlüğümüz için; vücudunda embriyo taşıyabilecek ve büyütecek herkes için; kadınlar, ergenler ve çocuklar, biseksüeller, lezbiyenler, travestiler, translar, hermafroditler ve sayamadığımız herkes, Arjantin Ulus Kongresinin insanı hakkımızı garanti altına almasını talep ediyoruz. Yaşam için, sağlığımız için, tehdit ve şiddet altında hissetmeden bir cinsel yaşam pratiği için, çocuk doğurmak isteyip istemediğimize karar verebilmek için, daha ne kadar beklemek gerek!
Kürtaj Hakkı Yasalaşacaktır!

İmza kampanyasına BURADAN katılabilirsiniz.

İlgili haberler
Dünyada kürtajın tarihi

Dünyada 73 ülkede serbest olan kürtaj, 68 ülkede ise yasak! Bu serbestliğin de yasağın da bir tarihi...

Şili’de kürtaj Kongrenin alt kanadına takıldı

Şili'de kürtaj yasa tasarısı, Kongre’nin üst kanadında kabul edilirken, alt kanatta yapılan oylamada...

Arjantin’de 22 saat sonra kürtaja onay çıktı

Arjantin’de kadınlara yasal ve güvenli kürtaj hakkı verilmesini ön gören yasa, 22 saat sonra parlame...