GÜNÜN TEPKİSİ: Çay işçisi kadınlar topladıkları çayı dereye döktü
Rize’de, bazı özel sektör kuruluşlarının açıkladığı 2,32 lira taban fiyatının altında yaş çay satın alımına kadın üreticiler topladıkları çayı dereye dökerek tepki gösterdi.

Rize’nin Ardeşen ilçesindeki Fırtına Köprüsü üzerinde toplanan çay üreticisi bir grup kadın, özel sektörün düşük fiyattan çay alımına tepki gösterdi. Üretici kadınlar tarlalarından topladıkları yaş çayı, bulundukları köprüden alkışlar eşliğinde Fırtına Deresi’ne döktü.


‘DUR’ DEME ZAMANI GELDİ
Grup adına konuşan çay üreticisi Naciye Terzibaş, protestolarındaki amacın özel sektörün uygulamaya soktuğu sömürü düzenine karşı kendi haklarını savunmak olduğunu söyledi. Terzibaş, “Bölgemizin tek geçim kaynağı olan yaş çay üzerinde oynanan bu oyunlara bir ‘dur’ deme zamanı gelmiş ve geçmiştir. Sadece kendi şirketlerinin menfaati üzerine kurulu politikaları acımasızca uygulamaya sokan özellikle özel çay fabrikaları vatandaşın aklı ile adeta dalga geçmektedir. Evet, belki bizlerin birçoğu ilkokul mezunu evet belki bizlerin birçoğu eli nasırlı ama unuttukları bir şey var. Bizlerin bir ailesi var, okula giderken bizden para isteyen bir çocukları var hepsinden önemlisi bizlerin de oynanan oyunları görüp analiz etme yeteneği var” dedi.


‘ALIN TERİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ’
Çay müstahsilinin son dönemde yalnız bırakıldığını belirten Terzibaş, “Bizler sadece alın terimizin karşılığını istiyoruz. Bizler evlerimize götürecek ekmek paramızın gasp edilmesine karşı çıkıyoruz. Bizler devasa binalarda, holdinglerde oturup bizlere zavallı gözü ile bakıp yarım saat içinde 3 farklı fiyatla karşı karşıya kalmamıza karşı çıkıyoruz” diyerek isyan etti.

Kaynak: DHA

İlgili haberler
Çay üreticisi kadınlar anlatıyor

Dünya Çiftçi Günü’nde Karadeniz’de çevre mücadelesi veren üretici kadınlara uzattık mikrofonumuzu. M...

Peki çay toplayan kadınların emeklerinin karşılığı...

Aslında Sütlüoğlu futbol takımındaki kadınlara yardım etmenin günah olduğunu söylerken zihniyetini a...

GÜNÜN ŞARKISI: 1,2,3,4 Tamam

Eğitim Sen İstanbul 2 No’lu Şube üyesi kadınlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Milletimiz tamam derse ke...