kadın emeği

‘Kadın Ustalar’ Projesi işçisi Meltem: Muhatap yok, hak yok, ücret yok, sömürü alasıyla var

CarrefourSA, Hepsiexpres, Cargo Plus gibi firmalara çalışan ‘Kadın Ustalar’ projesi işçisi Meltem projenin emeklerini sömürerek büyüdüğünü anlattı.

‘Yaşayan Hazine’ Halime Özke ile tanışın: Sipsiye nefes veren kadın

7 yaşından beri hem yaptığı hem çaldığı sipsi onun adeta yol arkadaşı. ‘O benim neşe kaynağım’ dediği sipsi, aynı zamanda Halime'nin geçim kaynağı da olmuş. Halime bu gelenek sürsün istiyor.

Çin’de kadın emeği: Ucuz, esnek, aileyi önceleyen politikalar...

Yanı başımızdaki “Çin Malı” ürünlerin arkasında, buradan kilometrelerce uzakta nasıl bir emek süreci var? Çin’de kadın işçilerin yaşamına dair gözlemlerini Doç. Dr. Ceren Ergenç anlattı.

KADAV: Kadın işsizliği tüm işsizlik türleri içinde en üst sırada

Kadınlarla Dayanışma Vakfı yaptığı basın toplasıyla ‘Kadınların İstihdam ve Emek Deneyimlerine Bakış’ raporunu açıkladı.

Göçmen kadın emeğinin geçmişten bugüne seyri

Prof. Dr. Gülay Toksöz “Emanet Emek: Göç Yollarında Kadınlar” çalışmasına dair sorularımızı yanıtladı.

Trendyol linklerinin ardı sömürü dolu!

Trendyol işçisi bir kadın: “Trendyol patronu kadın, ama çoğunluğu kadın olan çalışanlarının halini anlayan, savunan değil sömüren olarak başımızda.”

DİSK-AR: ‘Her dört kadından sadece biri çalışıyor’

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), “Covid-19 Döneminde Kadın İşgücünün Durumu Raporu” yayımlandı

Kadınların bitmeyen mesaisi…

Topraklarına sarılıp kendi hayatlarını dişleriyle-tırnaklarıyla kazıyarak yaratan kadınların, yıllardır sürdürdükleri yaşam mücadelesi… Ordu yaylalarındaki kadınların yaşamlarına kısaca bakalım…

‘Pandemide kadınlar’ anketi: Artan sorunlara karşı yan yana gelme ihtiyacı çoğaldı

Emek Partisi Ankara İl Örgütünün, karantina sürecinde Ankaralı kadınların yaşam koşullarının nasıl etkilendiğine dair yaptığı anket çalışmasından izlenimleri Buse Vurdu anlattı.

KEİG: Pandemi sürecinde kadınların iş yükü arttı, çalışma koşulları ağırlaştı

KEİG, ‘Korona Salgınının Yarattığı Kriz Kadın Emeği Açısından Ne İfade Ediyor?’ başlıklı açıklamasıyla kadınların artan krizle birlikte katlanan sorunlarına dikkat çekti.

DİSK, KESK, TTB, TMMOB: Çalışma hayatında kadına yönelik ayrımcılığı reddediyoruz

DİSK Kadın Komisyonu, KESK Kadın Meclisi, TMMOB Kadın Çalışma Grubu ve TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu, 1 Mayıs dolayısıyla ortak bir açıklama yaptı.

GÜNÜN DİKKATİ: Korona günlerinde Kadın Emeği

Pandemi sürecinden en çok etkilenen kesimlerden biri de sağlık emekçileri. Yoğun tempoyla ve stres altında çalışan sağlıkçı kadınların yaşadıklarını Psikolog Sevgi Türkmen değerlendirdi.

Korona günlerinde kadın emeği

Bugün canımızı kurtarmaya çalışırken bize yaşatılan bu ağır sömürü, korona günlerinin ardından neyle karşı karşıya kalınacağını gösteriyor.

Genel İş Şubeleri İzmir’de ‘kadın emeği’ni konuştu

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası İzmir Şubeleri ‘Kadın Emeği’ etkinliğinde buluştu.

Tekel’in görünmeyen kahramanları: Kadın işçiler

Büyük üretim üniteleri, işçiler için oluşturulan sosyal alanları, kreşi, spor salonu, yemekhanesi ile kocaman bir yaşam alanı olan Cevizli Tekel fabrikasında çalışmış kadınlar deneyimlerini anlatıyor.

Krizin kadınlara yansıması: ‘En temel ihtiyaçlarımızdan bile vazgeçmek zorunda kalıyoruz’

Kadın Emeği Çalıştayında bir araya gelen kadınlar kriz deneyimlerini paylaştı: Elimizden gelen yalnızca kısmak oluyor, onu da önce kendimizden yapıyoruz.

Krizin yükünü kim çekiyor?

KEİG’in 'Kriz, Kadınlar ve Kadın Emeği' forumunda bir araya gelen kadınlar, “Önceki krizlerden neler öğrendik? Bu krizde bizi neler bekliyor?” sorularının yanıtını aradı.

Kriz döneminde kadınlar: Sürekli hak kayıpları ve istihdamdan dışlanma

Doç. Dr. Emel Memiş kriz koşullarında kadınların yaşam koşullarının erkeklere göre daha da zorlaştığını ifade etti.

Kriz ve Emek Panelleri II: Kriz ve Kadın Emeği

Mülkiye Emek Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen ‘Emek ve Kriz Panelleri’nin ikincisini olan ‘Kriz ve Kadın Emeği’ konuşuluyor.

KESK Kadın Emeği Çalıştayının ardından

Kadın işçiler, ‘eşit ücret’ talebinin öncüleri olmuşlar, olmaya devam ediyorlar. Bu talep ırk, ulus, kast vb ayrımlarla ezilenleri, esnek, güvencesiz çalışanları da kapsayan kurtuluş yolunu sunuyor.