Tekel’in görünmeyen kahramanları: Kadın işçiler
Büyük üretim üniteleri, işçiler için oluşturulan sosyal alanları, kreşi, spor salonu, yemekhanesi ile kocaman bir yaşam alanı olan Cevizli Tekel fabrikasında çalışmış kadınlar deneyimlerini anlatıyor.

En yoğun üretim dönemlerinde 10.000 çalışanı bulunan, fabrika binaları, tütün depoları, lojmanları, kreşi, yaz kampı, lokali ve spor tesisleriyle üretim sürecinin yanı sıra gündelik hayatın da içerisinde kurulduğu toplumsal bir mekân olan “Cevizli Tekel Fabrikası”nın kadın işçi yoğunluğu, işçilerin deneyimleri ve emek tarihi açısndan önemli bir yere sahip.

Bu değeri açığa çıkarmak için çalışmalar yürüten Dr. Hatice Kurşuncu ve Dr. Suna Yılmaz ise “Tekel Cevizli Fabrikası’nda Kadın Emeği” başlığıyla bir dizi etkinlik gerçekleştiriyor. En son Sosyal Araştırmalar Vakfında düzenlenen etkinlikte konuşan Kurşuncu ve Yılmaz, fabrikanın tarihi yapısını, kadınların çalışma alanlarını, şartlarını ve örgütlenmesini kadınların deneyimleri üzerinden aktardı. Oturumda özellikle kadın işçilerin erkek işçilere oranla daha alt kademelerde çalışması, evdeki sorumlulukların, çocukları varsa çocukların sorumluluğunun da kadınların üzerine yüklenmesi, işçi sınıfı tarihinde az yer verilen kadın işçilerin sendikal faaliyetlerdeki kilit rolü üzerinde duruldu. Eski Tekel işçisi kadınlar da panele katılıp kişisel deneyimlerini anlattı.

Panel sonrası kadınlar Tekel fabrikalarının görünmeyen kahramanları, kadın işçileri Ekmek ve Gül’e anlattı.

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Cibali tütün fabrikası ve kadın işç...

Cibali Fabrikası kadınların tütün kokan elleri üzerinde yükselir. Ancak aynı şartlar ve zorluklarda...

‘Cibali dendi mi aklıma siz gelirsiniz, kadınlar’

Artık Cibali Sigara Fabrikası olmayan bu yabancı binadan kulaklarımda makinaların seslerine karışmış...

Sennur Sezer, Cibali’yi benden güzel anlatırdı

Tekel işçisi Hatice Görgü, şiirin ve umudun yorulmaz iğnesi Sennur Sezer'i yazdı.