İzmir

Uzaktan eğitim geriye kaygı ve mağduriyet bıraktı!

Yoksula da, şiddetten kaçıp yeni bir hayata başlayana da, sağlık emekçisine de dert oldu! Kadınların omzundaki yüklere ayrıca bir yük bindiren uzaktan eğitimde hem çocuklar mağdur oldu hem anneler…

N.Ç’yi taciz eden ve şiddet uygulayan sanık tacizden yargılanacak

Kendisini taciz eden erkeğe tepki gösterdiği için darp edilen N.Ç.’nin şikayetiyle açılan davanın ilk duruşmasında, sanıkla ilgili suçlama hakaret ve basit yaralamadan cinsel tacize dönüştürüldü.

Defne bazen güzel kokmaz

Naldöken Mahallesi sokakları mis gibi defne kokar. Ancak o yemeklerimize konan, evimizi ziyaret eden defnenin ardında karşılığı hakkıyla ödenmeyen kocaman bir kadın emeği var…

SF Trade işçilerine açılan tazminat davası yarın başlıyor!

SF Trade patronunun, sendikalaştıkları için işten attığı 4 kadın işçiye ayrı ayrı ‘haksız rekabete yol açmak, şirketin bilgilerini paylaşmak’ iddialarıyla açtığı 200 bin TL’lik dava yarın başlıyor.

Naldökenli kadınlar ve BORKAD üyeleri İstanbul Sözleşmesi gündemiyle toplandı

Naldöken Mahallesi’nde kadınlar, kadına yönelik şiddete karşı haklarını konuşmak için bir araya geldi. Bornova Kadın Dayanışma Derneği kadınlarla buluşma gerçekleştirdi.

Sağlık emekçisi kadınlar: Fatma Hemşire’nin acısını en iyi biz anlarız!

Nöbete giderken evde yalnız bırakmak zorunda kaldığı iki çocuğunu çıkan yangında kaybeden Fatma Hemşire’nin acı kaybı sağlıkçılarda derin üzüntü ve öfke yarattı.

İzmirli kadınlar kararlı: İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkacağız

İzmir Alsancak'ta düzenlenen forumda bir araya gelen kadınlar, AKP iktidarına ‘Kadınların şiddetsiz bir yaşam hakkı tartışmaya açık bir konu değildir. Buna izin vermeyeceğiz’ diye seslendi.

Pandemide ülkesine dönemeyen Türkmenistanlı öğrenci: Kendi başımızın çaresine bakmak zorunda kaldık

Tuana, Türkmenistan pandemi sürecinde sınırlarını kapatınca ülkesine dönemedi. Ailesi yoksul olduğu için korona sürecinde barınmak için çalışmak zorunda kalan Tuana yaşadıklarını anlattı.

Kırk yama hemşireler

Hastanelerin neredeyse tüm yükünü sırtlayan, omuzlayan hemşireleri ve sorunlarını ne zaman fark edeceksiniz. Daha ne kadar biz hemşireleri görmezden geleceksiniz?

Kadınlar tek ses: İstanbul Sözleşmesi uygulansın!

Kadınlar İstanbul Sözleşmesine dönük saldırılara ve Sözleşmenin iptal edilmek istenmesine karşı ‘İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz’ diyerek sokağa çıktı.

Dikili’de kadınlar: İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz!

İzmir'deki eylem öncesi Dikili'de bir araya gelerek açıklama yapan kadınlar; 'Bizler kazanılmış haklarımızdan ve şiddetsiz bir hayat mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz' dedi.

Kadınlardan alanlara çağrı: ‘Şiddet kadınların kaderi değil, ortak sözümüzü çoğaltalım’

İstanbul Sözleşmesinin iptal edilmek istenmesine karşı kadınlar bugün sokağa çıkıyor. İstanbul, İzmir ve Ankara’daki kampanya grupları kadınlara çağrı yapıyor: ‘Sen yoksan bir eksiğiz’.

İzmir'deki İstanbul Sözleşmesi eylemine Emniyet'ten engelleme girişimi

İzmir'de 5 Ağustos'taki buluşmanın emniyet güçleri tarafından engellenmek istenmesine karşı kadınlar #kadınyürüyüşüengellenemez diyerek açıklama yaptı.

Balçova’dan kadınlar: Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz!

İzmir’de ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, Vazgeçmiyoruz’ kampanyası içinde yer alan Balçova Kadın Dayanışması, tüm hafta boyunca İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin bir dizi etkinlik planladı.

Kadınlar yoksulluk denizinde boğuluyor: Temel ihtiyaçlar artık rüya oldu

İkitelli’de çocuklarıyla birlikte hayatta kalma savaşı veren Fatmagül ve Sibel’in yaşadıkları, İzmir’den Sevil’in işsizlikle savaşı rakamların gerçek hayattaki karşılığının ne olduğunu gösteriyor.

Kıdem tazminatı tek umudumuz, umudumuzu vermeyiz

Hükümet kıdem tazminatının fona devri planını sonbahara erteledi ancak gündeminden çıkarmış değil. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren bu gasp planına kadın işçilerin cevabı; “Asla kabul etmeyeceğiz!”

Ev işçisi bir kadın: Çok zor ekmek derdi, yoksul insanlar için çok zor...

İzmir’de ev işçisi bir kadın korona sürecinde yaşadığı zorlukları anlattı: “Pandemi başladığında hayatım birden değişti. Çocuk baktığım evde sürekli kalmak zorunda kaldım…”

Hemşireler eylemde: Haklarımızın peşindeyiz

Türkiye'nin pek çok ilinde hemşire ve ebeler eylem düzenledi: ‘Ebe ve hemşirelik mesleğindeki çalışan açığın güvenceli-kadrolu istihdam ile giderilmesini istiyoruz.’

GÜNÜN DAYANIŞMASI: İzmirli kadınlardan #4KadınİşçiİçinAdalet mesajları

Tekstil, eğitim, sağlık, büro, belediye emekçisi kadınlar, İzmir'de kurulu kadın derneklerinden kadınlar SF Trade Direnişçisi kadınların yanında!

Salgını fırsat bilen patron, Sf Trade direnişçisi 4 kadın işçiye tazminat davası açtı

SF Trade patronu, adli tatile rağmen direnişçi 4 kadın işçiye ayrı ayrı “haksız rekabete yol açmak, şirketin bilgilerini paylaşmak” iddialarıyla, 200 bin TL’lik dava açtı.