İzmir

Kıdem tazminatı tek umudumuz, umudumuzu vermeyiz

Hükümet kıdem tazminatının fona devri planını sonbahara erteledi ancak gündeminden çıkarmış değil. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren bu gasp planına kadın işçilerin cevabı; “Asla kabul etmeyeceğiz!”

Ev işçisi bir kadın: Çok zor ekmek derdi, yoksul insanlar için çok zor...

İzmir’de ev işçisi bir kadın korona sürecinde yaşadığı zorlukları anlattı: “Pandemi başladığında hayatım birden değişti. Çocuk baktığım evde sürekli kalmak zorunda kaldım…”

Hemşireler eylemde: Haklarımızın peşindeyiz

Türkiye'nin pek çok ilinde hemşire ve ebeler eylem düzenledi: ‘Ebe ve hemşirelik mesleğindeki çalışan açığın güvenceli-kadrolu istihdam ile giderilmesini istiyoruz.’

GÜNÜN DAYANIŞMASI: İzmirli kadınlardan #4KadınİşçiİçinAdalet mesajları

Tekstil, eğitim, sağlık, büro, belediye emekçisi kadınlar, İzmir'de kurulu kadın derneklerinden kadınlar SF Trade Direnişçisi kadınların yanında!

Salgını fırsat bilen patron, Sf Trade direnişçisi 4 kadın işçiye tazminat davası açtı

SF Trade patronu, adli tatile rağmen direnişçi 4 kadın işçiye ayrı ayrı “haksız rekabete yol açmak, şirketin bilgilerini paylaşmak” iddialarıyla, 200 bin TL’lik dava açtı.

Ücretsiz izne çıkarılan işçi: ‘Taleplerimizi haykırıp dayanışmayı büyütmeliyiz’

İzmir Bornova’dan ücretsiz izne çıkarılan Birgül:: “1 Mayıs yaklaşıyor, benim durumumda binlerce kadın var. Devlet asıl bizlere destek paketleri açıklamalı ama mücadele etmeden olmayacak görüyoruz.”

Belediye işçisi Fatma: ‘Kat görevlisi arkadaşım Covid-19 pozitif çıktı sıra bana da gelecek’

İzmir’de bir ilçe belediyesinde çalışan Fatma kat görevlisi olarak çalışan bir iş arkadaşının pozitif çıktığını anlatıyor ve ekliyor: ‘Sıra bana da gelecek.’

BİR MOTİFİN HİKAYESİ: Hanım Dilendi Bey Beğendi

Kadınların en büyük meşgalesi haline gelmiş örgü bir ifade şeklidir de çoğu zaman. Ev içi hayatın yansıması, umudu neşesi iplerle buluşur…

Yemekhanede çalışan kadın işçiler: Ücretli izin beklerken yıllık izinden olduk

Aliağa’da yemekhanelerde çalışan kadın işçiler, virüs nedeniyle çalışma koşullarının ağırlaştığını anlattı: ’Evdekilere virüs taşımaktan endişe ediyoruz, ücretli izin bekliyoruz.’

İZSU Balçova hizmet binasında çalışan kadınlar bir araya geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZSU Balçova Hizmet binasında çalışan kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla iş yerinde düzenledikleri kahvaltıda bir araya geldi.

İzmir’deki taciz davası ertelendi

Mimarlık ofisinde iç mimar olarak çalışan B.S.U’yu tacize maruz bırakan işverenin yargılandığı dava görüldü.

Bornovalı kadınlar 8 Mart’ta sokakta

Bornova Kadın Platformu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Cumhuriyet Meydanı’nda kadınlarla buluşacak.

Genel-İş 2 No’lu Şube, kadın komisyonu için ilk adımı attı

İzmir’de Genel-İş 2 No’lu Şube, kadın komisyonu için hazırlıklara başladı. Kadınlarla birlikte bir araya gelen Genel-İş 2 No’lu Şube, kadın komisyonu için ilk adımı attı.

Angaryaya hayır! Gerçek bir kadro istiyoruz…

Genel-İş üyesi işçi kadınların 8 Mart talepleri açık: KHK’nın sözde kadrosuna, mobbinge, ücret eşitsizliğine, angarya çalışmaya ve zorunlu emekliliğe karşı gerçek bir kadro, eşit ücret ve ek zam!

İzmir’de kadınların düzenlediği eylemde barış sloganına emniyet yasağı

İzmir Foça’da kadınların barış talebini dile getirmek için yaptığı eyleme polis slogan atılmasına izin vermedi. Kadınlar barış talebini dövizlerle dile getirdi.

İzmir’de çocuk istismarı davası 6 Nisan’a ertelendi

İzmir'de fırında çalışan bir kişinin 15 yaşındaki kız çocuğuna istismarda bulunduğu iddia edilerek açılan davanın ilk duruşması bugün İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Egekent2’li kadınlar 8 Mart’a giderken iş, eşitlik ve güvenli gelecek istiyor

Egekent2 mahallesinde oturan kadınlar krizin, işsizliğin ve geçim derdinin hayatlarında yarattığı etkiyi anlatarak 8 Mart'ta ortak taleplerinin ise güvenceli iş ve gelecek olduğunu söyledi.

İzmir Ekmek ve Gül buluşmasından notlar: Birleşeceğiz arkadaşlar

İzmir’de ‘Böyle gitmez’ diyen kadınlar Ekmek ve Gül’ün çağrısıyla bir araya geldi. Buluşmada emek sömürüsü, güvencesizlik, mobbing, taciz gibi sorunlara karşı ortak mücadele çağrısı yapıldı.

BORKAD’lı kadınlar: Sorunlara karşı çözüm birliğimiz

BORKAD’lı kadınlar 8 Mart öncesi bir araya geldiği kahvaltıda savaşa, krize, şiddete ve eşitsizliklere karşı örgütlü mücadele etmenin önemine vurgu yaptı.

Habibe Çevik ve Fatma Akta davası| Savcı sanık için iki kez müebbet istedi

İzmir Çiğli’de açık cezaevinden izinli çıkarak boşandığı eşi Habibe Çevik’i ve kardeşi Fatma Akta’yı öldüren Göksel Sağlam’ın yargılandığı davada savcı sanık için iki kez müebbet hapis cezası istedi.