İzmir

Kadınlar birleştikçe güzel: Çiğli Viyan Kadın Korosu

İzmir’de ‘Kendimize ayıracak bir zamanımız olmalı’ diyerek 5 yıl önce yola koyulan, bugün kendilerini ve çevrelerindeki kadınları değiştiren Viyan Kadın Korosu üyeleri yaşadıkları dönüşümü anlatıyor.

Habibe Çevik ve Fatma Akta davası || Sanıktan ‘indirim’ alma çabası

Cezaevinden izinli çıkarak eski eşi Habibe Çevik ve kardeşi Akta’yı öldüren Göksel Sağlam’ın ifadesinin her adımında ‘tahrik indirimi’ almayı planlaması dikkat çekti.

BEKEV’li kadınlar İstanbul Sözleşmesi'ni konuştu

BEKEV'li kadınlar İstanbul sözleşmesini konuşmak için söyleşide bir araya gelerek mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Sibel Çelik davasında yine tutuklama yok

İzmir Buca'da katledilen Sibel Çelik için açılan davada sanık Selman Yılmaz tutuksuz yargılanmaya devam ederken Almanya’da yakalanan firari sanık Halil Yılmaz'ın iadesi bekleniyor.

‘En asgari ihtiyaçları bile karşılayamıyoruz’

Bornovalı kadınlar asgari ücretle geçinemediklerini söylüyor: Ayda bir kere bile et alamıyorum. Sosyal hayatım yok, en asgari ihtiyaçların dışında hiçbir ihtiyacımızı karşılayamıyoruz.

Kadınlar İzmir ve İstanbul’da #SuçluSensin diye haykırdı

Dünyanın dört bir yanına yayılan #LasTesis gösterisine İzmir ve İstanbul’daki kadınlardan da ses geldi. Kadınlar, ‘Suçlu sensin’ diye haykırdı.

‘Belediye kadınların kreş talebine öncelik vermeli’

Kadınların ortak isteği çocukları kreşe gönderebilmek. Ama özel kreşler ateş pahası. Menemen’de kadınlar Belediye Başkanının sözünü tutmasını ve kreş vaadine öncelik vermesini istiyor.

‘Kadınlar kimseye muhtaç olmamalı’

Nursen Karaca ‘kadınlar yapamaz’ denilen döşemecilikte 25 yıldır çalışıyor. ‘Yemek-bulaşık için gelmedik dünyaya’ diyen Karaca, işte değil ama çocukların bakım sorunu nedeniyle epey zorluk yaşamış.

Sadece bir stand değil güçlenme mekânı

İzmir Bayraklı’da belediyenin, ilçenin çeşitli yerlerine kurduğu ve kadınların dönüşümlü olarak el emeği ürünlerini pazarladığı stantlar, kadınlar için evden çıkma, sosyalleşme işlevi görüyor.

Kadınlar Türk-İş’e ve hükümete seslendi: Buyurun bu parayla siz yaşayın!

Milyonlarca işçi ve emekçiyi ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri sürerken işçi kadınlar yaşamlarını anlattı: ‘İki kişi çalışıyoruz, fazla mesaiye kalıyoruz, ek iş yapıyoruz yine de geçinemiyoruz!’

Dokuz Eylül Hastanesi çalışanları 25 Kasım öncesi bir araya geldi

Sağlık emekçisi kadınlar her kesimden kadına yönelen şiddetin son zamanlarda daha da artmasında toplumsal baskı ve yoksulluğun etkisi olduğunu vurguladı.

Karşıyakalı kadınlar hakları için bir araya geldi

İzmir 25 Kasım öncesi bir araya gelen kadınlar haklarını konuştu.

İzmir Tüm Bel-Sen’den kadın hakları paneli

Tüm Bel-Sen 1 No’lu Şube üyesi kadın emekçiler 25 Kasım dolayısıyla bir araya gelerek İstanbul Sözleşmesi’ni tartıştı.

Egekent2’li kadınlardan 25 Kasım buluşması

İzmir Egekent2’te kadınlar 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü için bir araya geldi. Haklarını konuşan kadınlar krizin yaşamlarına etkilerini de tartıştı.

Kadınlar, istismar affına yönelik girişimlere tepkili

İzmir Bayraklı’nın Yamanlar mahallesinde yaşayan kadınlar, yargı paketine gireceği öne sürülen ‘çocuk istismarcılarına evlilikle af getiren yasa’ya tepki gösterdi.

Buca Kadın Platformu kuruldu

İzmir Buca’da kadınlar bir araya gelerek Buca Kadın Platformunu kurdu. Kadınlar adına basın metnini okuyan Hülya Gürgör, tüm kadın kuruluşlarına ve kadınlara mücadeleyi birlikte büyütme çağrısı yaptı.

Egekent2’li Kadınlardan ‘Haklarımız Var’ paneli

Egenkent2’li Kadınlar, 16 Kasım’da yapacakları panelde “İstanbul sözleşmesi nedir?”, “6284 Sayılı Yasa ve Nafaka hakkı neden önemlidir?” sorularını cevaplayacaklar.

İzmirli kadınlar 25 Kasım’da sokakta!

İzmir Kadın Platformunun çağrısıyla kadınlar 25 Kasım’da Alsancak ÖSYM önünde buluşacaklar

İzmir’de 25 Kasım paneli

İzmir’de kadınlar ‘Ölmek istemiyoruz, kadına şiddete hayır, gelin birlikte öğrenelim, şiddete karşı yalnız kalmayalım’ diyerek panel düzenliyor.

Keseci Seher...

Hamamda kese yapa yapa Kamu yönetimi ve Adalet okudu Seher. Okul bitti ama hala hamamda kese ve masaj yapıyor. Çünkü mezun olunca büyük gerçeğimiz olan işsizliğin ortasına düştü...