İzmir

Kadın set işçisi olmak: Kayıt dışılık, borçlara mahkûmiyet, cinsiyetçilik…

Çoğunluğu kayıt dışı çalışan set işçileri pandemi sürecinde ne KÇÖ’den ne nakdi ücret desteğinden yararlanabildi. Set işçisi bir kadın, set işçilerinin yaşadıklarını anlattı.

Çocuklarını evde yalnız bırakmak zorunda kalan sağlıkçılar kreş istiyor

SES İzmir Şubesi Eş Başkanı Nursel Yücesoy: Hastanelerin 24 saat ücretsiz hizmet veren kreşler açılmasını istiyoruz.

ŞÖNİM'e başvuran kadından kanıt istendi

İzmir’de maruz bırakıldığı psikolojik şiddet nedeniyle ŞÖNİM’i arayarak destek isteyen kadının sığınma evi talebi kabul edilmedi.

İstanbul Sözleşmesi için nöbette olan kadınlar: Haklarımızdan vazgeçmiyoruz

İzmir'de kadınlar İstanbul Sözleşmesi için başlattıkları nöbet eylemlerine 3’ncü haftasında Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde devam etti.

Karşıyaka Kent Konseyi: Karar yok hükmündedir, Sözleşme yürürlüktedir!

Karşıyaka Kent Konseyi İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını protesto ederek, ‘Cumhurbaşkanlığı kararı yok hükmündedir, Sözleşme yürürlüktedir’ dedi.

Aslı Özkısırlar’ın arkadaşı: Bu bir cinayet, sorumluları da belli

Hastanede yer bulamadığı için hayatını kaybeden Aslı’nın arkadaşı: ‘Tedavisi yapılmadığı için, hastaneye yatamadığı için kaybettik. Belki 10 gün önce yatsaydı daha farklı olabilirdi.’

Dikili’de 8 öğrenciyi taciz eden tutuklu öğretmene tahliye

Dikili’de Çandarlı Mehmet Dilsiz Ortaokulunda 8 kız öğrenciyi taciz eden öğretmen, davanın 4. duruşmasında denetimli serbestlik ile tahliye oldu.

İzmir’de trans kadın Miraş Güneş evinde öldürülmüş olarak bulundu

İzmir'de yakınlarının kayıp başvurusunda bulunduğu trans kadın Miraş Güreş, evinde öldürülmüş olarak bulundu.

Çiğli’de işçi kadınlardan 8 Mart öncesi ortak mücadele çağrısı

8 Mart öncesi EMEP Çiğli ilçe örgütü işçi kadınlarla söyleşide bir araya geldi. Kadınlar yaşadıkları sorunlara karşı tüm kadınlara mücadele çağrısında bulundu.

Okullarda hijyen ve önlemler yetersiz, kaygılıyız!

Eğitim emekçileri endişeli: ‘Okullar açılıyor ancak kaygılıyız. Devlet okullarında ve özel okullardaki uygulamalar farklı. Devlet okullarındaki personel sayısı ve hijyen önlemleri yeterli değil’

8 Mart’a doğru pandemide eğitim emekçisi kadınlar neler yaşadı?

Hazal Vayiç, İzmir’den bir eğitim emekçisi, 8 Mart’a doğru kadınların yaşadıklarını özetlerken bu 8 Mart’ta eğitimcilerin hangi taleplerle alanlarda olacağını sıraladı.

Biz eğitimciler eşitsizlik uçurumunun bire bir tanığı olduk

Eğitim emekçisi Duygu Erdoğan 1 yıl boyunca pandeminin öğretmen ve öğrencilere bilançosunu özetledi: ‘Uzaktan eğitimle uçurumun ne kadar derin olduğu gözler önüne serildi.’

Salgında kadın eğitim emekçisi olmak…

Eğitim emekçisi Dilek Mercan ‘26 yıllık meslek hayatımda hiç bu kadar sıkıntılı yorucu bir dönem yaşamadım’ diyerek anlatıyor bir yıllık pandemi sürecinde eğitimci olmanın halini...

Bornova’da kadınlardan dayanışma ve ortak mücadele çağrısı

BORKAD ile Ekmek ve Gül İzmir yaklaşan 8 Mart öncesi kadınlarla bir araya gelerek, taleplerini konuştu. Kadınların konuşmalarında dayanışma ve ortak mücadele ön plana çıktı.

Çiğli Belediyesi personellerine ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konusunda eğitim verdi

Çiğli Belediyesinde şantiye tesisleri personelleri ve idari bina personeller ile ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konulu eğitim çalışması düzenlendi.

5 gündür kayıp olan Ayşe Nazlı, öldürülmüş halde bulundu

İzmir’in Menderes ilçesinde 5 gündür kayıp olan Ayşe Nazlı Kınacı’nın, cansız bedeni ormanlık alanda bulundu. Kınacı’nın T.Ö.İ isimli erkek tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

İzmir Kadın Platformundan 8 Mart çağrısı

İzmir Kadın Platformu, 8 Mart'ta tüm kadınları güvenceli iş, şiddetsiz yaşam ve eşitlik için mücadeleye çağırdı.

Çıplak arama uygulandığını kabul etmeyen İzmir Valiliğine tepki

İzmir Barosu ve avukatlar, Boğaziçi öğrencilerine destek için yapılan eylemde gözaltına alınan 2 kadının çıplak aramaya maruz kaldığının gerçek olmadığını iddia eden İzmir Valiliğine yanıt verdi.

İzmir’de gözaltına alınan iki kadına çıplak arama

İzmir’de, Boğaziçi Üniversitesi’ne destek eylemi sırasında gözaltına alınanlardan iki kadın çıplak aramaya maruz kaldı. ÇHD, uygulamayla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını aktardı.

Lupus hastasıyım, kovid-19 nedeniyle ilacımı bulamıyorum!

Lupus hastası bir kadın anlatıyor: ‘Şu an kullandığım ilacı kovid-19 tedavisi olarak veriyorlar ve ben bu ilacı bulamıyorum; parayla dahi alamıyorum, hoş parayla alsam da fiyatını iki katı yaptılar.’