iş cinayetleri

11 ayda 94 kadın iş cinayetinde yaşamını yitirdi

İSİG Meclisi, Kasım ayı iş cinayetleri raporunda, son 11 ayda 94 kadının ve 61 çocuğun iş cinayetlerinde katledildiğini açıkladı.

SAKARYA’DA İŞ CİNAYETİ: Biri kadın 4 işçi hayatını kaybetti, 3 işçi enkaz altında!

Sakarya Hendek’teki havai fişek fabrikasında yaşanan patlamada ölen 4 işçiden ikisinin kimliği belirlendi. Çoğu kadın işçinin çalıştığı fabrikada 3 işçi ise enkazın altında aranıyor.

GÜNÜN RAKAMI: Mart ayında 11 kadın işçi hayatını kaybetti

İSİG’in açıkladığı Mart ayı raporuna göre 14’ü Covid-19 salgını nedeniyle 11’i kadın, 2’si çocuk 113 işçi iş cinayetinde yaşamını yitirdi.

Son yedi yılda en az 817 kadın işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi

Çalışırken, işe giderken, makinenin ezmesiyle ya da iş baskısının yarattığı stres sonucu 7 yılda en az 817 kadın emekçi hayatını kaybetti. İş cinayetinde can veren kadınların yüzde 98’i sendikasızdı.

Eylül ayında 11, 2019’un ilk 9 ayında 93 kadın iş cinayetlerinde can verdi!

İSİG’in her ay açıkladığı iş cinayetleri raporuna göre, Eylül ayında 145 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. İşçileri 11’i kadındı.

Dünyanın kanunu bu olamaz!

Bütün bunların işçilerin aleyhine, patronların lehine olduğunu çocuklar da biliyor. Peki, bu vahşi kemik, kan sömüren düzeni nasıl değiştireceğiz?

İş cinayetleri ve kazalarına karşı: Yolumuz engel dolu ama çıkmaz değil!

İş cinayetlerine ve iş kazalarına karşı kadınların yürüyeceği yol engellerle dolu. Ancak, kadın işçilerin birlikte durabilmesi ve örgütlenmesiyle ayağımıza takılan taşları ortadan kaldırabiliriz!

GÜNÜN RAKAMI: Nisan ayında 7 işçi kadın hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Cinayetleri (İSİG) Meclisi'nin aylık iş cinayetleri raporu yayımlandı. Nisan ayında çeşitli iş cinayetlerinde hayatını kaybeden en az 145 işçinin 7’si kadın.

İSİG: Kadın iş cinayetleri en fazla tarım ve sağlık iş kollarında yaşanıyor

İSİG’in iş cinayetleri raporuna göre kadın iş cinayetlerinin en fazla tarım ve sağlık iş kollarında yaşandığına dikkat çekildi.

2018 kadın emekçiler için nasıl bir yıldı?

2018 yılında kadınların iş cinayetleri, işsizlik, kriz, ayrımcılık, eşitsizlik, mobbing, güvencesiz ve geçici istihdamdan paylarına ne düştü? İSİG Meclisinden Pınar Abdal anlattı.

28 Nisan: Ölenleri an, kalanlar için mücadele et!

Adalet Arayan İşçi Aileleri change.org’da sürdürdükleri imza kampanyasında 28 Nisan’ın anma ve yas günü Günü’ ilan edilmesini istedi, 28 Nisan’daki etkinliklerine çağrı yaptı.

5 yılda 260 çocuk çalışırken öldü!

Çocuklar çalışırken ölüyor... İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun çıktığı 2013 yılından bu yana en az 260 çocuk, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

23 Nisan'a çocuklar yine acı bir tabloyla giriyor

Türkiye'de 2 milyon çocuk işçi var ve çocukların büyük bir kısmı kayıt dışı olarak çalışıyor. Çırak olarak çalışan çocuklarsa 'çocuk işçi' olarak görülmüyor ancak bir işçi kadar ağır işlere koşturuyor