Seçim 2023

futbol

‘Evde varız, işte varız, şimdi sahadayız’

‘Futbol erkek işidir’, ‘Kadınlar futbol oynamaz’ diyenlere karşı, ‘Evde varız, işte varız, şimdi sahadayız’ diyen kadınlar turnuva düzenledi. 4 takım, kıyasıya mücadele ediyor.

Düzce Kadın Futbol Kulübü oyuncuları: Desteklenirsek daha iyisini yaparız

Maddi tüm imkansızlıklara, her tür zorluğa karşı ısrarla futbol oynamaya sürdüren Düzce Kadın Futbol Kulübü oyuncuları, her anlamda destek bekliyor.

Cinsel taciz iddiaları sonrası ABD kadın futbol liginde maçlar durdu

ABD’li kadın futbol oyuncuları kulüplerdeki cinsel taciz olaylarına karşı maç durdurdu, yaşanan tacizleri sahada seyircilerle birlikte protesto etti.

Yeşil sahadaki kadınlardan yeşil cübbelilere cevap

Halı saha maçlarımızı ilk yapmaya başladığımızda sürekliliği sağlayamayacağımızı düşünenlere, yıllardır halı sahada yükselttiğimiz gücümüzle, saygı göstermeyi öğrettik.

GÜNÜN DİKKATİ: Brezilya’da kadın futbolcular erkeklerle aynı ücreti alacak

Kadınlar ve erkekler arasındaki ücret eşitsizliği tüm dünyada varlığını sürdürürken, Brezilya’da kadın futbolcuların erkeklerle aynı ücreti alacak.

GÜNÜN İLKİ: Kadın futbolcuların regl takvimine uygun antrenman

Chelsea Kadın Futbol Takımı, performansı artırmak ve yaralanma oranlarını azaltmak için antrenman programlarını oyuncuların adet döngülerine uyarlayan ilk futbol kulübü oldu.

KADIN FUTBOLCULAR İSYANDA: Bu, kadınların bedenleri üzerindeki tahakküme karşı da bir isyan!

ABD’den Suudi Arabistan’a, İspanya’dan İran’a, Latin Amerika’dan Türkiye’ye dünyanın dört bir yanında kadınlar, sporda ücret eşitsizliğine, tribünlerdeki cinsiyetçiliğe karşı isyanda!

İspanya’da kadın futbolcular greve çıkıyor

İspanya Kadınlar 1. Futbol Ligi’ndeki toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alındı. Anlaşma imzalanana kadar hiçbir maç oynanmayacak.

GÜNÜN BAŞARISI: 2019’un en iyi kadın futbolcusu Rapinoe

Cinsiyetçilik ve ırk ayrımcılığına karşı verdiği mücadeleyle sık sık ismini duyuran başarılı oyuncu Megan Rapinoe FIFA tarafından Yılın En İyi Kadın Futbolcusu Ödülü’ne layık görüldü.

Kadınlar Seher için sahaya çıktı

İran’da erkek kılığında maç izlediği için hapis cezası verilmesi üzerine bedenini ateşe veren Seher Hudayari için kadınlar Küçükçekmece’de futbol müsabakasında buluştu.

GÜNÜN DİKKATİ: Kadınlar Seher Hudayari için sahaya çıkıyor

Akdeniz Nurçelik Spor ile Ozanlar Gücü Spor kadın futbol takımları, İran'da stadyum yasağını deldiği gerekçesiyle hapse mahkum edilen ve bundan dolayı kendini yakan Seher Hudayari için sahaya çıkacak.

İran’da maça gittiği için hapis cezası alan Seher kendini yaktı

İran'da erkek kılığına girerek maça gittiği için hapis cezası alan kadın, cezasının kesinleştiğini öğrenince kendini yakarak hayatını kaybetti.

Banu Yelkovan: Kız çocukları kendilerine ‘yakıştırılan’ sporlara yönlendiriliyor

Spor Yorumcusu Banu Yelkovan, Türkiye’de kız çocuklarının kendilerine ‘yakıştırılan’ sporlara yönlendirildiğini söylüyor.

Türkiye’nin ilk kadın hakemi: Federasyon kadınlara ‘kenarda köşede oynayın’ der gibi

Türkiye’nin ilk kadın kaleciliğinden, antrenörlüğe; ilk kadın futbol spikerliğinden, hakemliğe giden ilklerle dolu bir başarı hikayesine sahip olan Lale Orta, kadın futbolunu anlatıyor.

Batmanlı kadın futbolculara ırkçı saldırı

Batman Belediyespor Kadın Futbol Takımı Kayseri’de oynanan maçta ırkçı saldırıya maruz kaldıklarını iddia etti.

Karşı Lig’in kadın oyuncuları: Daha önce sokaklarda ip atlıyorduk

Skorun umurlarında olmadığı kadın oyuncular Karşı Lig’i anlatıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Gracie

Gracie’nin mücadele edeceği tek alan futbol sahaları olmayacaktı. Zorlu baba figüründen erkek egemen futbol arenasında her şey genç ve güzel bir futbolcu kız için zorlu rakipler haline gelmiştir.

GÜNÜN GÖRÜNMEYENİ: Yeşil sahaların ardındaki kadınlar

Yeşil sahalarda onları görmek ne yazık ki hiç de kolay değil ama o yeşil sahaları var edenler onlar; kadınlar...

Her gol barış için, her şut kadın dayanışması için

Kadınlar 103 korkmaz insan futbol turnuvasında... Barış ve eşitlik için sahaya çıktılar

Futbol, Camus ve Anneannem...

Kadınlar, sokakta futbol oynamak, evde maç izlemek, tribünde coşkulu bir taraftar olmak için mücadele verdiler. Maçı henüz kazanamadılar belki ama mücadeleden vazgeçmediler...