İran’da maça gittiği için hapis cezası alan Seher kendini yaktı
İran'da erkek kılığına girerek maça gittiği için hapis cezası alan kadın, cezasının kesinleştiğini öğrenince kendini yakarak hayatını kaybetti.

Seher Hüdayeri 29 yaşında bir futbol taraftarıydı. İnsan Hakları İzleme Komitesi’ne göre ‘yasada yazılı olmasa da’ kadınların maça gitmesinin yasak olduğu İran’da taraftarı olduğu İstiklal Tahran’ın maçına erkek kılığında gitti. Yargılandı ve hapis cezası alacağından emin olduğu için geçen hafta kendini ateşe verdi. Dün, yaşam mücadelesini kaybetti.

Mart ayında başkent Tahran’daki Azadi Stadyumu’nda, İstiklal Tahran’ın El Ayn takımıyla oynadığı maça gittiği için tutuklanan Hüdayeri, üç gün sonra kefaletle, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. İddianamede altı ay ila iki yıl hapis cezası istendi.

İranlıların tuttuğu takımın renklerinden dolayı ‘Mavi Kız’ diye de adından bahsettiği genç kadın, geçen haftaki karar duruşmasına gidince hakimin ailevi mazereti nedeniyle ertelendiğini öğrendi. Ancak, mahkeme salonundan ayrılırken kulak misafiri olduğu konuşmalardan hapis cezasına çarptırılmasının kesin olduğunu anladı.

Bunu duyan Hüdayeri, adliyenin önünde kendini ateşe verdi ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Dün, bir haftadır sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybetti.

Kaynak: diken.com.tr

İlgili haberler
Yasakların ‘Ofsayt’a düşürdüğü kadınlar

İran'daki kadın temsilliğini perdeye aktaran 'yasaklı' yönetmen Panahi'nin filmlerinin her sahnesind...

İran’dan Türkiye’ye, ofsayttan kırmızı karta

Kartal’da bir araya gelen Ekmek ve Gül okurları; İran’da kadınların tribünde futbol izlemesinin yasa...

İranlı kadınlar bir adım bile geri atmıyor

Temeli 2017 yılındaki ekonomik boyutlu ayaklanmalara dayanan, bugün ülkenin dört bir yanında örgütlü...