GÜNÜN DİKKATİ: Brezilya’da kadın futbolcular erkeklerle aynı ücreti alacak
Kadınlar ve erkekler arasındaki ücret eşitsizliği tüm dünyada varlığını sürdürürken, Brezilya’da kadın futbolcuların erkeklerle aynı ücreti alacak.

Spor alanındaki ücret eşitsizlikleri tüm dünyada varlığını sürdüren problemlerden biri. Futbolcu kadınlar, uzun yıllardır erkek oyuncularla eşit ücret almak için mücadele veriyor. 

 Kazanımla sonuçlanan ücret eşitliği mücadelesine bir yenisi daha eklendi. Brezilya Futbol Federasyonu, kadın ve erkek milli takımları oyuncularına eşit ücret ödeneceğini duyurdu.

Federasyon Başkanı Rogerio Caboclo, bundan sonra kadın oyuncuların erkek oyuncularla aynı ücreti alacaklarını söyledi.

Federasyon tarafından alınan karar önümüzdeki yıl Olimpiyatlara katılacak takımlara ve bir sonraki Dünya Kupası turnuvalarında uygulanacak.

Günlük ödenen ücret eşitlenirken, Olimpiyatlara katılan oyunculara verilecek para ödüllerinin de kadın ve erkek oyuncular arasında eşit seviyeye getirileceği belirtildi.

NE OLMUŞTU?
ABD Kadın Futbol Takımı’nın, geçtiğimiz yıl erkek milli takım ile eşit ücret alma isteğiyle ABD Futbol Federasyonu’na (USSF) açtığı dava sonuçsuz kalmıştı. 28 kadın futbolcu, Eşit Ücret Yasası uyarınca 66 milyon dolar (52.8 milyon sterlin) tazminat istiyordu. Ancak mahkeme bu talebi, “Kadın takımına, erkek takımından daha fazla hem kümülatif hem de ortalama maç başına ödeme yapıldı” diyerek reddetmişti.
Eşit ücret talebi reddedildikten sonra, geçen yıl Dünya Kupası’nda Altın Top kazanan forvet Megan Rapinoe de sosyal medya hesabından, “Eşitlik için savaşmayı asla bırakmayacağız” paylaşımını yapmıştı.

Kaynak: Yeni Yaşam


İlgili haberler
KADIN FUTBOLCULAR İSYANDA: Bu, kadınların bedenler...

ABD’den Suudi Arabistan’a, İspanya’dan İran’a, Latin Amerika’dan Türkiye’ye dünyanın dört bir yanınd...

GÜNÜN TEPKİSİ: Kadın futbolculardan ‘eşit ücret’ d...

ABD Milli Kadın Futbol takımı erkeklerden daha az ücret kazandıkları sebebiyle ABD Futbol Federasyon...

GÜNÜN İLKİ: Kadın futbolcuların regl takvimine uyg...

Chelsea Kadın Futbol Takımı, performansı artırmak ve yaralanma oranlarını azaltmak için antrenman pr...