GÜNÜN OYUNU: Rotterdam-İstanbul Hattı
Rotterdam-İstanbul Hattı, izolasyondayken şiddet yaşayan iki kadının hikayesini ve dayanışmalarını ele alıyor.

Hollanda’da yaşam biçimi nedeniyle Rotterdam’daki Türkiyeli cemaatin baskısına maruz kalan Bayan Rotterdam ve karantina koşularında kocasının şiddetinden kurtulmanın yollarını arayan Bayan İstanbul, internetten gördükleri “yaşadığınız şiddeti bizimle paylaşın” çağrısına kulak vererek kendi hikayelerini anlatır. Yaşanılan şiddeti paylaşmak güç gerektirir ama aynı zamanda güçlendirir de…

Pandemi, kadınların yaşadıkları sorunları daha da derinleştirdi ve bir yandan da görünür kıldı. Her ülkenin kendine özgü koşulları olsa da, tüm dünyada kadınlar pandeminin derinleştirdiği sorunlarıyla baş etmek durumunda kaldılar. “Indoors Out: Rotterdam-İstanbul Hattı” farklı ülkelerden iki kadının evlerinin içinde yaşadıkları sorunların dünyanın birçok yerinde benzer olduğuna dikkat çekiyor. Özelde yaşananları kamusal alana taşıyor.

Sevilay Saral tarafından yazılan kadın monologlarını Amsterdamlı oyuncu Meral Polat ve İstanbullu oyuncu Aysel Yıldırım oynuyor. Oyunun kurgusu İlker Yasin Keskin’e ait.

ROTTERDAM-İSTANBUL HATTI

Bayan Rotterdam: Muhasebeci, Covid-19 Negatif ama ailesinin oyununa gelerek getirildiği İstanbul’da dayısının evinde zorunlu izolasyonda.

Bayan Cuma; 40 yaşında ev hanımı, Covid-19 Pozitif ama aslında Negatif, evinde kocasından gördüğü şiddetten kaçmak için kapandığı bir odada izole.

INDOORS OUT-İzolasyon monologları.

Yazar: Sevilay Saral

Oyuncular: Aysel Yıldırım, Meral Polat

Müzik: Beril Sarıaltun

Kurgu: İlker Yasin Keskin

Fotoğraf: Edgar Hernandez

Oyunu izlemek için TIKLAYIN

İlgili haberler
GÜNÜN OYUNU: Kadife Çiçekleri

Şebnem Sönmez'in yönetmenliğini yaptığı Kadife Çiçekleri oyunu, sadece kadınların sahnesiyle Antalya...

GÜNÜN OYUNU: Kadınlar, Aşklar, Şarkılar

2013 ile 2016 yılları arasında üç sezon yüz elli temsil oynanan “Kadınlar Aşklar Şarkılar”, Trans ka...

GÜNÜN OYUNU: Kadın

Ülkemizin ve dünyanın yıllar boyu savaştığı kadın cinayetleri ne şimdi Kocaeli’den ses yükseliyor. K...