GÜNÜN OYUNU: Kadın
Ülkemizin ve dünyanın yıllar boyu savaştığı kadın cinayetleri ne şimdi Kocaeli’den ses yükseliyor. Kadın cinayetlerine karşı direnen yürekler bu sefer tiyatro sahnesinde birleşiyor.

Geçtiğimiz yıl ANKA Tiyatro’nun gösterimlerine başladığı ‘KADIN’ oyunu bu yılın ilk gösterimini de 6 Şubat 2020 Perşembe günü İzmit Yahya Kaptan Mahallesindeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde 20.30’da gerçekleştirecek.

Ekibin sahneye koyduğu ‘Kadın’ oyununda yıllardır tüm kadınların, daha doğrusu tüm ‘insanların’ yakındığı konular yer alıyor. Kadına karşı gerçekleştirilen sözlü, sözsüz tacizler… Ve en çok da sessiz kalışlar…

Oyun, bu şiddetin sadece erkekler tarafından uygulandığı fikrinden ziyade olaya daha geniş bir çerçeveden bakıyor. Sadece erkeklerin uyguladığı şiddetin ötesine geçerek suç aslında hepimize yükleniyor. Kadınların da hemcinsini lekeler olduğu, ‘öyle yapmasaydı böyle olur muydu’ların yükselmeye başladığı, ‘kadına şiddete karşıyız’ diye ortalıkta slogan atan ya da açılan her sohbette bu durumun vahametinden bahsedenler böyle bir olayla karşılaştığında sus pus oluverdikleri için bu oyuna gittiğinizde suçlanacağınızı bilin.

Dilan Ayata’nın yazdığı ‘kadın’ın yönetmenliğini Zafer Mandıra üstleniyor. 8 kişilik oyuncu kadrosunda ise A. Memduh Yiğit, Deniz Özdemir, Kadir Türk, Volkan Demircioğlu, Buse Mandıralı, Seza Tufan, Sinem Yıldız Mandıra ve Zafer Mandıra yer alıyor. Sahne arkasındaki ekipte ise oyun müziklerinde Burak Öztürk, Dekorda Hakan Öztürk, Seste Özkan Öztürk ve ışıkta Mert Ali Özer ve Evren Sevik yer alıyor.


İlgili haberler
GÜNÜN OYUNU: Iphigenia

Effie bu dünyada yalnız ve işsiz bir kadın. Iphigenia adlı oyun, seyirciyi Effie’nin hikayesiyle bul...

Kime göre şişman kime göre güzel!

Kadınların 90-60-90 vücut ölçüleri için harcadıkları çabalara, estetik ve güzellik kaygılarına, zayı...

GÜNÜN OYUNU: Sıfır Noktasındaki Kadın

Firdevs, gökyüzünden ansızın düştüğü ya da yerin yedi kat altından çıktığı bir çölde yolunu arıyor....