kadına yönelik şiddet

‘Fail ceza alıncaya dek davanın takipçisi olacağız’

İstanbul Gülsuyu’nda bir kadına cinsel saldırıda bulunan fail ilk kez hakim karşısına çıktı. Kadınlar ise adliye önünde yelme yaparak ‘Bu saldırı münferit değil hükümetin yaklaşımlarının devamı’ dedi.

Şiddet davasında sanık ve avukatı şiddete devam ediyor

Y.O.’yu sistematik şiddete maruz bırakan Ömer Faruk A.’nın yargılandığı dava Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Sanık ve sanık avukatının savunmaları tepki çekti. Dava 12 Şubat’a ertelendi.

‘Y.O.’yu yalnız bırakmayalım’

ÖHD, ÇHD ve İHD Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Komisyonları, Y.O.’yu sistematik şiddete maruz bırakan failin yargılandığı davanın yarın görülecek duruşması için Y.O. ile dayanışma çağrısında bulundu.

‘Direnmekten vazgeçmeyin’

Ceren Özdemir’in ölümünün ardından bir şarkı yazan 16 yaşındaki Arjinnes her sokağa çıktığında ölüm korkusu yaşadığını söylüyor ve kadınlara sesleniyor: Direnmekten vazgeçmeyin.

Şiddete karşı merhamet değil, eşitlik lazım

Aile ve evlilikte ısrar sürdükçe, kadınlara boşanmayacaksınız dendikçe, kadınlar insan değil; eş, anne, bacı olarak görüldükçe, mahkemelere kanunu bırak dedikçe nasıl engelleyecek bu iktidar şiddeti?

Berfin Özek: Karar, suçu işleyenlere ‘yapın, az ceza alırsınız’ demek

Kendisine asitli saldırıda bulunan Ozan Çeltik’in aldığı 12 yıl cezayı yeterli bulmayan Berfin Özek, kararı ‘Bu suçu işleyecek olan kişilere ‘Yapın. Az ceza alacaksınız’ teşvikidir’ diye değerlendirdi

Hukukçulardan Erdoğan’a yanıt: Kanunu hedef gösterip sorumluluğunu gizliyor

Erdoğan'ın hakimlere 'kanuna değil, vicdanınıza göre karar verin' açıklamalarına hukukçulardan cevap geldi: Sorun kanunda değil, kadına şiddetin vicdana bırakılmasında!

Erdoğan: ‘Benim yolum kanun yolu değil’

Cumhurbaşkanı Erdoğan kadına şiddet konusunda yaptığı konuşmada, yıllardır süren AKP iktidarının sorumluluklarını görmezden gelerek hakimlere ‘kanuna değil, vicdanınıza göre karar verin’ çağrısı yaptı

Berfin Özek davası|Sanık kısa sürede çıkarsa biz nasıl sokağa çıkacağız?

Berfin Özek’i asitli saldırıyla ağır yaralayan Casim Ozan Çeltik’in yargılandığı davada karar verildi. Sanık ‘kasten yaralamadan’ ceza aldı. Berfin Özek ve Kadınlar karara tepki gösterdi.

‘Namus’ ve ‘bekaret’ yeni dizide: Sefirin Kızı

Ülkede kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin arttığı şu günlerde, yine kadın üzerinden bekaret, gerdek ve tecavüz konularının işlenmesi izleyicinin tepkisine yol açtı.

Hükümetin şiddeti önleme planında eşitlik yok, merhamet var

2019 bitmeden Adalet Bakanlığı, 2020’nin ilk günü İçişleri Bakanlığı şiddetle mücadele genelgesi yayımladı. Genelgelere dayanak olan plan ise şiddet sorununu ‘merhamet ve şefkate’ bağlamış durumda!

İçişleri Bakanlığından ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi’

Kadına yönelik şiddete karşı koruyucu ve önleyici tedbirler içeren 6824 sayılı yasanın uygulanması konusunda tartışmalar yeni yılın ilk gününde İçişleri Bakanlığının genelgesine yansıdı.

Bingöl’de şüpheli ölüm: Helin Yüce’nin yaşamına son verdiği iddia edildi

Bingöl’de Helin Yüce isimli genç bir kadının yaşamına son verdiği iddia edildi.

Didim Kadın Platformu: Kadınlar öldürülürken neredeydiniz?

Didim Kadın Platfomu yaptığı açıklamayla kadın cinayetlerine dikkat çekerken, devlet yetkililerine sordu: ‘Kadınlar öldürülürken neredeydiniz?’

GÜNÜN DİKKATİ: Son 5 yılda 94 kadın ‘devlet koruması’ altındayken öldürüldü

İçişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre, son 5 yılda devlet koruması altında olan 94 kadın hayatını kaybetti, 1 milyon 15 bin 337 kadına yönelik şiddet olayında toplam 1890 kadın öldürüldü.

Edremitli kadınlar: Ölmek istemiyoruz

Geçtiğimiz günlerde Edremit’te öldürülen Nazan Can için Edremit Kent Konseyi Kadın Meclisi Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Çalışma Grubu Edremit Meydan’da açıklama yaptı.

7 yıldır uygulanmayan karar Emniyet’in aklına yeni geldi!

Kadına şiddetteki artış ve uygulanmayan yasalara gelen tepkiler üzerine bir açıklama da Emniyet’ten geldi. EGM, 7 yıldır uygulanmayan şiddet faillerinin silahına el konulması kararını yeni hatırladı.

Eski eşini bıçaklayan Soner Göztepe tutuklu yargılanmaya devam edecek

Sultangazi, Gazi Mahallesi’nde Merzuka (Sibel) Altunsöğüt’ü bıçakla yaralayan Soner Göztepe’nin yargılaması, İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma 10 Mart 2020 tarihine ertelendi.

Antalya’da 16 yaşındaki kız çocuğunu vuran şahıs tutuklandı

Antalya’da Çocuk Esirgeme Kurumunda kalan 16 yaşındaki kız çocuğunu ateşli silahla yaralayan şahıs tutuklandı. Antalya Kadın Platformu, olayı yarın protesto edecek.

2019 Almanya’da kadınlar için nasıl geçti?

2019 yılı Almanya’da kadınlar açısından sokağa çıkma eğiliminin arttığı bir yıl oldu. Kadınlar kürtajdan, kadın cinayetlerine, eşit ücretten, işyerinde şiddete kadar pek çok soruna karşı eylem yaptı.