kadına yönelik şiddet

Evli olduğu erkeğin kendisini öldüreceğini ihbar eden kadın 1 haftadır kayıp

112'yi arayarak evli olduğu erkeğin kendisine şiddet uyguladığını ve kendisini öldüreceğini ihbar eden Leyla Demir, 1 haftadır kayıp. Şüpheli S.D. ise sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.

Kendisini öldürmeye çalışan erkeği öldüren Esra Abid'e hapis cezası verildi

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde kendisine şiddet uygulayan ve katletmeye çalışan erkeği öldüren ve tutuklanan Esra Abid’e 11 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Meşru müdafaadan beraat alan kadına istinaftan 10 yıl 10 ay hapis

Kendisine şiddet uygulayıp, öldürmekle tehdit eden eşini öldüren kadının meşru müdafaadan beraatına itiraz edildi. Kadına 10 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Açık cezaevinden izne çıkan erkek bir kadını bıçakladı

Fail Tayfun K, mahkemede "Hatırlamıyorum" dedi; saldırıya uğrayan Özdem Ş. "Beni evime kadar takip etmiş. Kesinlikle kasten ve keyfi yapılmış bir saldırı" diye konuştu.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği: 'Adalet Bakanı istifa etsin'

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Kurulu Toplantısındaki ifadelerine dair Bodrum Kadın Dayanışma Derneği bir açıklama yayınladı.

Ozan Güven'in dizide rol almasına kadınlardan tepki

Deniz Bulutsuz'u darbettiği gerekçesiyle hakkında devam eden bir dava olan Ozan Güven'in Kanal D'de yayınlanacak bir dizide rol alması kadınlardan tepki topladı.

ODTÜ'de kadına yönelik şiddetle mücadele çalıştayı: Kadınlar desteğe ulaşamıyor

ODTÜ'de sunumu yapılan araştırmaya göre kadınlar şiddetin önlenmesi ve şiddete karşı korunmayı sağlayacak hizmetlere ve destek mekanizmalarına ulaşamıyor.

‘Daha önce başarmıştım, tekrar başarırım’

‘Yıllardır verdiğim yaşam mücadelesinin küçük bir kısmını Ekmek ve Gül dergisinde paylaşmak istiyorum. Belki de birçok kadına umut olur hikayem.’

2023 yılında en az 350 kadın öldürüldü

JINNEWS tarafından derlenen 2023 kadına yönelik şiddet çetelesine göre bu yıl en az 320 kadın katledildi, 189 kadın ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

DEM Parti Milletvekili Özgül Saki: 'Şiddeti ifşa eden değil icra edenler yargılanmalıdır'

DEM Parti Milletvekili Özgül Saki, kadın ve LGBTİ eylemlerine yönelik saldırı ve tacizleriyle gündeme gelen Başakşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü Hanifi Zengin'i İçişleri Bakanına sordu.

Aile Bakanlığı bütçesinde kadının adı yok

AKP, kadınların aileden bağımsız varlığını, eşit ve sömürüsüz bir dünya talebini kabul etmiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2024 bütçe görüşmeleri, bu yaklaşımı net bir şekilde kanıtlıyor.

Aile Bakanının 'reklamını yaptığı' tedbirler şiddeti önlemiyor

HEDEP Diyarbakır Milletvekili Sevilay Çelenk Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanının yanıtlaması için kadına yönelik şiddete ve önleme çalışmalarına dair soru önergesi verdi.

Orhan Çiftçi'ye beraat: Şiddetin kanıtları yeterli bulunmadı

M.Ö.'yü kaçırarak ormanlık bir alanda darp eden eski Mudanya Valisi Orhan Çiftçi, bilirkişi raporuna rağmen 'delil yetersizliğinden' beraat etti.

2 kadın daha katledildi: Kadınlar kendilerine emanet

Kadın cinayetlerine bugün Balıkesir’den Ayşe, Diyarbakır’dan Hasret eklendi. EMEP Milletvekili Sevda Karaca ‘25 Kasım’a giderken sokaklarda şiddete ve AKP’nin kadın düşmanı politikalarına ‘hayır’ deme

Sağlık emekçileri şiddeti protesto etti: Evde, iş yerinde, sokakta şiddette uğramak istemiyoruz

MEÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde ortak basın açıklaması düzenleyen sağlık meslek örgütleri kadına yönelik şiddete tepki gösterdi.

Her 2 dakikada 1 kadın yaşadığı şiddeti KADES üzerinden bildiriyor

İktidarın politikaları nedeniyle kadın cinayetlerinin korkunç derecede arttığını belirten İlgezdi, 2023 yılında KADES uygulamasını indirenlerin yüzde 1185 artarak 5 milyon 368 bine ulaştığını söyledi.

‘Kadına yönelik şiddetin failleri cezasız kaldıkça hiçbir kadın güvende değil’

Ankara Kadın Platformu, kadına yönelik suçlarda cezasızlığa karşı buluştu: 'Türkiye’de ve tüm dünya genelinde geleceğimiz için birlikte mücadeleye devam edeceğiz.'

İlk eşini katletti, afla serbest kaldı, iki kadını daha katletti

Kadına karşı suçlara dolaylı af sağlayan infaz düzenlemesine tepkiler sürerken 2 kadın daha katledildi. Katilin 15 yıl önce de eski eşini öldürdüğü ortaya çıktı.

Tülay Hatimoğulları: Ç.C. koruma kararına rağmen neden korunmuyor?

Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, boşanmak istediği erkek tarafından ölümle tehdit edilen, koruma kararına rağmen korunmayan Ç.C.’yi Aile Bakanı’na sordu.

Kadına yönelik şiddet çığ gibi büyüyor

Dün bir kadın cinayeti ve iki ayrı kadına şiddet olayı yaşandı. Uluslararası Af Örgütü ise siyasi parti genel başkanlarına İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülmesi çağrısını içeren bir mektup gönderdi.