tiyatro

Ben Rosa Luxemburg

Tiyatro sanatçısı Jülide Kural’ın yazıp, yönettiği ve tek başına oynadığı Ben Rosa Luxemburg oyununu, oyuna dair merak edilenleri konuştuk.

BEKEV kadınları sahnede: Kendimizi yeniden yaratma yolunda omuz omuza

Nuriye Erdoğan Buca Evka 1 Kadın Kültür ve Dayanışma Evi Derneği üyesi kadınların Narlıdere’de sahnelediği ‘Gazoz Kapağı’ oyununa dair duygularını yazdı.

En yakınınıza ne kadar yakınsınız?

Bu oyun otobiyografik bir hikayeden çıkıyor olsa da evrensel nitelikler taşıdığına inanıyorum. Çünkü aslında ezildikten sonra aynı şarabız.

İzmir Narlıdere’de 22 kadın sahnede: Tiyatro ekibiyle tanışmam özgüvenimi artırdı

Narlıdere Kent Konseyi Kadın Meclisi, 22 amatör oyuncu kadın ile 'Corona da Öldürmedi' oyununu seyirciyle buluşturdu.

Kraliçe Shakespeare: Zulme kalkan mı, zalim mi?

Tiyatro Nükte’nin oyuncu ve yönetmeni Özlem Özkoşar, Shakespeare’in 11 oyununu ve sonelerini süzerek ‘Kraliçe Shakespeare’i, Yaşar Can Bağatırlar’la yönetmenliği paylaşarak sahneye taşıdı.

İlk kez sahneye çıkan kadın işçiler: Hayatımızdaki dayanışmayı sahneye taşıdık

Doğaçlama oyun ile 25 Kasım’da sahneye çıkan Genel-İş İzmir 2 No’lu Kadın Komisyonu, ‘Kadınların emek vereceği alanlara ihtiyaç var’ diyerek, şimdiden 8 Mart’ı örgütlemeye başladıklarını söyledi.

Celile, Nazım Hikmet’in annesi...

Nazım Hikmet’in annesi Celile Hanım’ın hayatını konu edinen, yaşamından kesitler sunan Celile oyununu Kadıköy Halk Tiyatrosu oyuncusu Ayşegül Yalçıner'le konuştuk.

Kafamızda gürleyen bir fırtına: Suzy Storck

Bugün binlerce kadının içinde gürleyen bu fırtınaya tanığız, evlerde tek başınayız belki ancak bunu yaşayanın sadece Suzy olmadığını da biliyoruz.

İBB Şehir Tiyatrosu oyuncusu Uğur Arda Aydın’a taciz suçuyla hapis cezası

İBB Şehir Tiyatroları’nda görev yapan Uğur Arda Aydın’ın, oyuncular Nazife Aksoy ve Mana Alkoy’u taciz ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada karar çıktı. Aydın, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Çok canım sıkılıyor... Sanatçı vuralım istersen!*

İzmir’den tiyatro oyuncusu Beldem Şengül yazdı…

GÜNÜN OYUNU: Rotterdam-İstanbul Hattı

Rotterdam-İstanbul Hattı, izolasyondayken şiddet yaşayan iki kadının hikayesini ve dayanışmalarını ele alıyor.

GÜNÜN OYUNU: Kadife Çiçekleri

Şebnem Sönmez'in yönetmenliğini yaptığı Kadife Çiçekleri oyunu, sadece kadınların sahnesiyle Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Şehir Tiyatroları'nda yeni sezonda tiyatro severler ile buluşacak.

Danimarkalı tiyatro oyuncusu, işçi tiyatrosunun kurucusu, namı diğer Kızıl Ruth

Berlin’de Bertolt-Brecht-Archiv’i kuran Ruth Berlau, işçi tiyatrosunun kurucularından biridir. Yönetmenlik kariyeriyle de tanınır.

GÜNÜN KADINI: Aphra Behn

Hayatını yazarlıkla kazanan ilk kadın Aphra Behn, roman, tiyatro oyunu ve şiirler yazdı. Kadın haklarını savundu, toplumsal çifte ahlak standartlarını eleştirdi, köleliğe karşı tavır aldı.

GÜNÜN OYUNU: Kadınlar, Aşklar, Şarkılar

2013 ile 2016 yılları arasında üç sezon yüz elli temsil oynanan “Kadınlar Aşklar Şarkılar”, Trans kadınların çocukluklarına, aşklarına ve ölümlerine adanmış tek kişilik fakat çok sesli bir oyundur.

Biz birlikte değiştik, birlikte değiştireceğiz

Aralarında daha önce hiç tiyatroya gitmemiş kadınlar var. İki günde rollerini ezberlediler, olanaksızlıklar içinde sahne kurdular, şimdi hedef büyüttüler. İşte Ekmek ve Gül kadınlarının hikayesi…

GÜNÜN ETKİNLİĞİ: Bir Kadın Uyanıyor

Bir Kadın Uyanıyor, eşinden boşanan, çocuklarıyla yeni bir hayat kurmaya çalışan 45 yaşındaki Alev’in hikayesini anlatıyor. Alev’in hikayesini izlemek isteyenler için 9 Şubat gösterimi ücretsiz.

Ekmek ve Gül & Tiyatro Hemhâl Dirmit oyunuyla kadınları buluşturuyor

Latife Tekin’in romanından uyarlanan, Nezaket Erden’in oynadığı Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit oyunu Ekmek ve Gül ile Tiyatro Hemhâl’in işbirliği, Avcılar Belediyesinin katkılarıyla kadınlarla buluşuyor.

Kime göre şişman kime göre güzel!

Kadınların 90-60-90 vücut ölçüleri için harcadıkları çabalara, estetik ve güzellik kaygılarına, zayıf olanın toplumsal hayatta daha kolay yer almasına karşı bir sistem eleştirisi Şişman Güzeldir.

Dayanışmayla yeni bir umudu kuşanma hali: Çın Sabahta

20 yıl önce oyundaki genç kadın karakter Güneş’i oynayan, şimdi ise orta yaşlarındaki Feriha’ya can veren Hülya Karakaş, yönetmeni olduğu Çın Sabahta oyununu Ekmek ve Gül’e anlattı.