tiyatro

Televizyon bozuksa tiyatro izleyin

‘Kadın Sığınağı sizi bolca güldürüp oyun bittiğinde gözyaşlarınızı tutmanıza engel olan bir oyun. Evet, oyun biterken ağladım çünkü duygusallıktan ziyade kalbime dokunan acıyı hissettim.’

GÜNÜN ETKİNLİĞİ: Beyaz tiyatro oyunu

Derya Alabora ve Deniz Çakır’ı aynı sahnede bir araya getiren Beyaz, 23 Ekim Salı ve 24 Ekim Çarşamba saat 20.00’de Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda.

GÜNÜN BELLEĞİ: Lysistratalar Spartalıları durdurabilir mi?

Spartalı erkekler pes eder ve ‘Halimiz berbat. Barış istiyoruz. Bütün şartlar kabul’ diyerek sulh ister. Kocalar karılarına, karılar kocalarına sokulur. Barış dediğin de başka nedir ki!

GÜNÜN KADINI: Namıdiğer Afife Jale

‘Bir inat hikayesidir Afife Jale her şeyden önce. İstemekten vazgeçmeyen, isyan eden ve ikiyüzlülüğü ifşa eden bir asi ya da tarihe bir türlü sığdırılamayan, hep bir köşesinden taşandır.’

Bu sahne kadınların

Senaryodan, kostüme, dekora her şeyi kadınlar, kendi bütçeleriyle yapıyor. Kendi yazdıklarını oynuyor, kadınların gündelik yaşamlarını sorguluyorlar: İşte Öteyüz’ün kadınları!

GÜNÜN OYUNU: Panopticon - Gerçek hayatın kendisi

Mirza Metin’in tasarlayıp yönettiği, 5 kadın oyuncunun sahnelediği Panopticon’u oyuncuları anlatıyor: Toplumsal cinsiyet rollerinin bedenimizde oluşturduğu kontrol mekanizmalarını kırmaya çalıştık.

Fanni’den Afife’ye: Kadınların Sahnesi

Elif Çongur, TBMM’de kadın tiyatrocuların sahneye çıkarılmamasını yazdı: Rahat uyusunlar. İnmeyeceğiz aşkla çıktıları o sahneden.

'Kul' tiyatro sahnesinde!

Seray Şahiner Antabus'tan sonra Kul kitabını da tiyatroya uyarladı. Gösterimler 11 Nisan'da başlıyor.

Kuşadalı Kadınlar kadın hikayelerini tiyatro ile anlatıyorlar

‘Dar Alanda Uzun Hikayeler’ adlı kadın oyununu sahneleyen, yazan, yöneten kadınlar: Aslında kendi hikayemizi anlatıyoruz...

GÜNÜN OYUNU: Psikoz 4.48

Psikoz, yalnızca bir bireyin kendisiyle hesaplaşmasını değil, aynı zamanda kapitalizmin insanı kendi benliğinden soğutan, yabancılaştıran yönlerinin insan üzerindeki etkisini de anlatan bir oyun.

Eskişehirli kadınlar: Her yerde var olacağız

Meclis Başkanı’nın Çanakkale Anması ile ilgili sahnelenen tiyatro gösterisinde kadın oyuncuların sahneye çıkmasına izin vermemesine Eskişehirli kadınlar tepki gösterdi.

Bucalı kadınlar Meclisteki kadın sanatçı yasağına tepki gösterdi

Buca’da da kadınlar, kadın tiyatrocuların sahneye çıkarılmamasına tepki göstererek açıklama yaptı.

Yasaklara, şiddete, baskıya karşı: Sarmaşık Gülleri sahnede

Mecliste kadın tiyatrocuların sahneye çıkmasının engellenmesine Sarmaşık Gülleri Kadın Tiyatro Grubu da tepkili. Neden sahneye çıktıklarını anlatan kadınlar ‘Sahne de hayat da kadınındır’ diyor.

100 kadın 100 replikle sahneye çıktı

Kadın tiyatrocuların Meclis sahnesinden indirilmesi skandalına karşı 100 kadın Kenter Tiyatrosunda sahneye çıkıp 100 replik okudu. Kadınlar ‘tabii ki sahnede olacağız’ mesajı verdi.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Kadınlar ‘Yüz kadın ve Yüz replik’le sahnede

Bugün saat 11.30’da Kenter Tiyatrosunda bir araya gelecek kadınlar “Yüz kadın ve yüz replikle sahnede olacağız” diyerek kadınlara sahnelerin yasaklanmasına tepki gösteriyor.

Kadın sanatçılara yönelik yasağa 45 kadın örgütünden ortak açıklama

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın kadınlara sahne yasağına karşı 45 kadın örgütü ortak açıklama yayımlayarak, ‘99 yıl sonra kadın sanatçılara sahneyı̇ yasaklayanlar ı̇stı̇fa etmelı̇dı̇r’ dedi.

Kadınlar ve çocuklar için bir ‘Sessiz Çığlık’

Ayşe Tosunoğlu’nun yazıp oynadığı Sessiz Çığlık (Kimliksiz) oyunu, güncelliğini yitirmeyen ‘kadın’ ve ‘çocuk’ sorununu tek kişilik performansıyla izleyenlerin beğenisine sunuyor.

GÜNÜN İSYANI: Sahneden inmiyoruz!

Mecliste kadın tiyatrocuların sahneye çıkarılmamasına kadın oyuncular başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinden tepkiler sürüyor. İmza kampanyası da başlatıldı.

Durdurun bu düzeni, çünkü başka çare yok!

Yaşadıkları düzene sırtını dönerek başka bir memlekete yelken açan ancak orada da “Durdurun bu düzeni, durdurun” diyerek isyanlarını devam ettiren 50 kadının yakarışlarını duydunuz mu?

Kadınlar Can Yücel okur mu?

Evet kadınlar Can Yücel okur. Hem de gayet güzel olurmuş okuduklarında. Cumartesi günü Adana Umut Sahnesi’nden bir tiyatro izledik: “Kadınlar Can Yücel Okuyor.”