İptal edilen ilk tiyatro festivali Kadın Oyunları Festivali oldu
Türkiye'nin ve Avrupa'nın kadın temalı tek tiyatro festivali olan Kadın Oyunları Festivali, gerekçe gösterilmeden iptal edilen ilk tiyatro festivali oldu.

Türkiye'nin ve Avrupa'nın kadın temalı tek tiyatro festivali olan Kadın Oyunları Festivali, gerekçe gösterilmeden iptal edilen ilk tiyatro festivali oldu. Kadın Oyunları Festivali'nin Bandırma ayağının, tekrar aday gösterilmeyen Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeyerek festivale 15 gün kala iptal edildiği belirtildi.

Festival yönetimi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, kültür müdürünün iptal tebliğine cevaben; sadece festivalin iptal edilmediği, bu kararla tiyatro kurumlarının, oyuncuların, teknik personellerin ve hatta onların ulaşımlarını sağlayan şoförlere kadar büyük bir yapının mağdur edildiği vurgulandı.

BU KARARLA BANDIRMA HALKI CEZALANDIRILIYOR

Kararın tekrar gözden geçirilmesini ve tiyatro emekçilerinin ekmek paraları ile oynanmasının kabul edilebilir bir şey olmadığını yetkililere ısrarla bildirmelerine rağmen tüm çabalarının sonuçsuz kaldığını aktaran festival yönetimi; üç yıldır Bandırma'da bu festivali gerçekleştirdiklerini ve dördüncüsü için kasım ayından bu yana Bandırma Belediyesi yetkilileri ile görüşmelerin ve festivalin rutin sürecinin başlatıldığını, gerekli tüm ön hazırlıkların bitirildiğini, hatta Belediye Kültür Müdürlüğü tarafından festival görsellerinin acilen hazırlanmasının istendiğini, tiyatro ekiplerinden istenen gerekli yasal evrakların bile belediyeye ulaştırıldığını, ancak tüm bu süreçlerin göz ardı edildiğini belirtti.

Festivalin rutin olarak yapıldığı iki farklı kentte daha mevcut başkanların aday gösterilmediğini ancak bu başkanların böyle bir yaklaşımda hiçbir zaman bulunmadıklarını söyleyen festival yönetimi, alınan bu kararla sadece festival ve tiyatro ekiplerinin değil aynı zamanda Bandırma halkının da cezalandırılmış olduğunu dile getirdi.

Kadın Oyunları Festivali yönetimi, ilerleyen zamanlarda saygıdeğer Bandırma halkı ile elbette yeniden buluşacaklarını ve bugüne kadar festivale samimi olarak katkı sunan Bandırma Belediyesi emekçilerine de sonsuz teşekkürler ettiklerini bildirerek açıklamasını tamamladı. 

Fotoğraf: Festival afişi

İlgili haberler
Kadın Oyunları Festivali başlıyor

Kadın Oyunları Festivali’nin ilki Ankara’da mart ayında tiyatroseverlerle buluşacak.

Sansüre karşı mücadele edeceğiz!

'Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü olarak bu homofobik sansürün karşısındayız ve sonuna kadar müca...

Küçükçekmece Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği...

Küçükçekmece Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği 'Halk İçin Tiyatro' başlıklı bir etkinlik düzenled...