Faşizm

Bir kitap: İnsanları Seveceksin

'Yazar akıcı bir dil, sürükleyici olay örgüsüyle savaş karşıtlığına ve mülteciliğe, sığınmacılığa dikkat çeker...burjuvazinin zalimliğini olanca yalınlığıyla anlatır.'

Dünyada faşist partiler kadın düşmanlığında birleşiyor

Dünyanın pek çok ülkesinde de siyasi partiler, ‘Aileyi korumalıyız’ söylemi altında doğrudan kadınların yaşamlarını etkileyecek kararlar alıyor, politikalar uyguluyor.

Yeniden seçtirme kanunları ve demokrasiye erişim sorunu

Kendisini yeniden seçtiren kanunlar donanmış bir cumhurbaşkanı kişisi ve onun Şahsım'da yeni biçimlere doğru hızla ilerleyen, zulüm ve sömürüde şiddeti artan koskoca bir düzen...

Kaethe Kollwitz yolumuza ışık tutmaya devam ediyor

Kaethe Kollwitz tarafsız bir ressam değil daima kadınların, ezilenlerin ve işçi sınıfının yanında yer alan bir sanatçıdır. Eserleri savaşa, yoksulluğa karşı bir başkaldırıdır.

Partizan yazar Contessa: Renata Viganò

İtalya'da faşizme karşı direnişte mücadeleye katılan yazar Renata Viganò'nun doğum gününde yaşamına ve eserlerine kısa bir bakış...

Faşizmin inşasında ve iktidarında kadınlar

8 Mayıs Faşizme Karşı Zafer Günü’nde Ekmek ve Gül yazarı Fulya Alikoç faşizmde kadınları anlatıyor.

29 Nisan 1911| Erika von Brockdorff doğdu

Nazi faşizmine karşı mücadele eden Erika von Brockdorff ‘Hayatımı hep severek yaptığım gibi bir kahkaha ile bitirmek istiyorum’ dedi ve gülerek çıktığı idam sehpasında ölüme gönderildi.

10 Mart 1904: Ressam Helen Ernst doğdu

Alman sanatçı ressam, Helen Ernst 10 Mart 1904’te Atina’da doğdu, 26 Mart 1948’de öldü. Bir komünist olarak Nasyonal Sosyalizme karşı direnişte yer aldı.

13 Ocak 1943| Yazar Else Ury toplama kampında öldürüldü

Yazar Else Ury 1 Kasım 1877'de Berlin'de doğdu,13 Ocak 1943'te Auschwitz'de öldürüldü

10 Ocak 1910| Antifaşist hokeyci Käthe Tucholla doğdu

Alman faşizmine karşı mücadele eden ve direnişte yer alan, Gestapo tarafından yakalanarak katledilen hokey oyuncusu Käthe Tucholla doğdu.

29 Kasım 1888 | Faşizme ve savaşa karşı mücadele eden Tony Sender doğdu

Savaşa ve faşizme karşı mücadele eden gazeteci, politikacı Tony Sender 29 Kasım 1888'de doğdu, 26 Haziran 1964'te öldü.

Gertrud Müller: Yaşamı boyunca faşizme karşı direndi ve direnişini anlattı

Hitler faşizminin mağdurlarından Gertrud Müller, ırkçılığa, faşizme ve savaşa karşı düzenlenen eylemlerde toplama kampı dönemi elbiselerini giyerek ön saflarda yer aldı.

6 Kasım 1881 | Faşizme karşı direniş üyesi Marie Louise Dissard doğdu

1940'da Fransa'nın Almanya ile anlaşması sonrası 60 yaşında faşizme karşı direnişe katılan Resistance/Direniş üyesi Marie Louise Dissard 6 Kasım 1881'de Cahors'ta doğdu; Temmuz 1957'de öldü.

4 Kasım 1954| Faşizme karşı direnişin aktif üyesi Johanna Solf yaşamını yitirdi

Almanya’da nazilere karşı mücadele veren, toplama kampına gönderilip işkencelere maruz kalsa da faşizme karşı mücadeleden asla geri durmayan Johanna Solf 66 yıl önce bugün hayatını kaybetti.

GÜNÜN KADINI: Eva Dawes

Kanadalı Eva Dawes yalnızca bir sporcu değil, aynı zamanda faşizme karşı mücadele eden bir sosyalisti de…

Beyaz Gül Hamburg üyelerinden bir direnişçi, Hannelore Willbrandt

Almanya’da antifaşist mücadele veren kadınlardan kitapçı Hannelore Willbrandt ile tanışın...

Lisa Fittko: Faşizme karşı direnişin kadınlarından

2. Dünya Savaşı’nda Nazi işgali altındaki Fransa’dan birçok kişinin kaçmasına yardım eden Lisa Fittko, Alman filozofu Walter Benjamin’in 1940’ta Nazilerden kaçmasına yardım etmesi ile de tanındı.

Siemens’in köle kampından Dardanel’in ‘kapalı çalışma sistemi’ne

Bugün alanında tekel olan Dardanel’in abileri Siemens, Bayer, Nestlé, Opel, Coca-Cola, Krupp gibi kapitalist tekeller, Nazileri yaratan ve faşizmin ekmeğini çokça yiyenlerden.

GÜNÜN KADINI: Margarethe Rothe

Beyaz Gül direniş örgütü Hamburg teşkilatının merkezi isimlerinden Margarethe Rothe 13 Haziran 1919'da Hamburg'da doğdu,

Sosyalist bir tekstil işçisi: Helene Fleischer

Sosyalist bir tekstil işçisi olan Helene Fleischer faşizme karşı mücadele ederken Nazi Almanyası’nın şiddetli işkencelerine dayanamayarak intihar etti.