29 Nisan 1911| Erika von Brockdorff doğdu
Nazi faşizmine karşı mücadele eden Erika von Brockdorff ‘Hayatımı hep severek yaptığım gibi bir kahkaha ile bitirmek istiyorum’ dedi ve gülerek çıktığı idam sehpasında ölüme gönderildi.

Alman direniş savaşçısı Erika von Brockdorff 29 Nisan 1911’de doğdu, 13 Mayıs 1943’te idam edildi.
Erika Brockdorff, 13 Mayıs 1943’te yazdığı veda mektubunda, “Hayatımı hep severek yaptığım gibi bir kahkaha ile bitirmek istiyorum” diyordu. Berlin-Plötzensee’de Rote Kapelle/Kızıl Şapel direniş örgütüne mensup oldukları için 36 dakika içinde idam edilen 13 kişinin sonuncusuydu. Yargılanması sırasında da kahkahalarıyla yargıçları öfkelendirdi. Yaşadığı gibi ölecekti, yaptığı iş doğruydu, faşizme karşı direnmek gerekliydi.
Bir postane memurunun en büyük kızı olarak Pomeranya Baltık Denizi kıyısındaki Kolberg’de doğup büyüdü, ortaokuldan sonra Magdeburg’da bir ev okuluna gitti. 1929’dan itibaren, önce ev işçisi, daha sonra rehber ve stenograf olarak çalıştı. 1937’de, heykeltıraş Cay von Brockdorff ile evlendikten kısa bir süre sonra kızı Saskia doğdu. Nasyonal Sosyalizmi eleştiren çift, Wilhelm Schürmann-Horster ve daha sonra Hans Coppi dahil olmak üzere benzer düşünen arkadaşlarla tanıştı. Rote Kapelle/Kızıl Şapel’in çalışmalarına katıldı.1941’in sonundan itibaren Moskova radyosuyla yakın ilişki içindeydi. Tutuklandı, doğu cephesinde zorunlu askerlik yapan eşiyle vedalaşabildi ve gülerek çıktığı idam sehpasında ölüme gönderildi.

 
Fotoğraf: Wikipedia


İlgili haberler
16 Şubat 1943 | Nazilere karşı direnen tek ABD’li...

Almanya'da Nazilere karşı direndiği için idam edilen tek ABD vatandaşı olan Mildred Harnack-Fish 16...

17 Ocak 1978 | Nazi Almanyası tarafından sürgün ed...

Döneminin en önemli evlilik ve aile hukuku uzmanlarından biri, ilk atanan kadın hakimlerden Marie Mu...

Nazi’lere direnen bir illüstratör, Aat Breur

Krijn Breur ile Nazi işgali sırasında direniş grubuna katılan, toplama kamplarına sürülen Hollandalı...