Nazi’lere direnen bir illüstratör, Aat Breur
Krijn Breur ile Nazi işgali sırasında direniş grubuna katılan, toplama kamplarına sürülen Hollandalı illüstratör Aat Breur, 31 Aralık 2002’de yaşamını yitirdi.

Aat Breur ya da Aat Breur-Hibma 28 Aralık 1913’te Lahey’de doğdu, 31 Aralık 2002, Amsterdam’da öldü. Ravensbrück toplama kampında hapsedilen Hollandalı bir illüstratör ve Nazilere karşı direniş savaşçısıydı.

Aat Breuer, çizmeyi aile içinde babasından öğrendi. 1934’ten 1939’a kadar Lahey’deki Güzel Sanatlar Akademisinde sanat eğitimi aldı ve ardından resim öğretmeni olarak çalıştı. 1940’ta Krijn Breur ile evlendi ve iki çocukları oldu. Eşiyle birlikte bir direniş grubuna katıldı ve diğer şeylerin yanı sıra sahte belge sağlanması ve sabotaj eylemlerine katıldı. 19 Kasım 1942’de o ve eşi Gestapo tarafından tutuklandı. Krijn Breur, ölüm cezasına çarptırıldı ve şubat 1943’te idam edildi.

Aat Breur önce çocuğuyla birlikte Utrecht’e taşındı, ardından kızı olmadan Ravensbrück’e sürüldü. Orada başlangıçta, kölece çalıştırmanın en zor biçimlerinden biri olan yol yapımı için görevlendirildi. Daha sonra ressamlık becerisi nedeniyle kamptaki kitap ciltleme atölyesine atandı. Orada diğer mahkumlara kıyasla özgürlüğü vardı ve kendi amaçları için de resim yapabiliyordu. Bu şekilde oluşturulan diğer mahkumların portreleri ve diğer çizimler, toplama kampının kurtarılmasından sonra korunabildi ve daha sonra “Sen Hatırladığın İçin Yaşıyorum” adlı kitapta toplanarak yayımlandı. Aat Breur kampta zatürreye yakalandı, kurtarıldığında ciddi bir şekilde tüberküloz hastasıydı. 1945’ten sonra sekiz yılını çoğunlukla hastanelerde ve sanatoryumlarda geçirdi. 1998’de, Loretta Walz’ın bir belgesel filminde Ravensbrück’te geçirdiği günler hakkında ilk kez kamuoyuna açıklama yaptı. 31 Aralık 2002’de öldü.


İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Nazi İşgalinde Sovyet Kadınları

Nazi işgaline karşı direnişte yer alan Sovyet kadınlarının gözüyle savaşı anlatan bu kitap dünün old...

24 Aralık 1908 | Nazi rejimine karşı direniş savaş...

Avusturyalı öğretmen ve Nazi rejimine karşı direniş savaşçısı Stefanie Kunke tutuklandı, sürüldü ve...

Doğumunun 100. yılında Nazi rejimine karşı bir sav...

Bremenli Cato Bontjes van Beek 18 yaşındayken Nazi karşıtı ağ ‘Rote Kapelle/Kızıl Şapel’e katıldı. 1...