Doğumunun 100. yılında Nazi rejimine karşı bir savaşçı: Cato Bontjes van Beek
Bremenli Cato Bontjes van Beek 18 yaşındayken Nazi karşıtı ağ ‘Rote Kapelle/Kızıl Şapel’e katıldı. 1942’de tutuklandı ve bir yıl sonra, 22 yaşında, giyotinle öldürüldü.

Cato Bontjes van Beek, 14 Kasım 1920’de Bremen’de doğdu, annesi dansçı ve ressam, babası seramikçiydi. Cato, sanatçı köyü Fischerhude’de büyüdü. Ebeveynleri boşandıktan sonra 17 yaşında İngiltere’ye gitti, dönünce ticari alanda eğitim aldı, 1939 sonbaharında Berlin’e taşındı ve babasının atölyesinde seramikçi olarak çalıştı.

Berlin’de, Gestapo’nun komünist bir örgüt olarak nitelediği, çeşitli Hitler muhaliflerinden oluşan siyasi bağımsız “Rote Kapelle”in üyesi olan Elisabeth Schumacher ile tanıştı. Berlin’de, özellikle Libertas Schulze-Boysen aracılığıyla, ardından da ‘Rote Kapelle/Kızıl Şapel’ direniş grubunun önde gelen isimlerinden biri olan Harro Schulze-Boysen ile bağlantıları vardı.

Cato, siyasi değişiklikleri kaydediyor, Nazilere sempati duyan gençlerle şiddetle tartışıyordu. Savaşın başlamasından kısa bir süre sonra, 18 yaşındayken bir teyzesine şunları yazdı: “Büyük medeniyet ve beyaz ırkın yüksek kültürü hakkında hâlâ çok fazla konuşma var. Bir avuç sefil insan, insanları savaşmak için kışkırtıyor.

AJİTASYON BROŞÜRÜ 1941: HİTLER ÇÖKÜYOR!

Cato ve kız kardeşi, savaş esirlerini ve zulüm gören Yahudileri destekledi ve “Kızıl Şapel” üyeleriyle faşizm ve savaş karşıtı materyal dağıttı: Daha sonra bir ajitasyon bröşürünün dağıtımında ve teknik hazırlığında Harro Schulze-Boysen’e yardım etti. Bu, Harro Schulze-Boysen’in 1941/42 kışında tasarladığı ve çok net bir ana mesajı olan bir broşürdü. “Durumumuzun aydan aya kötüye gittiğini kimse inkar edemez. Nasyonal Sosyalist Almanya için nihai bir zafer artık mümkün değil. Napolyon nasıl battıysa Hitler de batıyor. Halkın geleceğini Hitler’in kaderi ile özdeşleştirmeye devam eden herkes suç işlemektedir.”

Cato Bontjes van Beek, politik eğitim çalışmalarını yoğunlaştırdı. “Hepiniz konuşuyorsunuz, ama kimse bir şey yapmıyor,” diye şikayet etti. Zarflara broşürleri koyarak, onları önde gelen Nazilerin adreslerine göze batmadan postalamak için çeşitli postaneleri dolaştı.

Ancak 1942 yazında Harro Schulze-Boysen ve “Kızıl Şapel” in diğer üyeleri Gestapo tarafından hedef alındı ve tutuklandı. 20 Eylül 1942’de Cato tutuklandı ve -“Kızıl Şapel”in 100’den fazla üyesi gibi- vatana ihanetle suçlandı. Sanıkların çoğu sivil olmasına rağmen, duruşmalar İmparatorluk Askeri Mahkemesinde yapıldı. Yargıçlar Cato Bontjes van Beek de dahil olmak üzere yaklaşık 50 ölüm cezası verdiler. Ölümünden kısa bir süre önce annesine şunları yazdı: “Annem, zaman geldi ve sadece birkaç saat daha yaşayanlar arasında olacağım. Hep istediğim huzura kavuşmama çok az saat kaldı. Barış şimdi gerçekten benimle ve bu bana çok güç veriyor.” 5 Ağustos 1943’te Berlin-Plötzensee’de giyotinle öldürüldüğünde henüz 22 yaşındaydı.


İlgili haberler
Nakış ustası Antje Kind-Hasenclever, Nazi faşizmin...

Havemanln’lar başlangıçta komünistleri Antje’nin dikiş makinesinin bulunduğu küçük odaya sakladılar....

Tarihte bugün: Nazilere karşı mücadele eden Annie...

Nazi rejimine karşı yönelen ve Rusya’daki komünist sisteme yakın olan yeraltı direniş grubu Kızıl Şa...

Nazi Almanyası’nın kurbanı dokumacı bir kadın: Ott...

Tekstil tasarımlarına yeni bir bakış getiren Otti Berger'in ilham verici ama trajik hikayesi…