17 Ocak 1978 | Nazi Almanyası tarafından sürgün edilen hakim Marie Munk öldü
Döneminin en önemli evlilik ve aile hukuku uzmanlarından biri, ilk atanan kadın hakimlerden Marie Munk Nazi Almanyası’nda Yahudi olduğu için görevden alındı ve sürgün edildi.

Almanya'nın en önemli aile hukuku avukatlarından ve ilk atanan kadın hakimlerinden olan Marie Munk 4 Temmuz 1885'te Berlin'de doğdu. Yahudi kökeninden dolayı Nazi rejiminin kurbanı oldu. ABD'ye sürgüne gitti ve yerleşti, orada 17 Ocak 1978'de öldü. 

Marie Munk hukukçu bir aileden geldi. Kızlar için bir ortaokula gittikten sonra Alice Salomon'un Berlin'deki sosyal hizmet için kız ve kadın gruplarında ilk çalışması olan Pestalozzi-Fröbel-Haus'ta anaokulu öğretmeni olarak eğitim izledi. Liseyi bitirerek dışarıdan öğrenci olarak üniversite giriş sınavını geçti. 1907'den itibaren Berlin, Freiburg im Breisgau, Bonn ve Heidelberg'de hukuk, felsefe, psikoloji ve mantık okudu. 1911'de Heidelberg'de Alman Medeni Kanunu'nun 123. maddesine ilişkin teziyle hukuk doktorası yaptı.

Alman İmparatorluğu'nda kadınların adalet sistemine (hakimler, avukatlar, savcılar, idare avukatları olarak) erişimleri engellendiğinden, bir hukuk firmasında asistan oldu ve kadınlar için bir hukuk danışma merkezi için çalışmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman Kızılhaçı, Berlin Sosyal Yardım Dairesi ve Ulusal Kadın Hizmeti için çalıştı.

Kadınlar Weimar Cumhuriyeti'nde yasal devlet sınavlarına da kabul edildikten sonra, sınavları başardı ve 1924'te Prusya Adalet Bakanlığı için danışman oldu. Ancak bütçe darlığı nedeniyle birkaç ay sonra görevden alındı. Almanya'da 1924'te baroya kabul edilen ilk kadınlardan biriydi ve 1930'da Berlin'de yargıç olarak ataması yapıldı.

1914'te 1919'dan 1933'e kadar 2. başkanı olduğu Alman Kadın Avukatlar Derneği'nin kurucularından biriydi. Aynı zamanda 1931'den 1933'e kadar Almanya'da bulunan Alman Çalışan Kadınlar Derneği'nin kurucusu ve başkanıydı. Uluslararası örgütlenmede de aktifti.

Marie Munk Weimar döneminin en önemli evlilik ve aile hukuku uzmanlarından biri olarak kabul edilir. Nikahsız ilişki, boşanma ve evlilik hukuku konusundaki önerilerine ek olarak, Margarete Berent ile birlikte evlilik mülkiyeti hukuku reformu önerileri üzerinde çalıştı.

1933'te Yahudi olduğu için yargıdaki görevinden alındı. ABD'yi ziyaret etti ve orada “eğitilmesi zor kızlar” yurtlarında çalıştı. 1936'da ABD'ye yerleşti.

1936'dan Amerikan vatandaşlığını kazanana ve Massachusetts'teki baroya kabul edilene kadar (1943), çeşitli Amerikan kolejlerinde misafir doçent ve profesördü. 1944'te Toledo, Ohio'da evlilik danışmanı olarak çalıştı.1945'ten itibaren çalışmalarını Nasyonal Sosyalist dönemin adaletsizliğine karşı tazminat hukukuna ve Amerikan aile ve mülkiyet hukukuna adadı. 1953'ten itibaren Harvard Üniversitesi'nde profesör oldu.

Daha 1945 gibi erken bir tarihte, Almanya'nın Hitler Öncesi Döneminde Bir Öncü Kadın Yargıcın Otobiyografisi adıyla anılarını yazmaya başladı, ancak bitmemiş anılarını yayınladı.

Fotoğraf: Public Domain 

Tasarım: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Nazi’lere direnen bir illüstratör, Aat Breur

Krijn Breur ile Nazi işgali sırasında direniş grubuna katılan, toplama kamplarına sürülen Hollandalı...

Nazi Almanyası’nda kadın işçiler: ÇALIŞ, İTAAT ET,...

9 Mayıs 1945’te Nazi Almanyası’nın teslim oluşuna kadar 55-60 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasın...

13 Ocak 1943| Yazar Else Ury toplama kampında öldü...

Yazar Else Ury 1 Kasım 1877'de Berlin'de doğdu,13 Ocak 1943'te Auschwitz'de öldürüldü