16 Şubat 1943 | Nazilere karşı direnen tek ABD’li Mildred Harnack-Fish öldü
Almanya'da Nazilere karşı direndiği için idam edilen tek ABD vatandaşı olan Mildred Harnack-Fish 16 Şubat 1943'te katledildi.

16 Eylül 1902'de Milwaukee, Wisconsin'de Mildred Elizabeth Fish adıyla doğdu,16 Şubat 1943'de, Berlin-Plötzensee'de giyotinle öldürüldü. Faşizme karşı kararlı mücadele eden Amerikan-Alman edebiyat bilimcisi, çevirmendi.

1919'da liseden mezun oldu ve edebiyat okudu. 1926'da Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde Alman edebiyatı öğretim görevlisi olarak çalıştı ve burada avukat ve Rockefeller burs sahibi Arvid Harnack ile tanışıp evlendi. 1929'da Arvid ile Berlin'e taşındı. 1932'den 1936'ya kadar Berlin'deki akşam okulunda İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Doktorasını 1941 yılında Ludwigs-Universität Gießen'den aldı ve Berlin Üniversitesi Uluslararası Bilim Fakültesi'nde öğretim üyesi ve çevirmen olarak çalıştı. 1939 / 40'tan itibaren bu okulda Harro Schulze-Boysen ve Horst Heilmann dahil olmak üzere bir grup direnişçi öğretim üyesi ve öğrenci faşizmin yükselişine karşı yapılabilecekleri tartışmak ve örgütlenmek için bir araya gelmişti. Tutuklanıncaya kadar Berlin-Schöneberg'deki Heilschen Abendgymnasium'da öğretim görevlisi olarak çalıştı.1933'ten itibaren eşi Arvid, yazar Adam Kuckhoff ve eşi Greta Kuckhoff ile birlikte Nazi rejiminin beklenen düşüşünden sonra siyasi perspektifleri ele alan bir tartışma grubu kurdu. 1939'da bu tartışma grubundan Kızıl Orkestra/Rote Kapelle direniş grubu ortaya çıktı. ABD II. Dünya Savaşı'na girinceye kadar, Berlin'deki ABD büyükelçiliği kadın kulübünün başkanıydı.

1935'ten beri Sovyet istihbarat servisi için çalışan eşini destekledi ve siyasi, askeri, ekonomik bilgi toplamasına yardım etti. Rote Kapelle, Haziran 1941'in sonuna kadar Sovyet büyükelçiliği görevlileriyle temas halinde kaldı ve Sovyetler Birliği'ni yaklaşmakta olan Alman saldırısı konusunda uyarmaya çalıştı. Ağustos 1942'de Belçikalı bir grupla Adam Kuckhoff, Harro Schulze-Boysen ve Ilse Stöbe'nin arasındaki iletişim Gestapo tarafından çözüldü.

7 Eylül 1942'de Arvid ve Mildred Harnack, Doğu Prusya'da tatildeyken SS tarafından tutuklandılar. İmparatorluk Savaş Mahkemesi, 19 aralıkta Arvid Harnack hakkında ölüm cezası verdi ve 22 Aralık 1942'de infaz edildi. Mildred Harnack, önce altı yıl hapse mahkum edildi. Ancak Hitler, 16 Ocak 1943'te ölüm kararıyla sona eren davanın yeniden görüşülmesi kararı aldı. Mildred Harnack, 16 Şubat 1943'te Berlin-Plötzensee hapishanesinde giyotin ile idam edildi.

Son sözleri: "Ve Almanya'yı öyle çok sevdim ki" oldu. Harnack-Fish, Nazi rejimine direndiği için idam edilen tek Amerikalı sivildir.

Fotoğraf: Vikimedia commons

İlgili haberler
17 Ocak 1978 | Nazi Almanyası tarafından sürgün ed...

Döneminin en önemli evlilik ve aile hukuku uzmanlarından biri, ilk atanan kadın hakimlerden Marie Mu...

14 Şubat 2002 | Fransız Liyakat Madalyası'nı alan...

Fransız direniş örgütü Resistance üyesi, insan hakları örgütü ATD Dördüncü Dünya başkanı Geneviève d...

12 Şubat 1916| Faşizmin katlettiği kadınlardan Hil...

Röntgen asistanlığı mesleğini siyasi olarak zulüm görenlere yardım etmek için kullandı, onlara para,...