14 Şubat 2002 | Fransız Liyakat Madalyası'nı alan ilk kadın Geneviève de Gaulle-Anthonioz öldü
Fransız direniş örgütü Resistance üyesi, insan hakları örgütü ATD Dördüncü Dünya başkanı Geneviève de Gaulle-Anthonioz 25 Ekim 1920'de doğdu, 14 Şubat 2002'de Paris'te öldü.

 Kamuya yönelik çalışmaları nedeniyle Fransız Liyakat Madalyası'nı alan ilk kadındı Geneviève de Gaulle-Anthonioz.

Geneviève de Gaulle, Charles de Gaulle'nin kardeşi Xavier de Gaulle'ün kızıydı. Babası mühendisti; annesi, o dört yaşındayken öldü. 1935'ten itibaren Rennes Üniversitesi'nde tarih okudu. Haziran 1940'ta Fransa'nın yenilgisi ve Alman işgalinden sonra Resistance/Direniş'e katıldı ve istihbarat servisinin örgütlenmesine yardım etti. 20 Temmuz 1943'te Fransız Gestapo yardımcıları tarafından tutuklandı, 2 Şubat 1944'te Ravensbrück toplama kampına gönderildi ve burada Heinrich Himmler, onu mahkûm değişiminde kullanabilmek için dört ay hücre hapsinde tutulmasını emretti. Şubat ve Nisan 1945 arasında, Almanya'nın güneyinde bir yerde tutuldu. Nisan 1945'te babasının konsolos olarak çalıştığı Cenevre üzerinden Paris'e döndü. Bu zamanla ilgili olarak Durch die Nacht/Gece Boyunca adında bir kitap yazdı. Resistance'ın sınır dışı edilen ve tutuklanan kadınlarının ulusal örgütü olan ADIR'in başkanı oldu, Nasyonal Sosyalist savaş suçlularının yasal kovuşturmasında aktif olarak yer aldı. 1987'de Klaus Barbie'nin duruşmasına tanık olarak çıktı.

1946'da sanat yayıncısı Bernard Anthonioz ile evlendi. Onun gibi, kültür bakanı André Malraux’un hizmetinde çalıştı ve amcası tarafından kurulan siyasi hareket olan Rassemblement du peuple français’de yer aldı. 1958'de, evsiz yerleşim yeri Noisy-le-Grand'ın ve ATD Dördüncü Dünya'nın kurucusu Joseph Wresinski ile tanıştı. Bu kuruluşta bir süre gönüllü çalıştıktan sonra 1964'ten 2001'e başkanlığını devraldı.

1988'de ulusal ekonomik ve sosyal konseyin üyesi oldu ve bu konsey aracılığıyla yoksulların yararına iyileştirilmiş mevzuat için kampanya yürüttü. Fransız Liyakat Madalyası yanı sıra Fransa ve dünyada insan hakları ödülünü aldı. Charles de Gaulle, Mémoires de Guerre ("Savaş Anıları") adlı kitabını ona adadı.

Geneviève de Gaulle-Anthanioz 14 Şubat 2002'de Paris'te öldü.

Kaynak: Flicr

İlgili haberler
12 Şubat 1916| Faşizmin katlettiği kadınlardan Hil...

Röntgen asistanlığı mesleğini siyasi olarak zulüm görenlere yardım etmek için kullandı, onlara para,...

11 Şubat 1903 | Savaş karşıtı, Glasgow kira grevi...

Savaş karşıtı, Büyük Britanya Komünist Partisi (CPGB) üyesi Rose Kerrigan 11 Şubat 1903'te İrlanda'd...

7 Şubat 1927 | Fransız şansonunun son efsanesi Jul...

Fransız şansonunun son efsanesi Juliette Greco 7 Şubat 1927 tarihinde Montpellier'de doğdu, 23 Eylül...