11 Şubat 1903 | Savaş karşıtı, Glasgow kira grevi direnişçilerinden Rose Kerrigan doğdu
Savaş karşıtı, Büyük Britanya Komünist Partisi (CPGB) üyesi Rose Kerrigan 11 Şubat 1903'te İrlanda'da doğdu,10 Temmuz 1995'te öldü.

Babası Yahudi bir terziydi, 1914'te iflas etti. Rose on dört yaşında okulu bıraktı ve bir mağazada çalışmaya başladı ancak savaş karşıtı faaliyetleri nedeniyle işten çıkarıldı. Gençken Glasgow kira grevine dahil oldu.

Rose, 1923'te Büyük Britanya Komünist Partisi'ne katıldı. 1926'da parti üyesi arkadaşı Peter Kerrigan ile evlendi. Peter Kerrigan 1926 Genel Grevi sırasında Glasgow Grev Komitesi'nin liderlerinden biri oldu. Ayrıca 1930'ların başında Açlık Yürüyüşlerinin düzenlenmesinde rol aldı.

Peter Kerrigan 1929'da Kerrigan Moskova'daki Lenin Okuluna gitti ve ertesi yıl CPGB'nin İskoçya organizatörü olarak atandı. Rose, eşi 1935'te CPGB'nin Komintern temsilcisi olduğunda Sovyetler Birliği'nde yaşadı.

İspanya İç Savaşı'nın patlak vermesi üzerine eşi Uluslararası Tugaylar'da siyasi komiser olurken, Rose bu amaç için para topladı. Daha sonra Daily Worker tarafından gazetenin savaş muhabiri olarak işe alındı. İspanya'daki deneyimleri, hayatının geri kalanında yaşamını belirledi. "Onda korkunç bir değişiklik oldu, oldukça asık suratlıydı… Bunun nedeni, İspanya'da gördüğü ölümler, insanların yaşadıklarıydı."

İkinci Dünya Savaşı sırasında, personel sendikasının ilk kadın kolunu organize ettiği bir sigorta şirketinde tahsilatçı olarak çalıştı. Daha sonra bir giyim fabrikasında çalıştı. Büyük Britanya Komünist Partisi'nde kalmanın yanı sıra, Nükleer Silahsızlanma Kampanyasında da aktif rol aldı. Küba'yı ziyaret etti. Büyük Britanya Komünist Partisi 1992'de Demokratik Sol Parti adını aldığında partiden ayrıldı.

Rose Kerrigan 10 Temmuz 1995'te öldü.

Fotoğraf: 1919, New York, Kira eylemi, Wikimedia Commons

İlgili haberler
7 Şubat 1927 | Fransız şansonunun son efsanesi Jul...

Fransız şansonunun son efsanesi Juliette Greco 7 Şubat 1927 tarihinde Montpellier'de doğdu, 23 Eylül...

5 Şubat 1902 | Doğu Almanya Cumhuriyeti'nin ilk ka...

Alman politikacı, direnişçi ve Doğu Almanya Cumhuriyeti'nin ilk kadın Adalet Bakanı Hilde Benjamin 5...

Türkiye’nin ilk arkeoloğu Jale İnan

Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu Jale İnan, klasik arkeoloji dalında çalıştı, Perge ve Side antik ken...