5 Şubat 1902 | Doğu Almanya Cumhuriyeti'nin ilk kadın Adalet Bakanı Hilde Benjamin doğdu
Alman politikacı, direnişçi ve Doğu Almanya Cumhuriyeti'nin ilk kadın Adalet Bakanı Hilde Benjamin 5 Şubat 1902'de doğdu, 18 Nisan 1989'da öldü.

Yalnızca DAC'de değil, dünya çapında ilk kadın adalet bakanı olan Hilde Benjamin, Yahudi eşi Dr. Georg Benjamin ile (Walter Benjamin'in kardeşi), evliliğinin başından beri (1926) Berlin'de KPD için çalıştı. Hayatı boyunca kayıtsız şartsız parti disiplinine uydu. Genç bir avukat olarak, sık sık siyasi olarak zulüm gören yoldaşlarını savundu ve eşiyle birlikte neredeyse her gün parti çalışmasını mümkün olan her şekilde destekledi.

Nisan 1933'te - oğulları Michael'ın doğumundan dört ay sonra - Georg Benjamin sekiz ay süreyle "koruyucu gözaltına" alındı. Hilde'nin çalışması yasaklandı. 1936'da eşi tekrar altı yıl hapis cezasına çarptırıldı ve aile hayatına son verdi: Georg Benjamin 1942'de serbest bırakılmadı, kısa bir süre sonra yüksek voltaj şokundan öldüğü Mauthausen toplama kampına gönderildi.

Hilde Benjamin, eşi hapishanedeyken oğlunun gelişimiyle ilgilendi. Buna ek olarak, çok az sayıdaki kişi gibi, Yahudi halkına yardım etti, Çok az yardım alan mahkûm kadınları destekledi. Michael, yarı Yahudi kökenli olduğu için gramer okuluna alınmayınca annesi ona ders verdi ve oğlu liseden 1948'de on altı yaşında mezun oldu.

O zamanlar Hilde Benjamin, Sovyet bölgesinde yeni yasal yapılar inşa etmekle meşgul oldu. Faşizmden etkilenmeyen meslekten olmayan kişilerin sözde halk yargıçları olmaları için hızlandırılmış eğitimini düzenledi, Demokratik Kadınlar Birliği'nin kurucularından biri oldu ve 1949'da DAC Yüksek Mahkemesi Başkan Yardımcısı oldu.

Bu konuda ve daha sonra Adalet Bakanı olarak görevinde partiye uygun hareket etmeyen herkese yönelik sert kararlar aldı.

Ancak sosyalist inancı, kadın haklarına olan bağlılığını da artırdı. 1965 Aile Yasası ile, meşru ve gayri meşru çocuklar arasında eşitlik, boşanma ve soyadı yasası reformu ve Batı Almanya'da bile tanınması ve sevilmesini sağlayan kadınların mesleki faaliyetlerinin teşvik edilmesi için temel yasaları oluşturdu.

Fotoğraf: Vikipedi

İlgili haberler
1 Şubat 1914| Türkiye’nin ilk arkeoloğu Jale İnan...

Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu Jale İnan, klasik arkeoloji dalında çalıştı, Perge ve Side antik ken...

1 Şubat 2002| Alman oyuncu, şarkıcı, yazar Hildega...

Hildegard Knef çok sevildi ve nefret edildi. Ama o dünya çapında bir karakter oyuncusu ve chanson şa...

30 Ocak 1874| Dil Bilimci Björg Carítas Þorláksdót...

Björg Carítas Þorláksson İzlandalı bir bilim insanı ve öğretmendi. Eşi Sigfús Blöndal ile İzlandaca-...