30 Ocak 1874| Dil Bilimci Björg Carítas Þorláksdóttir doğdu
Björg Carítas Þorláksson İzlandalı bir bilim insanı ve öğretmendi. Eşi Sigfús Blöndal ile İzlandaca-Danimarkaca sözlük için çalıştı. Hazırlanması 20 yıl süren sözlük sadece eşinin adıyla yayımlandı.

Dil bilimci, yazar ve araştırmacı Björg Carítas Þorláksdóttir (Þorláksson) 30 Ocak 1874’te İzlanda’da doğdu. İzlanda’nın doktora alan ilk kadınıydı. Eşiyle birlikte İzlandaca-Danimarkaca sözlük için çalıştı. Hazırlanması 20 yıl süren sözlük sadece eşinin adıyla yayımlandı. Bu nedenle eşine İzlanda’da fahri doktorluk ünvanı verildi, Björg’ün katkısı dikkate alınmadı. Daha sonra Paris’te insan içgüdülerinde biyolojinin rolünü araştırdı. 25 Şubat 1934’te meme kanserinden öldü.

1891’den 1894’e kadar İzlanda’da bir kadın okulunda okudu ve öğretmenlik hakkını kazandı.

Mezun olur olmaz öğretmen olarak çalışmaya başladı, sonraki üç yıl boyunca öğretmenlik yaptı. 1897’de eğitimini ilerletmek için ileride İzlanda başbakanı olan kardeşi Jón ile Kopenhag’a gitti. Natalie Zahle’nin ders verdiği okula kaydoldu, ancak bir yıl sonra ayrıldı ve İzlanda’da Reykjavík’de öğretmen okulunda okumak için başvurdu. Başvurusu onaylanmadı ve öğretmenlik derecesini tamamlamak için Kopenhag’da kaldı. 1900’de Kopenhag’da liseden mezun oldu ve ardından Yunanca ve Latince öğrenmek için Atina Sınıfları’ndaki kurslara katıldı. Reykjavik Junior College’a altıncı sınıf öğrencisi olarak tekrar başvurdu, ancak okul politikasının kadınların bir üniversite sınavına girme hazırlığına izin verdiği, ancak fiili olarak derslere girmesini yasakladığı için reddedildi. Bunun üzerine Kopenhag’da öğrenimine devam etti. 1901’de lisans derecesi ile mezun oldu. Ertesi yıl, Kopenhag Üniversitesinin doktora adaylık sınavını geçti ve derslere kaydoldu.

1903’te Danimarka Kraliyet Kütüphanesi’nde muhasebeci olan Sigfús Blöndal ile evlendi. Björg ismini aldı ve Björg Blöndal olarak tanındı. Birlikte, bir İzlanda-Danimarkaca sözlük oluşturmak için çalışmaya başladılar. Kısmen çeşitli hastalık nöbetleri nedeniyle çalışmanın tamamlanması yaklaşık yirmi yıl sürdü. Blöndal’a 1907’de tüberküloz teşhisi kondu ve 1908’in çoğunu bir sanatoryumda geçirdi. 1911’e kadar sağlığına tam olarak kavuşamadı. 1919’da akciğer kanseri nedeniyle hastaneye kaldırıldı, ancak tümörün iyi huylu olduğu bulundu. İzlandaca-Danimarkaca sözlük 1922’de yayımlandığında, sadece eşinin çalışması olarak tanındı. İşin tamamlanmasının ardından çiftin evliliği de dağıldı ve boşanma davası açtılar. Sigfús’e 1924’te İzlanda Üniversitesinden fahri doktora unvanı verildi, ancak Björg’ün çalışmaları dikkate alınmadı. Björg C. Þorláksson (Björg C. Thorláksson) adını aldı ve Paris’e taşındı. Boşanması nihayet 1925’te kabul edildi, bu sırada Sorbonne’da okuyordu.

Þorláksson, içgüdünün biyoloji tarafından tetiklenip tetiklenmediğini değerlendiren İçgüdülerin Fizyolojik Temeli Olarak Beslenme, Nöromüsküler ve Genital Sistemler adlı tezini hazırladı. 1926’da doktora derecesi alan ilk İzlandalı kadın olarak mezun oldu. 1928’de akciğerlerindeki tümörler geri döndü ve Paris’te radyasyon tedavisi gördü. Halisülasyonlardan muzdarip olduğu teşhisi konarak zorla akıl hastanesine yatırıldı.

25 Şubat 1934’te Kopenhag’da meme kanserinden öldü. 2000 yılında heykeltıraş Ásmundur Sveinsson, İzlanda Üniversitesine yerleştirilmek üzere bir Þorláksson büstü yaptı. 2001 yılında biyografisi yayımlandı.

Fotoğraf: Vikipedi

İlgili haberler
GÜNÜN BİLİM KADINI: Nüzhet Gökdoğan

Türkiye'nin ilk kadın gök bilimcisi ve ilk kadın dekanı unvanını taşıyan Nüzhet Gökdoğan, kadın oldu...

Grunya Efimovna Sukhareva: Otizmin tarihçesinde yo...

Sukhareva, doktorlar Kanner ve Asperger'den yıllar önce otizmi karakterize etti. Otizmin tarihçesi a...

GÜNÜN BİLİM KADINI: Grace Hopper

Tümamiral Grace Murray Hopper Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli askerdir.